Reklama
Řidičův chleba

Němci ukázali na problematickou ekologičnost hybridů. Dieselová Octavia naopak všechny překvapila

Ne všechny hybridy jsou podle ADACu automaticky ekologické
Zdroj: Tiskový servis Green NCAP

Hybridní auta představují pro řadu lidí docela smysluplný mezikrok na cestě k úplně elektromobilitě. Jejich hlavní výhodou je zachování slušného dojezdu a možnosti rychlého natankování. Jejich ekologický přínos v reálném provozu je ale v mnoha případech více než diskutabilní. Závisí nejen na použité hybridní technice, ale v případě plug-in hybridů zejména na frekvenci využívání externího nabíjení. Výrazně ekologičtější tak v konečném důsledku může být třeba i dieselová Škoda Octavia, jak ukázalo nezávislé měření.

Plug-in hybridy nejsou samospasitelné

V takzvaném Ekotestu, který v případě ADCu absolvuje každé testované auto podle přesně dané metodiky, získávají maximální počet pěti hvězdiček skutečně povedené čisté elektromobily. Z logiky věci by se nabízelo, že hned za nimi se umístí hybridy, zejména pak plug-in hybridy. Jenže ne všechny tyto vozy, které umožňují částečně jízdu na elektřinu, jsou v konečném důsledku ekologické. Je fakt, že třeba čtyřhvezdičkové modely Toyota Prius Plug-in Hybrid, Kia Niro 1.6 GDI Plug-in Hybrid, Renault Captur E-Tech 160 či VW Golf GTE s 3,5 hvězdičkami jsou na tom lépe než většina vozů se spalovacími motory, přesto ale výrazně zaostávají za pěti hvězdičkami čistě elektrického vozidla.

U plug-in hybridů se totiž z hlediska ekologie netestuje pouze jízda čistě na elektřinu, ale logicky i jejich provoz se spalovacím motorem. Třeba na příkladu Mitsubishi Outlander 2.4 PHEV je ale hned jasné, že třeba u tohoto velkého SUV s hmotností 1,9 tuny není ekologický ani jeden z typů pohonů. Zkrátka ve všech situacích spotřebovává příliš mnoho paliva. Navíc ještě do něj automobilka nemontuje filtr pevných částic, což má za následek zvýšené emise pevných částic. Výsledek? Pouhé dvě hvězdičky u plug-in hybridního auta...

Diesely na chvostu, až na jednu výjimku

Vozům s naftovým motorem není metodika příliš nakloněna, a tak nepřekvapuje, že se umisťují spíše vzadu. Mezi SUV boduje nízkou spotřebou třeba Peugeot 3008 nebo Ford Kuga, Naopak třeba Volvo XC60 či Land Rover Discovery Sport v tomto ohledu moc nepotěší. Nedobře dopadl kvůli vysokým CO2 emisím i dieselový Jeep Renegade, na chvostu je pak se ziskem pouhé jeden a půl hvězdičky Kia Sportage.

Ve střední třídě mají oblíbené turbodieselové modely jako VW Passat, BMW řady 3, Mercedes třídy C či Audi A3 výkon kolem 190 koní, přičemž Audi a Mercedes se mohou pochlubit ziskem dokonce tří hvězdiček. BMW a VW jsou s 2,5 hvězdičkami trochu za nimi.

Zcela vpředu je ale v kategorii dieselů Škoda Octavia s dvoulitrovým turbodieselem o výkonu 150 koní, která těží z perfektního nastavení všech ekologických systémů v autě od optimálně kalibrovaného ukazatele momentu přeřazení až po dvojitý SCR katalyzátor s vysokou účinností. Mladoboleslavský model má díky tomu 3,5 hvězdičky. 
Reklama

Diskuze

Martin123 - 07.05.2022 12:18:39
Co ja viem porovnavat suv s octaviou je podla mna blbost. Ved octavia ma nizsiu stavbu karoserie. Treba porovnavat porovnatelne. Octavia vs corola, nieco s rovnakou stavbou karoserie.
JenJá - 05.05.2022 14:13:29
Takže klasika, vybere se jeden nepovedený plug-in a jedna povedená Octavia, a z toho se splácá kritický článek na hybridy. Trapná novinářská manipulace.

Škoda svolává své plug-in hybridy kvůli obavám z požáru. V Česku jde o tisíc aut

Už hořel jeden hybridní vůz koncernu. Šlo o Golf GTE. Škoda svolává ale i další auta kvůli ohni
31.03.2022 16:17
|
4
Reklama

Suzuki Vitara už je plnohodnotný hybrid. Zvládne jet elektricky, parametry ale neoslní

Na českém trhu se japonské SUV nabízí s novým motorem 1.5 DualJet Hybrid o výkonu 75 kW
18.03.2022 16:24
|
0

Mazda představila svůj první plug-in hybrid určený pro evropský trh. Ohromuje výkonem

Model CX-60 PHEV nabídne vynikající kroutící moment 500 Nm
09.03.2022 17:10
|
0

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
0

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1
Reklama

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13
Reklama
Autosalon TV