Reklama
Testy

Z Prahy do Brna a zpět na jedno nabití? Pro Kiu e-Soul žádný problém, pro řidiče mírný diskomfort

Elektromobily se pomalu dojezdem na "jednu nádrž" vyrovnávají spalovacím vozům
Zdroj: Bart Běhal

Dříve nemožné se pomalu stává realitou. Dojezd elektromobilů na jedno nabití s příchodem novějších a vyspělejších technologií výrazně narůstá. V současnosti ujedou čistě elektrické vozy většinou 400, některé dokonce až 600 kilometrů a pomalu se tak přibližují spalovacím. Jenže ne každé prostředí "bezemisnímu" pohonu svědčí. Jinou vzdálenost ujede ve městě, kde se pohybuje pomalu a hodně při brzdění rekuperuje, a jinou na dálnici, kde se musí vypořádat s mnohem větším aerodynamickým odporem. Rozhodli jsme se proto zjistit, jaká bude cesta z běžným elektromobilem jako Kia e-Soul z Prahy do Brna a zpět na jedno nabití. Samozřejmě po obávané "dé jedničce".

Na papíře dobrý

Zprvu si však elektrického křížence malého hatchbacku, SUV a MPV podrobně představme. Kia e-Soul se v České republice prodává od roku 2019 a sdílí obdobnou techniku jako větší sourozenec Kia e-Niro nebo třeba Hyundai Kona Electric. Srdcem zkoušeného exempláře byl elektromotor naladěný na 150 kW a 395 N.m. Potřebnou energii čerpá z akumulátoru o kapacitě 64 kWh a následně ji prostřednictvím jednostupňové redukční převodovky posílá na přední nápravu. Zásoby elektřiny v bateriích pak dle výrobce vystačí na 452 kilometrů dojezdu. Ceny modelu Kia e-Soul začínají na částce 1 099 980 Kč. Kompletní ceník i další technické parametry naleznete zde.

A teď už k samotné trase Praha → Brno → Praha. Naší startovní destinací byla nabíjecí stanice u budovy obchodního řetězce Lidl v Průhonicích. Vyráželi jsme ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách, kdy na silnicích ještě nebyl příliš hustý provoz. Nutno dodat, že bylo deštivé počasí a rtuť teploměru ukazovala 12 stupňů Celsia.

Vytáhli jsme dobíjecí kabel ze zásuvky, přičemž nám palubní počítač hlásil 99 % kapacity baterie a dojezd 444 kilometrů. Aktivovali jsme režim Eco Plus, vypnuli klimatizaci a jas přístrojů snížili na minimum, abychom ušetřili co nejvíce energie. Plní očekávání i obav jsme vyjeli směr Brno-Starý Lískovec, kde nás čekala otočka zpět do Prahy.
Reklama

Zúžení v náš prospěch

Je zcela pochopitelné, že kdybychom jeli maximální povolenou rychlostí 130 km/h, rozhodně bychom požadovanou trasu na jedno nabití nezdolali. Většinu času jsme proto drželi ručičku tachometru na cifrách 80 až 100 km/h. Na druhou stranu na D1 opět začaly stavební práce a téměř třicet procent trasy tak vedlo skrze zúžení, ve kterých se stejně rychleji jet nedalo.

Za 2 hodiny a 43 minut jsme dorazili do Brna, přesněji do městské části Starý Lískovec, odkud jsme se vraceli zpět do Prahy. V polovině trasy jsme zaznamenali spotřebu 12,4 kWh/100 km. Dojezd v tu chvíli činil 290 kilometrů. Bylo tedy víc než jasné, že pokud nenastanou větší komplikace, měli bychom cestu s rezervou zvládnout.
Zdroj: Bart Běhal

Překvapivá zjištění

Jízda zpátky už zabrala času méně, konkrétně 2 hodiny a 21 minut. Důvodem byla samozřejmě řidší doprava. Příjemně překvapeni jsme byli z výsledného dojezdu, který opět v Průhonicích na konci našeho výletu po necelých 400 ujetých kilometrech činil rovných sto kilometrů. Elektromobil si řekl jen o 13,8 kWh na sto kilometrů. Zbylá elektrická energie nám ještě vystačila na dlouhé hodiny brouzdání po hlavním městě, takže jsme mohli klidně topit a jet rychleji a Brno na otočku bychom dali stejně. Při podmínkách mírného diskomfortu bychom tedy s Kiou e-Soul ujeli téměř 500 kilometrů na jedno nabití, což je pěkné. Navíc jsme se pohybovali převážně po dálnici.

