Reklama
Řidičův chleba

Sněmovna smetla ze stolu zmírnění zákazu jízdy kamionů o prázdninách. Do hry ho může vrátit Senát

V letních měsících platí v Česku zákaz jízdy kamionů v pátek i o víkendu. Jindy jen v neděli
Zdroj: MDČR/Facebook

Při nedávném schválení novely zákona o silničním provozu poslaneckou sněmovnou se odehrála i méně medializovaná bitva o zmírnění zákazu jízdy kamionů o prázdninách. Novináři se zaměřili hlavně na zjednodušení bodového systému, zpřísnění sankcí za nejzávažnější přestupky a povinný preventivní program pro začínající řidiče. Mediálně tak zapadl návrh poslance ODS Stanislava Blahy, který přišel s možností umožnit řidičům kamionů dojet v době zákazu jízdy na místo vykládky na území ČR a pak domů nebo do firmy. Poslanci ale tuto změnu jasnou většinou odmítli. Podle Martina Felixe ze sdružení Česmad Bohemia se ale návrh může vrátit do hry při projednávání novely Senátem.

Složit zboží a domů

Aktuálně v České republice platí, že kamiony mají na dálnicích a silnicích I. třídy zákaz jízd v neděli a o svátcích od 13 do 22 hodin. Ovšem o prázdninách se zákaz rozšiřuje i o pátky (17- 21 hodin) a soboty (7 – 13). Poslanec Blaha navrhl změnu v podobě možnosti dojezdu kamionu mířícího do místa vykládky a následného návratu domů nebo do firmy i v době zákazu.

„Návrh směřuje ke zlepšení pracovních podmínek řidičů nákladních vozidel tím, že jim umožní i v době zákazu jízdy provést vykládku zboží na území České republiky a následně pak bez nákladu dojet do místa bydliště řidiče nebo sídla či provozovny dopravce,“ uvedl poslanec v odůvodnění pozměňovacího návrhů, který k novele předložil.

Už dnes přitom zákaz jízdy kamionů obsahuje různé výjimky. Týkají se přepravy živých zvířat, zboží podléhajícího rychlé zkáze, pohonných hmot nebo zboží směřujícího na nádraží či do přístavu.

Zákaz jízdy kamionů v ČR

Mimo prázdniny: neděle a státní svátky 13 - 22

O prázdninách: pátek 17 - 21, sobota 7 - 13, neděle 13 - 22

Dopravci doufají v Senát

Pro dopravce bylo smetení návrhu Sněmovnou zklamáním, naopak řidiči, kteří jezdí v pátek a neděli po silnicích a dálnicích, stanovisko poslanců jednoznačně přivítali. Sdružení Česmad Bohemia se ale nevzdalo a doufá, že návrh do hry vrátí při projednávání novely zákona o silničním provozu Senátem. Podle Martina Felixe se totiž často stává, že: „V prázdninových měsících, kdy platí páteční a sobotní zákaz, nestihnou do cíle dojet, a musí tak trávit čas do sobotního odpoledne na přeplněných parkovištích místo doma s rodinou. Úleva by se netýkala tranzitujících kamionů, ale typicky pouze českých řidičů. Z nich tuto možnost využije dle expertních odhadů jen několik stovek, což je z celkového denního počtu sedmdesáti tisíc kamionů na našich silnicích zanedbatelná část.“

Sdružení navíc upozorňuje, že dojezdy na vykládku by se prakticky dotkly jen pátků o prázdninách. O víkendech a ve svátek vykládky u příjemců nefungují, kromě nepřetržitých provozů, kde je doprava zajištěna už dnes. V létě klesají obecně počty přeprav podle jeho informací o deset až dvacet procent. Ale jak ukázala nevole poslanců, pro tento návrh není na přeplněných českých dálnicích a silnicích dostatečná podpora. Což běžní řidiči často stojící v letních před- a víkendových kolonách jednoznačně vítají.

Novela zákona o silničním provozu teď putuje k projednání Senátu bez tohoto návrhu. A pokud se nenajde senátor, který by ho chtěl oprášit, což není příliš pravděpodobné, zůstane i od ledna 2024 v platnosti současná úprava.

Reklama

Diskuze

KontraCiryl - 07.07.2023 23:44:31
Představte si, že jezdíte pravidelnou linku v pracovních dnech a 2 měsíce v roce pátky stojíte 4 hodiny na hranicích. Zboží co vezete vezete na distribuční sklad, kde na vás čekají všichni aby mohl distribuovat zboží dále.Je to super !!!!
Cyril - 02.07.2023 08:12:51
A co takhle lépe plánovat práci a hlavně vykládku? Pak nebude problém, že řidič zůstane v pátek odpoledne na cestě a nemůže domů.

Ničí silnice a dálnice. Přesto chce ministerstvo dopravy za přetížený kamion snížit pokutu na místě

Nově má být kvůli obcházení sankcí možný i postih nepodnikajících osob coby provozovatelů vozidel
23.05.2023 10:22
|
4
Reklama

Řidič kamionu jel po dálnici D5 bez předního kola. Policisty zaskočila jeho výmluva

Svou nebezpečnou jízdou si vysloužil kauci 10 tisíc korun. Pokuta ale nemine ani provozovatele auta
13.06.2022 09:55
|
10

Řidiči kamionů jsou v úzkých. Zákon jim ukládá povinnost, kterou ale často nemohou splnit

Porušení zákazu jízdy kamionů se trestá pokutami. Ne vždy se ale policie zachová zcela spravedlivě
07.06.2022 13:22
|
84

Yeti pro radost, pro koho jsou velké vozy, motonovinky v Brně. Premiérový Autosalon už ve středu

V novém dílu otestujeme Opel Corsa, bazarovku Škodu Yeti a Audi Q8 i SQ8
26.02.2024 12:15
|
1

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
23.02.2024 07:44
|
17
Reklama

Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0

Deset tlačítek v autě, která mohou mást řidiče. Kresby i nápisy vždy nemusí pomoci k odhalení funkce

Nejen v amerických vozech mohou ikony na tlačítkách zamotat motoristům hlavu. Projděte si je s námi
12.02.2024 17:21
|
1
Reklama
Autosalon TV