Retro: UAZ-469 byl vždy připraven k obraně socialistické vlasti. Na vojně si ho užili všichni
Vzpomínky na „vojnu“ patří mezi hospodskými štamgasty vedle komentování fotbalu a politiky k nejoblíbenějším tématům hovoru. Vzhledem k tomu, že povinná vojenská služby u nás skončila v roce 2004, je těm nejmladším pamětníkům těsně pod čtyřicet. Spolu s kmety pamatujícími sedmdesátá léta mají ale jeden společný zážitek a sice ježdění cestami necestami v UAZu-469, sovětském off-roadu, který coby UAZ Hunter vzniká dodnes.
Dvouleté (později jednoleté) nevolnictví v zeleném mundúru skýtalo přes všechna negativa jisté kouzlo pro milovníky techniky, kteří se na státní útraty mohli stát držiteli řidičských i pilotních průkazů na všemožné dopravní prostředky, což se potom často hodilo i v civilu. Největší borci našli místo za kniplem MiGů, další za rajčáky tanků a snad úplně všichni přišli do styku se základním armádním vozidlem, kterým byl zprvu GAZ-69 a od 70. let právě UAZ.
Od kopie k originálu
Druhá světová válka s sebou přinesla jeden převratný objev, který ovlivnil podobu všech dalších vojenských konfliktů. Americká firma Willys vyhrála armádní tendr na jednoduché základní bojové vozidlo s pohonem všech kol se svým Jeepem, který se následně hojně licenčně vyráběl a kopíroval. Přišly ale i svébytné konstrukční počiny, mezi nimiž vyčnívá britský Land Rover a sovětský GAZ-69. Ten byl přímým následníkem GAZu-67 z roku 1943, auta, které se Jeepu chtělo fakt hodně podobat.
Právě GAZ-67 se stal od roku 1953 základním terénním typem v armádách zemí Varšavské smlouvy i desítkách zemí třetího světa. Ne, že by byl Jeep bůhvíjak filigránské vozidlo, ale „gazík“ byl ještě mnohem hrubějším kusem železa, kterému k provozu stačila prakticky jakákoliv hořlavá tekutina a k opravám hasák a kladivo.
I tento nezmar ale rychle stárnul a v ožehavé tenzi studené války bylo nezbytné srovnat krok s nepřítelem a vyvinout zbrusu nový off-road. Úkolu se tentokrát zhostily Uljanovské Automobilové Závody, ve kterých už od počátku 60. let na novém projektu pilně pracovali.
Dalším rysem GAZu byla jeho značná archaičnost už v době vzniku, což šlo ale přehlížet jen po určitou dobu. Kdyby šlo jen o vnitřní potřeby Ruska, vyráběl by se nejspíš dodnes, v době průběžně se ohřívající studené války ale bylo nutné držet krok s nepřítelem, který nelenil a původního Jeepa dále vyvíjel, hojně se rozšířil i novější Fordův armádní teréňák Mutt.
Střídání stráží
Úkolu vyvinout nový off-road pro ozbrojené síly se tentokrát ujaly Uljanovské automobilové závody (UAZ) z Leninova rodiště, které dříve neslo název Simbirsk. Na budoucím typu 469 tam pracovali od začátku 60. let. Kromě modernější a prostornější karoserie bylo zásadní praktickou inovací proti GAZu zdvojnásobení počtu bočních dveří a také modernější, byť stále dostatečně primitivní a proto odolná pohonná jednotka. Tou byl od počátku benzinový čtyřválec z Volgy o objemu 2,4 litru a výkonu 55 kW, což sice není na 1700 kg vážící kus železa bůhví co, motor už měl ale aspoň rozvod OHV namísto prehistorického SV v GAZu-69. Jednoznačným krokem vpřed však byla taky plně synchronizovaná čtyřstupňová převodovka s dvoustupňovou redukcí.
Finální podoba nového vozidla byla prakticky hotová už v polovině 60. let, nedostatek peněz na výstavbu výrobní linky ale zahájení sériové výroby o několik let odložil. Alespoň byl dostatek času na skutečně drsné provozní zkoušky, ve kterých UAZ bezpečně obstál. Výroba byla nakonec zahájena 15. prosince 1972, což bylo podivuhodné ze dvou důvodů: jednak na tento den nepřípadalo žádné významné výročí a za druhé byla v tentýž den ukončena výroba GAZu-69.
Od počátku vznikaly dvě základní verze nového typu – UAZ-469 (vojenská verze) s připojitelným pohonem všech kol, redukcemi v nábojích kol, světlou výškou 300 mm a motorem upraveným pro spalování nekvalitního benzínu a UAZ-469B (civilní verze) s připojitelným pohonem všech kol, ale bez přídavných redukcí v nábojích kol a světlou výškou sníženou na 220 mm.
