České ministerstvo dopravy půjde proti zákazu spalovacích motorů. Teď hledá spojence
Ambiciózní plán Evropské unie vedoucí ke snížení skleníkových plynů do roku 2030 o více než polovinu se výrazně dotkl automobilového průmyslu. U nových vozů byly stanoveny přísné emisní limity, které nakonec povedou k úplnému zákazu prodeje spalovacích motorů. Proti tomu se nyní staví český ministr dopravy Martin Kupka společně se Sdružením automobilového průmyslu (AutoSAP), přičemž se chystají v tomto směru oslovit další členské státy. Chtějí tím upozornit na nutné úpravy s ohledem na aktuální vývoj trhu a technologické možnosti.
Ztráta konkurenceschopnosti
Evropa potřebuje podle ministra Kupky změny, aby lépe reagovala na současný stav průmyslu a trhů. Aktuálně nastavená pravidla ohrožují nejen konkurenceschopnost firem, ale také pracovní místa v daném odvětví a dostupnou mobilitu pro všechny. I z těchto důvodů bude Česko usilovat o dřívější revizi zákazu spalovacích motorů od roku 2035 a bude podobný přístup prosazovat i u emisních limitů pro nákladní vozidla. Hlavním požadavkem je důraz na technologickou neutralitu, tedy otevřenost vůči všem dostupným možnostem dekarbonizace dopravy.
„Ve spolupráci se Sdružením autoprůmyslu jsem se rozhodl oslovit ministry členských zemí, aby podpořili potřebu urychlit revizi stanovených limitů. Společně uděláme vše pro to, abychom doma nemuseli pomýšlet na zavíraní továren a ztrátu pracovních míst i ztrátu individuální mobility,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. Uvědomuje si, že automobilový průmysl je klíčovým odvětvím tuzemského a evropského hospodářství, a proto je z jeho pohledu nezbytné, aby byl přístup k plnění cílů udržitelný nejen ekologicky, ale i ekonomicky, a umožnil investice do inovací a obnovy vozového parku.
Prvním krokem k udržení silného automobilového průmyslu v Česku je podle prezidenta AutoSAP Martina Jahna rychlé řešení skokového zvýšení emisních cílů od roku 2025 a dodává: „Za současných tržních podmínek je prakticky nemožné tyto cíle splnit, což by vedlo k masivním sankcím v řádech stovek miliard korun pro výrobce automobilů. To by jen dále oslabilo jeho pozici vůči globální konkurenci a současně odčerpalo zdroje na další nezbytné investice do jeho transformace.“
Ministerstvo dopravy a český automobilový průmysl sice souhlasí s aktivním přístupem v otázce ochraně klimatu, avšak s ohledem na stabilní a konkurenceschopné prostředí, a zajištěním podmínek, které dlouhodobě umožní v praxi naplňovat dosažitelné cíle.