Spletitý příběh
Historie severočeského podniku na výrobu nákladních vozidel je poněkud nepřehledná. Záměrně píši "severočeského", neboť oficiální sídlo Liazu (po sovětském vzoru zkratka názvu Liberecké automobilové závody) bylo v Liberci, první výrobní závod však vyrostl v nedalekém Jablonci-Rýnovicích. Dalšími základními stavebními kameny se staly továrny v Liberci a Mnichově Hradišti, časem následoval i provozy v Mělníku, Zvolenu, Velkém Krtíši, Přerově a Holýšově. Tradici výroby motorových vozidel přitom podnik přejal od předválečných
Reichenberger Automobilfabrik (RAF - stejnou zkratku používali pro své formulové vozy v 70. a 80. letech liberečtí bratři Veselí), podniku, který následně pohltila automobilka Laurin & Klement.
Výrobky z Liazu však zprvu nesly ještě značku Škoda, což se týkalo legendární řady nákladních vozů 706, které v pořadí 706 R ("Barča"), 706 RT ("Trambus") a 706 MT ("Mates") vydržely ve výrobě až do roku 1988. Vedle nich už od počátku 70. let vznikala zbrusu nová řada 100, která byla prvním oficiálním nositelem jména Liaz na chladiči. Její modernizované deriváty 200 a 300 vydržely ve výrobě prakticky do konce existence podniku. Ten se po masívní ztrátě východních odbytišť na začátku 90. letech utápěl v hluboké krizi a spasit jej měla právě řada 400 reprezentovaná tahačem Xena a valníkem Fox. To už v Liazu kraloval devadesátkový kapitán průmyslu Lubomír Soudek, tehdejší majitel plzeňské Škodovky, takže těch nemnoho vozů řady 400 vyjelo k zákazníkům pod staronovým jménem Škoda.