Před 30 lety se začala výrabět nová Škoda Felicia. Poprvé se u ní objevila výbava Laurin & Klement

Píše se 26. říjen 1994 a na Karlově mostě probíhá velká sláva. Celému světu se tu poprvé ukazuje nový model tuzemské automobilky, který má nahradit úspěšnou Škodu Favorit. Odhaluje se zcela nová Škoda Felicia, na svou dobu moderní, technicky vyspělá a s bohatou výbavou.
Výsledek spolupráce VW a Škody
Novinka měla s modelem Škoda Favorit sice stejný konstrukční základ, včetně platformy, ale jinak se změnila od základu. Přesněji se na ni použilo 1 187 nových dílů. Škoda Felicia tak dostala do vínku to nejlepší, co mohla. Byla totiž vyvinutá ve spolupráci se značkou Volkswagen. V autě se objevila řada pokrokových prvků jako ABS, airbagy, posilovač řízení, klimatizace a dokonce i vyhřívaná sedadla.
Oproti Favoritu také auto trošku narostlo. Bylo delší o 40 milimetrů a nepatrně se také rozšířilo, a to o 15 milimetrů. Při vývoji se dbalo především na kvalitu jednotlivých dílů. Snížily se náklony auta v zatáčkách, zlepšen byl komfort odpružení a také s využitím vyššího počtu airbagů došlo ke zvýšení bezpečnosti.
Na český trh přišla Felicia nejdřív s motorizací o objemu 1 289 cm3 a výkonem 40 nebo 50 kW. O rok později se nabídka rozšířila ještě o benzinový čtyřválec 1.6 MPI, jehož výkon dosahoval 55 kW a následovala naftová atmosférická jednotka 1.9 D s výkonem 47 kW.
Líbila se i Havlovi
Na premiéru modelu se přijel podívat i tehdejší prezident Václav Havel, který auto ohodnotil slovy: „Je to takové hezké rodinné autíčko.“ Úspěch vozu byl nejistý, ale nakonec se zadařilo. Výrazně tomu pomohly další verze a výbavy.
Jako vůbec první se u Felicie totiž objevila v roce 1995 prémiová výbava Laurin & Klement. Mezi další provedení patřila také speciální edice Atlanta na počest Letních olympijských her, dále pak varianta Sport Line, Color Line nebo třeba Magic a Mystery.
A prodávala se nejen jako pětidveřový hatchback, ale také ve verzích kombi, pick-up nebo vanplus. Škoda Felicia byla prostě synonymem všestrannosti, což potvrzoval model určený pro volný čas, který se jmenoval Felicia Fun. Na karoserii pick-upu dostal ikonickou žlutou barvu a netradiční uspořádání 2+2 sedadla. V základu byla dvě sedadla vepředu a za nimi lavice, ta se však dala vysunou z nákladového prostoru.
Své místo si Felicia vydobyla také v automobilových soutěžích. V letech 1995 až 1997 se vůz účastnil světového šampionátu. Škoda Felicia Kit dostala pod kapotu nejprve benzinový čtyřválec o objemu 1.3 litru, později objem 1.6 litru. Týmu Škoda Motorsport se podařilo nepříliš dravého účastníka běžného silničního provozu vyladit až na 174 koní. V roce 1996 Škoda Felicia vybojovala se švédskou posádkou třetí místo v britské RAC Rallye.
Koupíte ji ještě dnes
Škoda Felicia se začala vyrábět nejdřív ve Vrchlabí, později se výroba rozšířila do Kvasin a Mladé Boleslavi. Příběh nástupkyně Favoritu se uzavřel v roce 2001. Za dobu existence Felicie se tak prodalo po celém světě 1 401 500 kusů.
V současné době můžete na populární škodovku narazit už pouze v nabídkách autobazarů a soukromých prodejců. První verze i ty po faceliftu lze sehnat od 15 do 50 tisíc korun, přičemž nájezdy auta nebývají příliš vysoké. Narazit však můžete také na kousky oceněné hodnotou sto tisíc korun a více.