Reklama
Řidičův chleba

Británie chce posunout konec spalovacích motorů o pět let. Důvodem je blaho obyvatel

S rozhodnutím premiéra Rishi Sunaka nesouhlasí především ekologové
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Bývalý premiér Boris Johnson měl plány se zelenou budoucností jasné - měla nastat už za sedm let. Nové vedení Velké Británie to ale už tak růžově nevidí, a především hledí směrem „obyčejných“ lidí, které přechod na elektromobilitu postihne nejvíc. Podle informací agentury Reuters by se Británie měla připojit k zákazu spalovacích motorů až v roce 2035, tedy stejně jako zbytek Evropy.

Konec rychlého nástupu elektromobility

Ještě v červenci potvrdil britský ministr Michael Gove vládní plány o přechodu na zelenou ekonomiku s tím, že si lidé po roce 2030 na britských ostrovech nekoupí nové auto se spalovacím motorem. Stačily tři měsíce, aby bylo vše jinak. Nyní se Británie připojuje k ostatním zemím EU, které zakážou tato auta až za 12 let.

Britský premiér Rishi Sunak se takto podle svých slov rozhodl na základě potřeb obyvatelstva, které by tak ranné ukončení spalovacích motorů nemuselo nést pozitivně. Pokud by se pokračovalo podle původního plánu, mohlo by to Brity velmi finančně zatížit a po čase by se mohla objevit z jejich strany i určitá nevole. Sunak také ve svém projevu řekl, že jeho vláda nebude zavádět zákaz nové těžby ropy nebo omezovat létání, které rovněž zvyšuje uhlíkovou stopu, a to i přes fakt, že chce být země do roku 2050 uhlíkově neutrální. 

Zároveň premiér nezapomněl v projevu podle agentury Reuters zdůraznit, že je Británie daleko připravenější než ostatní země světa, co se týká přechodu na zelenou ekonomiku. Proces se tak rozhodnutím spíš zpomalí a bude přívětivější pro občany, než aby se uskutečnil rychle a na sílu. Někteří opoziční politici ale tvrdí, že to Sunak udělal pouze kvůli zalíbení se svým voličům.

Ekoaktivisté se bouří

„Vládní politika jako je například zákaz spalovacích automobilů zašla příliš daleko. Ubližuje rodinám a podnikům za minimální zisk pro životní prostředí,“ řekl k rozhodnutí Andy Mayer, expert na energetiku z pravicově orientovaného ekonomického institutu IEA. To je však jedna z mála pozitivních reakcí na rozhodnutí britského premiéra.

Velký rozruch vyvolalo prohlášení zejména u ekologických organizací. Pozadu s negativním hodnocením nezůstala ani opozice nebo některé britské společnosti. „Dnes jde o projev slabosti zoufalého a bezcílného premiéra, který tančí podle malé menšiny v jeho straně,“ komentoval situaci expert na energetickou bezpečnost Ed Miliband.  

„Opuštění těchto cílů a odkládání kroků, které nás mají přivést k čisté nule, je nesrozumitelné v době, kdy jiné země prudce zvyšují své úsilí o nalákání výrob a pracovních míst budoucnosti,“ řekla šéfka britské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Tanya Steelová. Jisté pochybnosti o rozhodnutí má také automobilka Kia, která se obává problémů v produktovém plánování.
Reklama

Diskuze

Radek - 24.09.2023 20:42:40
Co říká Sunak nebo Johnson není podstatné, důležité je to, co se o elektromobilitě píše v koránu. V chalifátu totiž funguje všechno poněkud jinak.
Cyril - 24.09.2023 09:52:56
Boris Johnson byl zkorumpovaný a prolhaný lump. Ten slíbil i slunce v noci, pokud mu zaplatili. Kompletní automotive na baterky je absolutní nesmysl . Nelze realizovat. A to pomíjím, jakou zátěž pro ekologii má výroba baterií.

Elektromobil za půl milionu je naprostá utopie, říká Pepa v rozhovoru s elektrickým mesiášem

Na novou Teslu nemá asi 60 procent obyvatel EU. Levné auto do zásuvky nebude ani z Číny
19.05.2023 09:31
|
7
Reklama

Elektromobilita skutečně může pozitivně ovlivnit klima, jenže se nesmí zapomínat na jednu důležitou věc

K dopravě by se mělo přistupovat s ohledem na všechny zúčastněné. Realita je ale jinde
20.09.2022 10:24
|
8

Slavná Babetta nevymřela. Do hry ji vrátila elektromobilita

Pedály zůstaly, místo motoru na benzin ji však pohání elektromotor
18.07.2022 12:00
|
8

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3
Reklama

Dotovaný leasing elektromobilů končí už po dvou měsících kvůli počtu zájemců. Výrobci jsou zaskočeni

Domácnosti s nízkými příjmy mohly ve Francii čerpat speciální program. Tomu je ale teď konec
15.02.2024 15:52
|
4

Výkon 800 koní, dojezd 700 km. Do Evropy se chystá americký elektromobil a není to Tesla

Značka Lucid prodává prémiové elektromobily. V Evropě nabídne zatím jen vstupní model
14.02.2024 14:44
|
3
Reklama
Autosalon TV