Spotřeba autobusu
Běžné UAZy měly skládací plátěnou střechu a sedm míst k sezení (dvě přídavné sedačky otočené kolmo ke směru jízdy byly v zavazadlovém prostoru). Požadavkem Rudoarmějců bylo, aby se čelní sklo dalo v případě potřeby sklopit směrem dopředu na kapotu a vrchní část bočních dveří zcela demontovat, čímž z UAZ vznikl otevřený automobil, ve kterém se dalo bez omezení manipulovat s kulometem a dalšími palnými zbraněmi. Konkurenční výrobky ze Západu na tom byly podobně.
Vůz měl základní rozměry 4025/1805/2050 mm a na zpevněném povrchu se dokázal za pár desítek sekund rozjet na 100 km/h. Býrobce udával průměrnou spotřebu 15 l/100 km, v tuhých mrazech nebo s nseřízeným karburátorem ale běžně stoupala na 20 až 25 l/100 km. Dvě palivové nádrže (každá má hrdlo na jedné straně vozu) pobraly celkem 78 litrů, což zas není tak moc.
Do války i do hor
Aby byla premiéra nového vojenského teréňáku jaksepatří propagandisticky využita, vypravily se v srpnu 1974 tři sériové UAZy-469 na kavkazskou velehoru horu Elbrus, kde se dokázaly vydrápat až do výšky 4 200 m.n.m. Krajně nebezpečná cesta, při níž auta neustále doslova visela nad propastí, byla velice náročná jak pro automobily, tak pro posádky
Řízení si žádalo velkou zkušenost a chladnokrevnost. V žádném případě nesměl řidič šlapat na brzdu, jinak by došlo ke ztrátě adheze následnému pádu do propasti. Už tak slabý motor dával kvůli vysoké nadmořské výšce ještě o dalších 20 až 30 koní méně, takže bylo naopak nutné neustále stát na plynu. Do čtykilometrové nadmořské výšky zvládly nicméně UAZy ze základního tábora vystoupat za 40 minut a už v hlubokém sněhu urazit ještě dalších 200 výškových metrů.
Jak jen to bylo kapacitně možné, objednala velký počet UAZů také Československá lidová armáda (ČSLA). Stalo se tak v roce 1974. Sovětské samochody byly pro naše účely nakupovány převážně v modifikacích B a BI (bez redukcí v kolech oproti základnímu typu UAZ-469) a z vozových parků bojových útvarů postupně vytlačovaly původní „Gaziky“. UAZy plnily stejně jako jejich předchůdci roli všestranného automobilu s výbornou průchodností a spolehlivostí v terénu. Své poslání plnily původní ruské vozy v naší armádě ještě hluboko v 21. století, když je nejprve začaly nahrazovat Land Rovery Defender a nakonec oba výrobky Toyota Hilux.
Žije dodnes
Původní UAZ-469 byl průběžně modifikován, vozy invazních jednotek rudé armády na Ukrajině jezdí ale i letos prakticky v tomtéž autě jako jejich předchůdci v Afghanistánu v 70. a 80. letech. Časem se měnily jen takové detaily jako ukazatele směru, zadní světla, upravený kardan, elektrický ostřikovač čelního okna, podvěsné pedály spojky a brzdy nebo dokonce posilovač řízení u některých verzí.
Od roku 1995 byla zahájena výroba verze s pevnou střechou UAZ-31514 a verze s pružinami místo listových per na přední nápravě 31512-10. Také přední sklo už není dělené. Od roku 2003 se vyrábí identicky vyhlížející model Hunter, který časem dostal i moderní ruské motory, nejtypičtěji benzinový ZMZ o objemu 2,7 litru. Do aut si můžete objednat i takové nesmysly jako ABS nebo klimatizaci, airbagy samozřejmě ne. Dovoz do zemí EU není každopádně od ruské okupace Ukrajiny oficiálně možný.
UAZ-469 a jeho mutace se vyvážely do více jak 80 zemí světa, donedávna i k nám. Vůz drží také světový rekord jako nejprostornější model své velikosti, když se do něj najednou vešlo 32 lidí, tzn. přibližně dvě tuny nákladu. Kdo si chce dopřát svezení v dobovém armádní UAZu, může stále sáhnout po některé z „uloženek“, tedy minimálně jetém stroji zakonzervovaném dlouhé roky kdesi ve skladu pro možné bojové využití. Taková legrace vyjde na 100 - 130 000 korun.
Zdroj: Autorský text