Česká stopa na Euro 7
Podle europoslanců se má zmírnění týkat primárně dvou hlavních oblastí, a sice prodloužení lhůt na povinné zavádění nových technologií do aut a také zmírnění emisních limitů, které by měly zůstat na úrovni aktuálně platné poslední verze normy Euro 6. Pro automobilky je důležitý především odklad, protože původně se mluvilo o začátku platnosti Euro 7 už v roce 2025.
Docela zajímavá je na příběhu Euro 7 a jejím zmírňování česká stopa. Pozice ministrů zemí EU požadující zmírnění Euro 7 byla do velké míry výsledkem vyjednávání českého ministra dopravy Martina Kupky. Pod jeho vedením se daly dohromady země odmítající Euro 7, mezi které patřila kromě Česka také Francie, Itálie nebo Polsko. Zpravodajem v europarlamentu je Alexandr Vondra.
Euro 7 je problematické od začátku, protože už zveřejnění návrhu Evropskou komisí nabralo roční zpoždění a automobilkám reálně hrozilo, že by musely zhruba během 12 měsíců připravit techniku podle nových podmínek, přičemž třeba v případě emisí z pneumatik není pořádně jasné, jak se tato věc bude měřit. Velmi důležité také budou tzv. okrajové podmínky, kdy mají být auta testována podle extrémních scénářů typu rozjezd se studeným motorem do kopce se zapřaženým přívěsem. Původní návrh počítal s tím, že i v těchto případech by musel spalovací motor striktní limity plnit. Jak přesně Euro 7 nakonec bude vypadat, to určí právě nadcházející týdny.