Výrobní bída
Tarpan 233, jak se vůz oficiálně nazýval, svým jménem paradoxně odkazoval na evropského (bohužel již vyhynulého) divokého koně, který byl huben právě zemědělci kvůli masu, ale především, že sedlákům spásal zásoby sena pro dobytek. Podivný pick-up se veřejnosti líbil a všechno vypadalo ideálně až na to, že nové auto nebylo kde, s čím a s kým vyrábět.
Výrobní čísla doslova na koleně dělaných Tarpanů byla v prvních letech tristní:
Do konce roku 1972 se proto povedlo sestavit jen 25 vozů, v roce 1973 250 aut, 1974
1582 kusů, v roce 1975 to je 2760 kusů a o rok později 3941 aut. Jistá institucionalizace výroby nastává teprve v roce 1974, kdy je produkce Tarpanů zastřešena nově vzniklým podnikem FSR Polmo (Fabryka Samochodów Rolniczych).
Kvalita aut byla je při kusové ruční kusové výrobě příšerná a dá se říct, že každý vyrobený Tarpan z první poloviny 70. let byl originálem postavený z dílů po různu obstaraných z polských Fiatů, což se týkalo dílčích vnějších i vnitřních částí vozů. S koncem dekády se výroba přece jen dostala na určitou přijatelnou úroveň, současně je ale zřejmé, že bez dalšího vývoje vůz díru do jiného než polského světa neudělá.
Vznikly sice nové verze Tarpanu, mezi nimi v roce 1978 prototyp Tarpan-234 s pohonem obou kol, který se však do výroby nedostal, a v roce 1979 byly vyrobeny otevřené Tarpany pro novináře dokumentující revoluční návštěvu papeže Jana Pavla II. (Karola Wojtyly) v Polsku. Čím dál více ale bylo zřejmé, že bez komplexního systémového řešení to dál nepůjde. Tak co s tím, soudruzi?