Na správné cestě

Díky našemu testu se ukazuje, že elektromobily už pomalu začínají dávat smysl i na delší cesty a většina kompromisů s nimi spjatých POMALU mizí. Jízda v elektrickým voze byla navíc velmi zábavná, v případě potřeby dynamická, ale zároveň komfortní a tichá. Pokud se tedy zlepší infrastruktura veřejného dobíjení a to bude za příznivější ceny, sníží se pořizovací ceny nových elektromobilů, vyřeší se neekologická výroba a likvidace baterií, dává elektromobilita smysl pro poměrně široké spektrum řidičů.
Reklama

Diskuze

Vlk - 28.05.2021 11:44:46
Hlavně nezapínat topení, klimu, rádio a hlavně nedýchat, když budete mít štěstí, možná dojedete do práce. Jízdní řády vlaků a autobusů s sebou, budete je potřebovat na cestě zpět.
Vlasta - 28.05.2021 12:05:59
Jezdím několikrát ročně do PL. Cca 500km tam a 500 zpátky. Jedna cesta 4 hodi a 40 minut. Po německé dálnici jedu tak 160-180 km/hod. Tam kde je to povolené. TDI 1,9 -průměrná spotřeba 6l/100km. V létě celou cestu na klimošku. Kolikrát bych musel nabí

BMW vytasilo zbraň na Teslu Model 3. Elektromobil i4 vyvine až 530 koní a ujede 590 km na nabití

Mnichovský výrobce prémiových aut odhalil své elektrické gran coupé BMW i4
05.05.2021 10:14
|
0
Reklama

Konečně elektromobil do každé rodiny! Dacia Spring má české ceny, kterými zamotá hlavu konkurenci

To, že bude mít příznivou cenovku, se čekalo, ale oficiální ceny jsou příjemným překvapením
19.04.2021 11:46
|
25
Reklama

Nejlevnější elektromobil v Evropě stojí jen čtvrt milionu. FreZe Nikrob ujede 200 km na jedno nabití

Stojí za ním výrobce obrněných vozidel. Cenovkou podstřelil Dacii Spring
16.04.2021 11:58
|
2

Renault 5 se vrátí jako elektromobil. Měl by se vyrábět a prodávat za stejné ceny jako tradiční auta

Na trh by měl přijet během dvou let. Radost udělá i odborářům
25.01.2021 08:02
|
1

Když ojetý rodinný vůz od Volkswagenu, tak Tiguan Allspace nebo touran. Jen pozor na specifické vady

Podrobně jsme se zaměřili na výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
20.10.2021 17:14
|
2

Jeremy Clarkson vybral své Auto roku. Jeho vyvolený je sporťák odvozený od prcka z Kolína

Rychlá Toyota GR Yaris patří k nejžádanějším sportovním autům současnosti
16.10.2021 19:14
|
0
Reklama

Kašlat na blinkry není jen nešvar řidičů BMW. Kvůli lenosti houstne doprava a hrozí nehody

Ukazatele směru jsou základním komunikačním prostředkem na silnici. Kdy je správně použít?
16.10.2021 08:06
|
5

Ford Focus po modernizaci přišel o větší motory i tlačítka. Vrcholná verze ST zůstala

Vylepšení se dočkal design exteriéru, použité technologie a rozšířila se také nabídka asistentů
14.10.2021 17:01
|
3
Reklama
Autosalon TV