Reklama
Ojetiny

Ruce pryč od těchto aut, propadla na STK i na silnici u žlutých andělů. Jsou extrémně poruchová

Vybrali jsme ojetiny, které se objevily mezi nejhoršími v TÜV Auto Reportu i statistikách ADAC

Fiat Panda 2012-2013

Zdroj: Fiat

Mezi auty vyrobenými v letech 2012 až 2013 patří Fiat Panda mezi ty úplně nejporuchovější modely. Jde o suverénně nejméně spolehlivý minivůz v hodnocení ADAC, když svého řidiče nechalo ve štychu v průměru padesát aut z tisíce. V TÜV Auto Reportu je Panda mezi 8-9 letými ojetinami pátá od konce na 104. místě, když komisaři našli poruchu u 35 procent vozů. O moc lépe na tom není v TÜV reportu ani ve věku šest až sedm let.

Zajímavé je, že všechny pozdější i starší ročníky výroby italského minivozu Fiat Panda než shora uvedené zdaleka takovou poruchovost nevykazují. U ADAC si dokonce nejstarší kusy z roku 2009 vysloužily jedničku a jsou o polovinu méně poruchové než ty z let 2012 a 2013.  

Nejčastější závady podle ADAC: zapalování, cívka, hadice topení, baterie.
Reklama

Fiat 500 2014-2015

Zdroj: Fiat

Podobně jako Panda je na tom další oblíbený minivůz značky Fiat. Ikonická pětistovka je podle ADAC suverénně nejhorší v letech výroby 2015 a 2015. V tom prvním jmenovaném se zastavilo 41 z tisíce pětistovek, což je horší výsledek než pro vozy s rokem výroby 2009.

V TÜV Auto Reportu patří pětistovka mezi pětkaře ve všech věkových kategoriích s výjimkou té nejstarší, tedy mezi 10-11 letými ojetinami.

Nejčastější závady podle ADAC: palivová pumpa, chladicí okruh, termostat, hadice topení, táhla řazení, baterie.
Reklama

Hyundai i20 2012-2014

Zdroj: Hyundai

Malé vozy jsou podle ADAC spolehlivou kategorií. S jedinou výjimkou - a tou je Hyundai i20. Problém se týká celé poloviny všech sledovaných let - a je rozprostřen mezi dvě generace. Žádný jiný model nevyfasoval na vysvědčení hned čtyři pětky. Je to zajímavé. Do roku 2010 je podle ADAC Hyundai i20 nadprůměrně spolehlivý, ale pak přicházejí čtyři kritické roky ohodnocené pětkou. Dva z nich má na svědomí ještě první generace auta a dva z nich ta druhá. A od roku 2015 je Hyundai i20 opět nadprůměrně spolehlivý. Pečlivě tedy studujte rok výroby. Úplně nejhůře vychází rok výroby 2011, z něhož nechalo auto řidiče ve štychu 54 exemplářů z tisíce registrovaných.

TÜV Auto Report to potvrzuje. Podle něj patří Hyundai i20 mezi pětkaře ve věku čtyři až sedm let.

Nejčastější závady podle ADAC: motor, zapalování, svíčky, baterie.
Reklama

Hyundai i30

Zdroj: Hyundai

U Čechy extrémně oblíbeného hatchbacku a kombíku se německé statistiky úplně neshodnou. Zatímco podle ADAC jsou mezi pětkaři ročníky 2009 a 2010 (ten první vykazuje hrozivých 86 kolapsů na tisíc registrovaných aut), podle TÜV Auto Reportu vězí největší problém v šesti až sedmiletých ojetinách.

Fabrika v Nošovicích nemůže být na první roky výroby rodinného modelu i30 moc pyšná. Platí ale, že mladší i30 už je podstatně spolehlivější.

Nejčastější závady podle ADAC: snímač polohy klikové hřídele, rozvody, startér, imobilizér, zámek zapalování, baterie.
Reklama

Dacia Logan 2012

Zdroj: Dacia

U Dacie Logan se ADAC a TÜV shodnou na pětce pouze u roku výroby 2012. To je totiž jediný rok výroby, kde vyfasovala kouli od žlutých andělů. Jde o poslední rok výroby Loganu před modernizací, po níž dostal výrazně sympatičtější a soudobější design a kombík se více sjednotil se základním sedanem.

Zato v TÜV Auto Reportu najdeme Logan mezi pětkaři ve všech hodnocených kategoriích. U těch nejmladších (2-3 roky) a nejstarších (10-11 let) jde dokonce o úplně nejhorší model ze všech hodnocených.

Nejčastější závady podle ADAC: zámek zapalování, baterie, imobilizér, svíčky, klínový řemen.
Reklama

Kia Cee'd 2009

Zdroj: Kia

Stejně jako Hyundai i30 nedopadá v německých statistikách poruchovosti dobře sesterská Kia Cee´d vyráběná v Žiline. Od ADAC a TÜV ale dostala společnou pětku pouze v jediném modelovém roce - 2009, tedy tom úplně nejstarším. Jde o první generaci vozu.

Lépe si vede na STK, mezi pětkaře se dostala právě pouze u nejstarších ojetin ve věku 10 až 11 let. Zato v reálném provozu je to horší. Pětku od ADAC Kia Cee´d  obdržela i v ročnících 2011 a 2012.

