Stranické fluidum
Řízení i brzdy se servoposilovači fungují tak, jak mají, tak se slovy Jurije Gagarina při startu na jeho vesmírný let „nu, pajéchali“, přidávám plyn a čekám na odezvu. Kolos z Gorkého se poslušně vzepne a bublání přechází do vyššího tónu, třístupňová automatika bleskurychle podřadí na dvojku a po uvolnění plynového pedálu zase „za tři“, ale to už jedu skoro stovkou.
Využívám téměř prázdné široké a kvalitní silnice za časného sobotního rána, zkouším řízení, brzdy – vše uspokojivé. Jen mě napadá, že ve srovnání se soudobými amerikami je Čajka trochu – jak to jen napsat a přiblížit čtenáři takový mžikový dojem? Prostě trochu jiná … Jiná a trošku méně precizní, možná proto, že výrobci chyběla mnohaletá zkušenost s podobnými vozy, neměl takové technologické zázemí a ani vhodné materiály.
Navíc odběratelé Čajek neměli až na výjimky možnost přímého srovnání se stejnou americkou kategorií, takže tenhle můj dojem je možná jen takový opravdu osobní poznatek. Obracím se a dopřávám si trochy rozvernosti: volant téměř nadoraz, víc plynu, a GAZík reaguje trochu nazlobeně. Těleso karosérie sebou smýkne do strany, pak zpátky a ještě pár vteřin se nesouhlasně kýve v podélné ose. Jojo, je to tak, tohle není Corvette, a sovětský soudruh už by mě poslal do Magadanu zocelit se při těžbě drahých kovů.
Čajka vyzařuje cosi, co brání velké části lidských srdcí naplno vtisknout do sebe obraz dlouhého černého vozidla. Možná pořád ještě účinkuje dojem čtyř dekád „vlády lidu“, možná se někteří lidé stále nedovedou oprostit od zpolitizovaného náhledu na věc tak nadstranickou, jakou je osobní automobil.