Reklama
Nová auta

Zájem o drahé plug-in hybridy klesá. Češi raději kupují klasické hybridy s přijatelnou cenou

Lídrem mezi hybridy je značka Toyota, elektromobilům vládne Škoda Enyaq
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Elektrifikované vozy v prvním pololetí v Česku meziročně posílily. Týká se to jak klasických elektromobilů, tak i hybridních aut. Poklesla ale ochota motoristů k pořizování nákladních plug-in hybridů. Jejich prodej totiž spadl o čtvrtinu na 1 628 vozidel v porovnání s prvním pololetím roku 2021.

Toyota Corolla na vrcholu

Svůj podíl na tom má i válka na Ukrajině, která znamenala výrazné zdražení pohonných hmot, ale i energií. A to se posléze promítlo i do cen zboží denní potřeby. Lidé začali šetřit, což odnesly drahé plug-in hybridy využívající nákladnou baterii s vyšší kapacitou. Ceny klasických hybridů jsou už dnes naopak konkurenceschopné vozům se spalovacími motory, a přitom ještě dokážou díky rekuperaci energie ušetřit nějaký ten decilitr benzínu.

"Poptávka po hybridních vozech stále rekordně roste. Aktuálně dokonce výrazně převyšuje nabídku a prodeje by mohly být ještě vyšší. Omezují je ale dlouhé dodací lhůty způsobené naplněnou kapacitou výrobních závodů a u některých značek i přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích," doplňuje generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Prodej nových aut s hybridním pohonem vzrostl v prvním pololetí meziročně o 28 procent, Celkově se jich prodalo 14 142. Ještě větší percentuální nárůst zaznamenaly elektromobily, které si ale pořizují hlavně firmy. Jejich odbyt se zvýšil o polovinu. Jenže to je dáno i celkově nízkým počtem, když se letos za 6 měsíců prodalo 1918 čistých elektromobilů. Což je víc než sedmkrát méně v porovnání s hybridy.

Nejžádanějším hybridním modelem zůstává Corolla následovaná dalším modelem japonské automobilky RAV4. Proto nepřekvapí, že trh s hybridy jednoznačně v ČR ovládá Toyota, které v první pololetí prodala 3560 vozů s hybridním pohonem. Mezi elektromobily vede žebříček prodejů jasně model Enyaq domácí značky Škoda.

Elektrifikace posiluje

Zajímavé už začíná být celkové číslo prodejů takzvaných elektrifikovaných vozů, které využívají baterie k přímému pohonu nebo podpoře spalovacího motoru pro úsporu paliva. Auta s bateriovým pohonem si z koláče prodeje nových osobních aut ukousla podle statistik Svazu dovozců automobilů podíl přes 16 %.

„Hybridní pohony jsou pro současný svět, kdy ještě stále není dost dobíjecích stanic, ideální. Lze tak jezdit ekologicky a mít jistotu dojezdu, která plně elektrickým autům chybí. Navíc si hybridy elektrickou energii sami jízdou vyrábějí. To je jeden z důvodů, proč hybridní vozy využíváme,“ vysvětluje ředitel carsharingové firmy Anytime v ČR Milan Beutl. Ta provozuje vozový park čítající 600 hybridů.

Celkový prodej nových osobních aut v prvním pololetí v ČR meziročně klesl o 12,3 procenta na 98 916 vozů. Důvodem poklesu byly přetrvávající problémy ve výrobě, v dodávkách dílů a logistice.

Reklama

Diskuze

Nalim - 21.07.2022 22:02:54
Na hybridech něco je. Je to na rozdíl od koncernových vozů opravdu pokrok. Hybridy vyhrávají v LeMans a ve formuli 1 to bez hybridů taky nejde.
Emil - 21.07.2022 21:58:33
Autor článku není přesně informovaný. Spotřeba u hybridů je o 1/4 nižší než u normálních aut. Podle mých zkušenosti min 2l benzínu na 100 km, tj cca 1Kč /km. Při nájezdu např 200 tis. km mám vyšší cenu zpátky a navíc mám pohodlnější a silnější auto.

První auto na světě, které bylo hybrid, plug-in i elektromobil končí. Jezdí s ním česká policie

Hyundai ukončil výrobu svého modelu Ioniq. Na českém trhu se nenabízí od letošního května
03.06.2022 15:35
|
0
Reklama

Škoda svolává své plug-in hybridy kvůli obavám z požáru. V Česku jde o tisíc aut

Už hořel jeden hybridní vůz koncernu. Šlo o Golf GTE. Škoda svolává ale i další auta kvůli ohni
31.03.2022 16:17
|
4

Suzuki Vitara už je plnohodnotný hybrid. Zvládne jet elektricky, parametry ale neoslní

Na českém trhu se japonské SUV nabízí s novým motorem 1.5 DualJet Hybrid o výkonu 75 kW
18.03.2022 16:24
|
0

Do tří let elektromobily zlevní na úroveň aut se spalovacím motorem. Výrazně podraží jejich servis

Dražší náklady na opravy zvýší ceny havarijního pojištění. Povinného ručení se to netýká
27.05.2024 14:30
|
4

Těhotné řidičky věří, že je bezpečnostní pás nebezpečný pro plod. Je to mýtus

Výjimka pro těhotné z povinnosti se poutat neexistuje. Gynekologové radí nevypínat ani airbag
27.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
6

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama
Autosalon TV