Nejčastější závady podle ADAC: snímač polohy klikové hřídele, rozvody, startér, imobilizér, zámek zapalování, baterie, usměrňovač napětí, snímač polohy plynového pedálu.
Reklama

Kia Sportage

Zdroj: Kia

V Česku velmi oblíbené rodinné SUV vyráběné na Slovensku se do našeho výběru dostalo proto, že mu pětku přisoudily obě statistiky. V záhlaví ale nemá uvedený žádný modelový rok, protože se navzájem nekryjí.

Podle ADAC se Kia Sportage dostala mezi nejméně spolehlivé ojetiny pouze v jednom ročníku, a to hned v tom prvním, kdy se na Slovensku vyrábělo, tedy v roce 2011. To je také první rok života třetí generace Sportage. Pak platí, že čím mladší Kiu Sportage seženete, tím lépe.

To ale tak nevidí TÜV Auto Report, u něhož Sportage figuruje mezi pětkaři v rámci ojetin čtyři až pět let starých. Nutno ale dodat, že u nejstarších ojetin ve věku osm až jedenáct let v TÜV Auto Reportu Sportage chybí.

Nejčastější závady podle ADAC: palivová pumpa, svíčky, baterie.
Reklama

Nissan Qashqai

Zdroj: Nissan

Další auto, na jehož hodnocení se obě organizace moc neshodnou.

Podle ADAC platí, že čím novější, tím horší. Zatímco první generace rodinného SUV patřila mezi nadprůměrně spolehlivá auta, ta druhá představená v roce 2013 sklouzávala k podprůměru a v posledních dvou sledovaných letech 2015 a 2016 dokonce dostala nejhorší možnou známku. V roce 2016 dostal Qashqai od ADAC suverénně nejhorší vysvědčení ze všech sledovaných aut. 41 kusů z tísícovky registrovaných zůstalo stát pro poruchu. Přitom u modelu z roku 2009 je to pouze 31 vozidel! To je naprosto extrémní, aby mělo nějaké auto horší výsledky než před deseti lety.

Na STK je to ale skoro naopak. Mezi pětkaře se Qashqai dostal ve věku osm až jedenáct let. Ve věku čtyři až sedm let to byla s odřenýma ušima čtyřka, nejmladší ojetiny už vykazují průměrné množství závad. Přesto platí, že Qashqai rozhodně patří mezi auta, na která je nutné dávat si pozor.

Nejčastější závady podle ADAC: elektroinstalace.
Reklama

Renault Kangoo 2016

Zdroj: Renault

Velkoprostorový rodinný vůz MPV odvozený od malé dodávky selhává zejména u STK. V hodnocení TÜV Auto Report totiž patří mezi pětkaře ve všech pěti hodnocených kategoriích, přičemž dvakrát skončil dokonce třetí od konce, tedy na úplném chvostu.

Naopak podle ADAC jde u většiny ročníků o průměrně spolehlivé auto, rok výroby 2010 dokonce získal dvojku. V posledním sledovaném roce 2016 ale přišla pětka i na silnicích. Jde o Kangoo druhé generace po posledním modernizaci, která ho přibližuje vozům kategorie SUV.

Nejčastější závady podle ADAC: Imobilizér, svíčky, zapalovací kabely, palivová pumpa, klínový řemen, startér.
Reklama

Renault Scénic

Zdroj: Renault

Tady se obě statistiky shodnou v tom, že model patří mezi kolísavě spolehlivé, ale mezi pětkaře ho každá řadí v trochu jiném období.

Roky sledované ve statistikách ADAC vyplňuje u rodinného MPV Renault Scénic třetí generace tohoto modelu, která se vyráběla i v prodloužené verzi Grand. Podle ADAC jde o průměrně spolehlivé auto, které nejčastěji patří mezi trojkaře, v roce výroby 2013 dosáhlo dokonce na dvojku, ale rok 2014 byl už na čtyřku a u roku výroby 2015 přišel pád až na samé dno.

Na STK, tedy v TÜV Auto Reportu, patří Scénic mezi pětkaře v úplně nejstarší kategorii, tedy 10 až 11 let. V ostatních letech je nejčastěji průměrně spolehlivý.

Nejčastější závady podle ADAC: filtr pevných částic, startér, svíčky, vstřikování, baterie.
Reklama

Volkswagen Sharan 2013-2014

Zdroj: Volkswagen

Velkoprostorové auto vypadá pro větší rodiny jako sen, ale snadno se může změnit na noční můru.

VOlkswagen Sharan zcela propadá u STK. Podle TÜV Auto Reportu dostal pouze mezi osmi až devítiletými ojetinami s odřenýma ušima čtyřku, jinak je to samá koule. V některých letech dopadl dokonce hůře než Dacia Logan.

Na silnici je spolehlivost druhé generace velkého rodinného vozu Volkswagen Sharan kolísavá. Podle ADAC jsou u tohoto MPV nejhorší roky výroby 2013 a 2014 (ty tedy dostaly pětku u obou statistik), jen o něco lepší jsou 2011 a 2012. Zato rok 2015 je nadprůměrně a 2016 průměrně spolehlivý. 

Nejčastější závady podle ADAC: motory obecně, systém recirkulace výfukových plynů, baterie.
Reklama

Seat Alhambra 2013-2014

Zdroj: Seat

Dvojče VW Sharan téměř kopíruje jeho výsledky.

Zcela propadá u STK v TÜV Auto Reportu, který ho sleduje jako ojetinu starou dva až sedm let - a vždy patří mezi pětkaře.

Také podle ADAC jde o podprůměrně spolehlivý vůz, v letech výroby 2013 a 2014 dokonce extrémně nespolehlivý.

Nejčastější závady podle ADAC: systém recirkulace výfukových plynů, baterie.
Reklama
Reklama
Autosalon TV