Retro: Dnešní řidiči SUV tohle auto nikdy nepochopí. Maluch vozil v socialismu celé rodiny
Zrod fenoménu
Po dobrých zkušenostech s licenčním Fiatem 125p byla 29. října1971 mezi polským státem a italským výrobcem podepsána nová smlouva, tentokráte na licenční výrobu malýchvozů pro nejširší vrstvy motoristů. Licenci mělo Polsko splácet dodávkamimotorů i celých automobilů. Již 6. června 1973 byl v továrně FSM vBielsko-Białe (Fabrika Samochodow Malolitrażowych) smontován z italských dílůprvní vůz Polski Fiat 126p.
U polských motoristů si novinka okamžitě získalatakovou oblibu, že se ji spontánně začalo něžně říkat "Maluch", cožbychom mohli česky vyjádřit jako "maličký". Fiat 126p bylkonstruován jako vůz pro začínající motoristy, ženy a samozřejmě určený doměstského provozu. Tuto funkci také samozřejmě plnil v západoevropských,ale většinou i v československých podmínkách.
V širé polské domoviněvšak navzdory svým miniaturním rozměrům (délka 310 cm) často zastával funkciplnohodnotného rodinného vozu. Vzhledem k nepatrnému zavazadlovému prostoruse zhusta vyskytoval s obrovskou střešní zahrádkou, jejíž rozměry nebyly omoc menší než u samotného auta.
Bytelná škatule
S ohledem na pasivní bezpečnost je celá karoserie koncipována jako celek odstupňované tuhosti s neobyčejně robustní konstrukcí prostoru pro cestující. Dveře jsou vyztužené i proti bočním nárazům, mají bezpečnostní zapuštěné zámky a kliky, benzinová nádrž o objemu 21 litrů se přestěhovala pod zadní sedadlo. Velká pozornost se věnovala nejen vtipně a jednoduše řešenému bezprůvanovému systému větrání a vytápění, ale i prakticky a účelně řešenému interiéru a vybavení vozu.
Postupně se výroba průběžně vylepšovaných maluchů vyšplhala až na 204 000 kusů ročně. Pod označením Bis byla nabízena i verze s vodou chlazeným motorem. Fiat 126 a 126p se vyráběl neuvěřitelných 28 let, čímž se zařadil mezi legendy jako Volkswagen Brouk, Austin Mini a Citroën 2CV. Poslední exempláře závěrečné tisícikusové série Happy End složené z pěti stovek červených a pěti stovek žlutých „maluchů“ opustily výrobní linky FSM 22. září 2000. Celkem bylo vyrobeno 3 318 674 polských „stošestadvacítek“.
Poruch jako máku
Před každou technickou kontrolou je potřeba umýt převodovku – olej teče skoro všude a doplňuje se stejně špatně jako u pětistovky. Závady elektrické soustavy jsou časté – ulomené držáky uhlíků u startéru, rozpadající se konektory kabeláže, hodně často se lámou úžasně nekvalitní konektory u pojistkové skříňky.
Kdo nemaže otočné čepy na přední nápravě, za rok nepohne volantem. Svítící kontrolka mazání zas může znamenat složitou a dražší opravu – např. prasklou nebo propálenou hlavu. Ke všemu je navíc báječný přístup - pokud ovšem máte dlaně dětské velikosti. Jezdit Maluchem je nicméně zábavné, plné adrenalinu a obdivu kolemdjoucích.