Reklama
Řidičův chleba

Autoškola teď v průměru stojí někde i 20 tisíc korun. Odborník radí, jak vybrat tu správnou

Kvalita výuky, zázemí, vozový park i recenze. To vše by rodiče mělo zajímat při výběru kurzu
Zdroj: Tiskový servis MDČR/Střední odborná škola Hranice

S novým rokem se spustí takzvaný systém L17, kdy žadatel o řidičák bude moci začít s autoškolou dřív, než tomu bylo dosud možné. Závěrečnou zkoušku absolvuje už v 17 letech a dokud mu nebude 18, bude řidit pouze v doprovodu svého mentora, většinou rodiče. Jak vybrat dobrou autoškolu? A bude se s příchodem L17 zdražovat? Na to Autosalonu odpověděl Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR.

O cenách si autoškoly rozhodují samy

Udělali jsme si malý průzkum, kolik stojí autoškoly v Praze a zjistili jsme, že se ceny za poslední roky výrazně zvedly. Zatímco před 12 lety stál takový kurz devět tisíc korun, nyní se částky pohybují v průměru okolo 20 tisíc. Kdo chce začínat rovnou s automatickou převodovkou, si navíc ještě připlatí několik tisícovek. Podobně jsou na tom autoškoly po celém Česku, ačkoli v menších městech nerostou ceny tak skokově.   

„Autoškoly jsou pevně svázány legislativou, která jim určuje přesný počet hodin teoretické a praktické výuky, které následně musí započítat do svých cenových kalkulací. Tedy pokud ve větší aglomeraci mají větší náklady (pronájem, personál), tak může být v takovýchto obcích cena kurzovného vyšší,“ řekl Horčička. Nízká cena by ale neměla být pobídkou k objednání kurzu, protože zpravidla platí, že extrémně levné autoškoly mohou být rizikové, a tedy kvalita výuky nemusí být příliš vysoká.  

S nástupem L17 se v některých autoškolách zvýší zájem a rychleji se mohou zaplnit kapacity. „Nemyslím si, že autoškoly zdraží kvůli zavedení systému L17,“ uvedl Horčička. Pokud se částka za kurz i tak zvedne, bude to spíš kvůli jiným proměnným, jako jsou třeba náklady na provoz autoškoly, než kvůli změně legislativy.

Autoškolu se starými auty nebrat

Dobré recenze na autoškolu jsou pří výběru velmi žádoucí, získat je můžete například od svých známých nebo se podívat na nezávislé recenze autoškol na internetu. Kromě toho by vás mělo zajímat i zázemí autoškoly a jaká je frekvence jízd a výuky. Vozový park také dost napoví, především pak stáří aut. Vozidla by měla mít totiž moderní funkce, kterými současné automobily disponují, aby se se s nimi začínající řidiči dobře seznámili.

Cena kurzu je rovněž důležitá. „Porovnejte si ji s několika jinými autoškolami, pozornost věnujte poplatkům a sazbám za další služby,“ doplnil Horčička. Mezi ty mohou patřit například doplatky při zkouškách, při opakování zkoušky, doplňující výuka a výcvik nebo sankce za neomluvené zrušení jízdy. A nakonec mnohé o autoškole prozradí její webové stránky.

Zkušeností není nikdy dost

Mladí řidiči ve věku 18 až 24 let si své znalosti a dovednosti za volantem pomohou prohloubit v programu Start Driving. Pod dohledem odborníků se naučí reagovat na nepředvídatelné události na silnicích jako je například smyk na kluzkém povrchu v zatáčce, nouzové brzdění nebo pohotové vyhýbání se překážkám. 

Kurz je pro ně zcela zdarma. Realizuje ho Asociace autoškol ČR a zaštiťuje policie a ministerstvo dopravy. „Počet a termíny pro rok 2024 budeme zveřejňovat na počátku února. Mohu zatím prozradit, že zavedeme i nové typy kurzů – přímo pro mentory,“ sdělil Horčička. Doporučujeme si termíny hlídat, protože bývají často hned plné. 
Reklama

Diskuze

Jan - 20.11.2023 11:16:35
Odborník, expert ... takže bembelín s načteným moudry. Startá auta nebrat?? Naopakvybrat si a naučit se ovládat největší plečku na výcvik s lepším autem se pak pojede lepe než když bude ve škole nové a doma plečka.

Když hledáte řidičskou ojetinu, mohou vám nabídnout Mini Clubman s naftou. A není to špatně

Martin Müller si vypůjčil velmi zajímavou ojetinu za 300 tisíc korun. Jak se mu líbila?
14.11.2023 09:50
|
0
Reklama

Stylový hybrid do zásuvky DS 4 má chytré kliky. Když přijde řidič, přivítají ho

Auto ujede několik desítek kilometrů čistě na elektřinu. Vydali jsme se s ním na zajímavý výlet
25.10.2023 10:07
|
0
Reklama

V pondělí jim volá až 2500 řidičů. Navštívili jsme místo, kde pomáhají motoristům v nouzi

Někdy tu nestačí ani zvedat telefony. Sbíhají se sem totiž hovory řidičů od všech pojišťoven
12.10.2023 15:42
|
0

Nestačí mít dobré auto, záleží i na schopnostech řidiče. Pepa krotil Mercedes-Benz G v terénu

Auto vyjede 80procentní stoupání jako nic. Otázkou je, zda za jeho volantem sedí dobrý řidič
05.09.2023 11:51
|
0

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
5
Reklama

Auto po prvním majiteli není jistota. Podvodníci mají novou fintu, jak zákazníka oklamat

Stočené kilometry, zatajené havárie i falešná země původu. To není vše, na co si dát pozor
30.11.2023 10:49
|
3

První sníh řidiče vždycky překvapí. Odborník radí, na co si dát pozor, než vyrazíte na silnici

V průběhu zimy je důležité nejen jezdit pomaleji, ale také věnovat čas odklidu sněhu z auta
27.11.2023 07:33
|
2
Reklama
Autosalon TV