Reklama
Nová auta

Zákaz prodeje spalovacích motorů bude zrušen v roce 2026, tvrdí německý profesor

Průmysl v současné době nemůže podle Fritze Indry mluvit otevřeně. Změní to až volby v EU
Zdroj: Tiskový servis Ministerstva dopravy ČR

Spalovací motor není určitě na pokraji zániku, většina automobilek má „plán B“ a chválu na elektromobily pějí jen proto, aby nespadla jejich hodnota na burze. Alespoň to tvrdí profesor Fritz Indra, který hovořil s německým magazínem Focus.

Tisíce odstavených elektromobilů

Jakkoli se z prohlášení automobilek o uvádění nových a nových elektrických modelů a termínů, od kterého roku bude ta která značka už výhradně elektrická, může zdát, že nic než elektromobily se v blízké budoucnosti už vyrábět nebude, stále existují lidé, kteří o tom pochybují. A odkrývají přitom řadu zajímavých věcí, například o tisících vyrobených, ale rovnou odstavených elektromobilů v Číně.

Záběry obrovské spousty neprodaných elektromobilů čínské značky BYD zveřejnil na internetu čínský youtuber Winston Sterzel, známý pod přezdívkou serpentza. Jde o vozy, které se nikdy nedostaly k zákazníkům a byly rovnou odeslány na „hřbitov“. Ve svém videu tvrdí, že jde o už několik let trvající praktiku čínských výrobců, kteří takto registrují auta, která zákazníci nechtějí, aby uměle navýšili svá prodejní čísla a získali tak státní dotace.

Na tuto skutečnost, stejně jako na to, že i některé evropské automobilky musí kvůli nezájmu o elektromobily omezovat výrobu, nebo na fakt, že třeba Toyota a BMW stále vyvíjejí i spalovací motory pro e-paliva, upozornil v rozhovoru pro německý magazín Focus profesor Fritz Indra. Ten je tvrdým kritikem strategie „vše do elektromobility“. Před svým odchodem do důchodu zastával vedoucí pozice ve vývoji mimo jiné u společností Audi, Alpina a General Motors a nyní pracuje jako konzultant.

Indra rovnou tvrdí, že některé automobilky o plném přechodu na elektromobilitu jen mluví a ve skutečnosti mají nějaký „plán B“. Říká například, že Volkswagen chystá nový 1,5litrový spalovací motor TFSI Evo-2. Na posledním „slajdu“ prezentace Mercedesu na nedávném odborném sympoziu o motorech ve Vídni zase byla oznámena nová podvozková platforma s informací, že je otevřená pro všechny typy pohonu.

Nové motory vyvíjí i Číňané

„Zasvěcení vědí, že zcela nové spalovací motory vyvíjí i společnost Geely, s kompresním poměrem 16:1, Millerovým cyklem a vynikající účinností až 47 procent,“ řekl Indra Focusu. „Průmysl v současné době nemůže mluvit otevřeně,“ tvrdí a dodává: „Protože kromě politického tlaku jsou o elektromobilu stále přesvědčeny i akciové trhy. A pokud výrobce jasně deklaruje podporu spalovacímu motoru, ceny jeho akcií klesnou - alespoň prozatím. Ale myslím, že mnohem důležitější je, že například ve VW podle mých zjištění stále pracuje 2300 zaměstnanců na vývoji spalovacích motorů.“

A pochybuje i o tom, že nedojde k přehodnocení zákazu výroby nových spalovacích motorů od roku 2035: „Není možné splnit přání politiků. Už jen proto, že jim zákazníci nevyhoví. Pokud bude spalovací motor skutečně zakázán, lidé si koupí auto a budou s ním jezdit třeba 20 let. Pak by peníze investované do výrobních zařízení přišly vniveč a kráčeli bychom do ekonomické katastrofy. Jsem přesvědčen, že zákaz bude zrušen.“

A odhaduje i časový plán: „V roce 2024 se budou konat volby do Evropského parlamentu, a pak komisař EU Timmermans, hlavní hybatel zákazu spalovacích motorů, snad přijde o svůj post. A v roce 2026 bude plán tak jako tak revidován. Pak si vysocí úředníci sednou a nejpozději v tento moment od plánovaného zákazu upustí. Vina pak bude svalena na zákazníka.“
Reklama

Diskuze

zuzuuz - 13.07.2023 18:10:01
Pane Větvička,i kdyby elektrokrám stál polovinu jako spalovací auto,tak normálně myslící člověk si to nekoupí.Nemá kde nabít,elektřina drahá,prakticky neprodejné po pár letech,a pár dalších důvodů by se našlo,ne?
Honza - 12.07.2023 22:32:18
Celé je to pojato nesmyslně. Místo elektroaut do města se vyrábějí těžká elektroauta. Vše je otázkou ceny a ztráty hodnoty. I kdyby elektroauta jezdila zadarmo, tak to ztátu hodnoty nepokryje.

Sněmovna smetla ze stolu zmírnění zákazu jízdy kamionů o prázdninách. Do hry ho může vrátit Senát

V letních měsících platí v Česku zákaz jízdy kamionů v pátek i o víkendu. Jindy jen v neděli
01.07.2023 08:48
|
3
Reklama

Vláda chce novým řidičům na tři roky zakázat auta s vyšším výkonem. Odvolává se na bezpečnost

V Itálii pravidla pro mladé řidiče platí už dlouho. I přesto zákonodárci chtějí dále zpřísňovat
30.06.2023 09:30
|
3
Reklama

Český venkov má strach z elektromobilů. Nejvíc se obává zákazu spalovacích motorů

Výše ceny elektromobilů není prvotním důvodem odporu. Čechům vadí i jiné věci
26.04.2023 13:38
|
20

Místo dotací na elektromobily podpora spalovacích motorů. Škoda zákazníkům dává 20 tisíc na benzin

Českého trhu se tato akce samozřejmě netýká. Radost mohou mít zájemci ve Spojeném království
21.04.2023 17:24
|
9

Ideální elektromobil pro Čechy? Velikost Škody Octavia, dojezd 500 km a cena do půl milionu

Čistota provozu není u tuzemských řidičů příliš rozhodující. Záleží jim hlavně na ceně
22.02.2024 17:00
|
13

Komentář: Spravedlnost pro všechny. Elektromobily by se neměly testovat jen v ideálních podmínkách

Je čas na zpřísnění evropských norem. Údaje o dojezdu u aut do zásuvky totiž hrubě neodpovídají
19.02.2024 09:45
|
6
Reklama

Ekologem na zakázku. Aktivisté žádali 50 milionů korun za boj proti dieselovým motorům

Organizace Deutsche Umwelthilfe v době skandálu Volkswagenu nabízela propagaci plynu
15.02.2024 08:14
|
6

Je vám něco přes dvacet a máte elektromobil? Za povinné ručení zaplatíte víc než ostatní

Výše povinného ručení se liší nejen podle auta a jeho ceny, ale i podle věku a bydliště řidiče
05.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV