Tohle jste o Škodě Felicia nevěděli. Ta s hranatou přídí byla delší, měla vzniknout i jako sedan
Moderní Škoda Felicia se v minulých dekádách stala jedním z nejdůležitějších českých aut. Pro nespočet řidičů byla prvním vozem, a ač se z našich silnic už pomalu vytrácí, stále ji můžeme potkat v každodenním provozu. Mladoboleslavská automobilka ji uvedla krátce před koncem první poloviny devadesátých let, když pro ni sehrála významnou roli – byla vůbec prvním modelem vyvinutým pod dohledem německého koncernu Volkswagen Group.
Loni tomu bylo už třicet let od slavnostního představení v Praze a dnes jsme si pro vás připravili pět zajímavostí, které jste o jedné z nejdůležitějších škodovek všech dob možná nevěděli. Jednou z nich je i technická zajímavost, že facelift z roku 1998 přinesl pár milimetrů navíc.
Zavěšená nad propastí
Slavná reklama ukázala kvalitu
Škoda Felicia nahradila předcházející Favorit a automobilka hledala ideální způsob, jak lidem ukázat obrovská mezigenerační vylepšení. Nejslavnější dobová reklama modelu tak představila Felicii způsobem, k jakému se do té doby žádná automobilka na světě ještě neodhodlala. Vzala červený hatchback a za otevřené dveře jej zavěsila nad lomem Velká Amerika, aby demonstrovala jeho konstrukční pevnost.
Nápaditá reklama na Felicii se stala jednou z nejslavnějších českých reklam. Automobilka tehdy sáhla po modelu s vylepšenou pevnější karoserií, uvedeném do výroby až později, s vyztuženými oblastmi prahů a sloupků. Byl to kreativní způsob, jak prezentovat vyšší kvalitu.
Pouhým okem to nepoznáte, ale facelift je delší
Škoda Felicia se představila v Praze v říjnu 1994 a první modernizace s vyztuženou karoserií byla uvedena do sériové výroby už v roce 1996. Důležitější však byl až facelift v roce 1998, který na modelu představil modernější masku inspirovanou tehdejší novinkou značky – později velmi úspěšnou Škodou Octavia. Tenhle facelift přinesl i další zásadní změnu, než jakou byla vylepšená antikorozní ochrana.
Víte, že faceliftovaná Škoda Felicia je větší než původní verze? „Felicia s novou tváří“, jak ji automobilka v reklamních materiálech prezentovala, je totiž o 28 milimetrů delší než výchozí model. Hatchback tak dosahuje výsledné celkové délky 3883 milimetrů a praktičtější rodinná varianta kombi narostla na 4237 milimetrů.
Nejvíc felicií se prodalo v Česku
Populární Felicia se vyráběla v letech 1994 až 2001 s hlavní výrobou v Mladé Boleslavi, ale mimo tuzemsko vznikala také v Polsku nebo Bosně a Hercegovině. Během přibližně sedmi let automobilka vyprodukovala celkem 1 420 441 kusů, přičemž velká část z nich se prodala a následně pohybovala na českém území. V Česku se oficiálně prodalo 346 450 aut. Do celkových počtů se počítá i druhá generace Volkswagenu Caddy, sourozence užitkové Felicie Pickup.
Jakých pět trhů bylo vůbec největších? Spolu s Českem se Škoda Felicia prodávala hlavně v Polsku (144 380 kusů), na Slovensku (133 750 kusů), v Německu (114 634 kusů) a ve Velké Británii (90 849 kusů). Felicie se přitom dostaly i do Spojených arabských emirátů (168 kusů), na Island (797 kusů) nebo třeba do Panamy. Tam to byl ale jen jeden kousek.
Nejoblíbenější byla červená
Úplně poslední Škoda Felicia odjela z výrobní linky 20. června 2001 v 9:25 hodin ráno. Automobilka samozřejmě měla kompletní přehled o tom, kolik kusů vzniklo v jednotlivých barvách. Postupem výroby se na autech objevilo až 38 různých barev, mezi nimiž si velkou popularitu získaly hlavně červené odstíny.
Vůbec nejoblíbenější barvou byla „červená Romantická“, kterou Felicia měla pouze v letech 1994 až 1998 a automobilka ji nanesla na více než 150 tisíc kusů. Druhou nejoblíbenější barvou byla „modrá Královská“ s více než 101 tisíci vozy a třetí nejoblíbenější byla „bílá Perlová“ s více než 57 tisíci auty.
Původně měl vzniknout i sedan
Prototyp sedanu na základu předchozího Favoritu dnes znají téměř všichni, ale víte, že tuto tříprostorovou karoserii měla mít i Felicia? Vývojový prototyp vznikl na technickém základu Favoritu v roce 1991, kdy na něm pracoval český návrhář Václav Král. Sériová produkce nakonec nebyla uskutečněna, protože ve stejném roce se Škoda stala součástí německého koncernu Volkswagen, který okamžitě začal škrtat nepotřebné projekty.
Škoda Felicia se tak nakonec vyráběla jen se známými karoseriemi hatchback a kombi, z nichž později byly odvozeny užitkové verze Pickup a Vanplus. Raritní specialitou byla zábavná Škoda Felicia Fun s čtyřmístnou konfigurací sedadel, zakládající na pick-upu. Vznikla v malém počtu 4216 kusů a dnes patří k nejdražším verzím.