Reklama
Retro

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
Zdroj: se svolením Retroautomuzea Strnadice.

Dnešní příběh z divokých devadesátých let je i není pro svou dobu typický. Jak „sbalit“ českého zájemce o nový automobil? No přece nízkou cenou! Jenže co je moc, to je moc bez ohledu na onu cenovou hlubinu. Písmena „NE“ v názvu automobilu Premier 118 NE až příliš výmluvně ilustrují ortel4 českých zákazníků, který v roce 1992 vynesli nad tolik očekávanou žhavou automobilovou novinkou za pouhých 99 000 Kčs. No, nekupte to...

Kampaň jak od Prchala

Věhlasní marketéři v čele s Markem Prchalem by v roce 1992 asi byli nadšeni z napínavé kampaně jisté liberecké firmy, která v tehdy renomovaném motoristickém plátku Svět motorů na pokračování napínala čtenáře s odhalením nejlevnějšího nového auta Československa i Evropy. Onen grál z kočičíhio zlata měl mít i tehdy bezkonkurenční cenovku 99 000 Kčs, což bylo propastně méně než nejlevnější Škoda Favorit za 136 800 Kčs.

Bomba ale vybuchla trochu jinak, než si natěšení zájemci představovali. Na pražské výstavě Auto-show 92’ se v těsném prostoru u šaten tehdejšího Paláce kultury krčil podivný bílý povoz nápadných tvarů. Na jeho chladiči se skvělo označení PAL (nikoliv PAL Kbely, ale Premier Automobiles Limited), které odkazovalo na indického výrobce5 vozu celým jménem Premier 118 NE.
Reklama

Neskonalá hrůza

Naivkové snící o zázračném lidovém voze dokonce složili kauci 51 000 Kčs dřív než onu nádheru kdy spatřili. Těžko už dnes vypovědět, jak velké je zajalo zklamání, když na místě uzřeli další z nekonečné řady reinkarnací Fiatu 124 ze 60. let, tedy stejného auta, ze kterého vylíhl i zjevně mnohem kvalitnější „žigul“ alias VAZ 2101. Návdavkem se dozvěděli, že vůz se dovozce ani nepokusil u nás homologovat a řízení má po indicku na pravé straně.

Onen importér s poněkud záhadnou motivací k dovozu inkriminovaného peklostroje se ale zachoval na „devadesátky“ netypicky fér a vložený obnos všem potenciálním kupujícím poctivě vrátil, ještě před tím než definitivně zaklapl krám s celou touto tragikomickou etudou raného tržního hospodářství v české kotlině.
Zdroj: tiskový servis PAL

Staré tělo, staré orgány

Jak už bylo řečeno, Premier 118 NE vycházel z původního auta roku 1967, tedy italského Fiatu 124. Jeho cesta do Indie však rozhodně nevedla přímo - vždyť se do říše uctívačů skotu dostal teprve v roce 1985. Putoval sem nikoliv z Itálie či Sovětského svazu, nýbrž ze španělského Martorellu, kde se právě rozloučili s desetiletou výrobou modelu Seat 124, což také nebylo nic jiného než původní Fiat, kterýžto koncern před Volkswagenem španělskou automobilku ovládal.

Už tak archaické vozidlo s klasickou koncepcí motoru vpředu a pohonem zadní tuhé nápravy se Indům stále zdálo příliš sofistikované. Seat mohl mít vedle základního motoru pod kapotou i dvouvačkovou čtrnáctistovku, která s lehkým autem uháněla jako z praku, v Indii se ale do motorového prostoru stěhovala letitá jednadvojka od Nissanu (odtud zkratka NE = Nissan Engine, pozn. red.) s výkonem 53 koní, tutéž značku nesl i čtyřstupňový manuál.

Právě jmenované japonské orgány byly na autě pohříchu těmi nejkvalitnějšími komponenty. Dílenské zpracování bylo totiž navzdory dovozu celé španělské výrobní linky učiněnou katastrofou. Odpadávající plasty, koroze bující ihned po lakování a ostré hrany neopracovaných plechů hrozící na mnoha místech amputací lidských údů dobře ilustrovaly celkovou beznaděj tohoto modelu.
Zdroj: se svolením Retroautomuzea Strnadice

Naštěstí jen jediný

Zatímco v Indii výroba Premieru běžela, věřte nebo ne, do roku 2001, u nás zůstal pouze onen jeden jediný dovezený kus. Jistý Liberečák, snad spřízněnec původního importéra, se jej snažil přihlásit do provozu po přestavbu na levostranné řízení, řka, že jde o Ladu. Techniky na STK však neošálil a tak vůz prodal jinému nadšenci do Mostu, od kterého bílý Ind putoval do sbírky strnadického Retroautomuza, kde dlí na důstojném místě dodnes. S obyvklým inzertním doporučení na výhodnou koupi zachovalého kusu tentokrát bohužel nemůžeme sloužit - v Evropě se jiné Premiery naštěstí nevyskytují.

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Josef Dušek - 12.03.2023 08:48:25
Já vím, že je to zcela nesrovnatelné a v jiné době,ale i u nás se objednával kdysi v říjnu Kodiaq a viděli jsem ho až v dubnu dalšího roku :-). Ke cti Škoda auto však nutno dodat, že v únoru nám, co jsme měli Kodiaq objednaný, ho nechali apoň projet.
miki - 12.03.2023 00:06:09
prostě si vypůjčili od zájemců o levné auto, na pár měsíců zdarma peníze

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17
Reklama

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama

Retro: Mazdou 626 jezdila polistopadová elita. Kulatý design okouzlil i mnohé dobové celebrity

Nezaměnitelný Japonec strčil ve své době na českém trhu do kapsy většinu konkurenčních značek
18.02.2023 09:43
|
17

Retro: Seat Toledo byl devadesátkovým hitem. Nebýt Klause, mohl se proměnit na Octavii

Španělský liftback sázel na stejný recept jako první Škoda Octavia. Na trh přišel už pět let před ní
11.02.2023 08:34
|
17

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
9

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17
Reklama

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35

Nuselský most slaví padesátiny. Konstrukci testovaly tanky i raketové motory, vozovku měl z Rakouska

Česká dopravní stavba století přivedla do historického centra Prahy tisíce aut. Metro bylo nad plán
22.02.2023 09:26
|
0
Reklama
Autosalon TV