Retro: Jede traktor, je to Zetor Crystal aneb hluboká orba napříč kontinenty a režimy
Neohrožený oráč
Motocykly Jawa a ČZ: od počátku až do konce 60. let velký úspěch na mezinárodní scéně, potom rychlý propad do totální nekonkurenceschopnosti. Osobní auta? Když pomineme reprezentační Tatry a krátkou epizodu Jawy Minor, spělo to i se škodovkami od deseti k pěti a to minimálně od konce 60. let do příchodu Favoritu o dvacet let později. Ano, nákladní vozy, a to zejména ty z Kopřivnice, si udržely vysokou laťku zejména v případě aut do těžkého terénu nebo pro armádu po celé období reálného socialismu včetně velkých úspěchů na Rallye Dakar.
Naprosto světové však byly jen a pouze traktory Zetor, pro něž naopak s nástupem normalizace nastala další zlatá éra. Však se jich také do 130 zemí celého světa vyvezl těžko představitelný milion a mnohé z nich dosud poctivě slouží díky úspěšně privatizovanému mateřskému závodu. Vedle poválečné "pětadvacítky" je jednoznačnou ikonou brněnské značky právě Crystal, stroj poprvé představený v nadějném roce 1968.
Unifikovaná řada
V prvé řadě je potřeba si říci, že Zetor Crystal byl prvním modelem tzv. Unifikované řady II, jejímž smyslem bylo další sdílení dílů mezi jednotlivými typy a tím pádem větší efektivita ve výrobě. V průběhu šedesátých let vývoj na světových trzích signalizoval trend potřeby vyšších výkonů.
Proto výzkumně vývojová základna zahájila práce na vývoji nové řady traktorů označené jako UŘ II s předpokládaným rozsahem výkonu 80 - 160 k. Řešení bylo realizováno v rámci mezinárodní spolupráce s Polskem. V roce 1962 vzniklo společné vývojové středisko, jehož úkolem bylo navrhnout a připravit pro sériovou výrobu tuto novou výkonovou řadu traktorů, jejíž výroba byla realizována společně pod značkou Zetor a URSUS.
Diblíkův majstrštyk
Unifikace byla v našich končinách velmi oblíbená -žel, i v běžném životě .U výrobní řady traktorů ovšem měla nejen svůj smysl, ale i velký úspěch. Nová řada byla jednak výkonnější, a měla i řadu progresivních prvků: např. integrovaný ochranný rám kabiny. Pokroky v technickém vývoji a stále vyšší provozní požadavky v té době pomohly designérům v tom, že přestávali být chápáni jako pouzí dekoratéři a návrháři tvarů a barev.
Práce Otakara Diblíka na návrhu nového traktoru k tomu určitě bohatou měrou přispěla. Diblík spojil s moderním technickým řešením i tehdy moderní, tj. hranaté tvary, které byly zároveň velmi vhodné pro technologii rovných válcovaných plechů. Navrhl také velmi originální světlomety, sdružené po dvojici v negativně skloněné čelní masce. Tuto partii také samostatně vymodeloval a odlil v sádře. Konečnou podobu získával traktor v maketě 1:1, kterou Diblík se dvěma klempíři stavěl na podvozku běžného zetoru.
Kabina získala mimořádnou prosklenou plochu, dokonce i u nohou řidiče, který měl vůbec poprvé výhled mezi kola přímo na brázdu. Nejvíce hrdý byl ale Diblík na řešení „sousedství“ čelního skla a motorové kapoty. Kapota byla mírně odsazená, takže sklo mohlo být obdélníkové, průběžné, bez složitého vyřezávání a sesazování s kapotou. Traktor dostal jméno Crystal -díky hranatým tvarům a tehdy ohromující ploše prosklení kabiny.
Hard worker
V roce 1975 ZETOR představil Crystal 12011. Šlo o vůbec první traktor brněnského výrobce vybavený šestiválcovým motorem s výkonem 120 koní, přičemž v roce 1980 jeho výkon díky turbu dosahoval až na 160 koní u modelu 16045.
V roce 1981 se výroba modelu z politických důvodů přesunula do slovenských Závodů ťažkého strojárstva (ZŤS) v Martině. Legenda se nicméně po 34 letech vrátila zpět do Brna. Znovuzrozený Crystal se od roku 2015 opět vyrábí - jde opět o šestiválcový traktor s výkonem 162 koní. Díky svým parametrů získal přezdívku Hardworker, tedy dříč, který pracuje v jakýchkoliv podmínkách, v zimě i v létě, v jakémkoliv počasí.