Vypadá jako postavený z Lega, má hodně místa i sci-fi kabinu. Řídili jsme nový Hyundai Santa Fe
Ta změna nemohla být radikálnější. Vyloženě oblý Hyundai Santa Fe se pro čtvrtou generaci proměnil v nepřehlédnutelně hranaté SUV. Kdyby nemělo na přídi jasné logo s velkým písmenem H, jaké auto byste hádali? Malý Land Cruiser, nový Ford Flex? Přitom Santa Fe je pro značku zásadním modelem, když ne úplně v Evropě (kde kraluje nošovický Tucson), tak rozhodně ve světě. Radikální přístup ale nepřináší jen optickou zajímavost, projevuje se také na praktičnosti. I takové dojmy jsme si odnesli z prvních jízd v Česku, které Hyundai uspořádal v okolí Berouna.
Hranatý a promyšlený
Hranatost opticky dodává na velikosti, nicméně auto mezigeneračně opravdu vyrostlo. Třeba délka se protáhla z původních 4785 na 4830 mm. Auto má navíc rozvor přes 2,8 metru dlouhý, což napovídá solidní vnitřní prostornost. Ale nepředbíhejme. Hranatý design je opravdu svébytný a zaujme řadou nových řešení. Třeba diodové světlomety jsou v denním svícení uspořádané do písmene H a příď je vybavena aktivní aerodynamikou. V praxi se tak třeba po nastartování můžete podívat, jak se v nárazníku pohybují klapky. Radikální řez vynikne i na pohledu z boku, který osvěžují 20“ kola (v základu 18“), lyžiny nebo zajímavá integrovaná madla v C-sloupku, která mají usnadnit dosáhnutí na střechu, třeba při vyndávání věcí z rakve. A pak je tu ještě záď, radikálně useknutá, opět s H v brzdových světlech a velkým nápisem napříč. Možná by z jistého úhlu mohla připomínat oplácanou krabici od bod, možná je ale naopak sympatická tím, že něco podobného u dnešních aut jen tak nenajdete.
A podobně svébytná je i palubní deska. Jasně, opakuje se tu sada dvou jemných displejů známých z Hyundai Kona, obdobné je i ovládání. Santa Fe má ale nový volant s velkým středem, dvojitým spodním ramenem a poměrně tlustým věncem. Podobně jako v případě Kony na něm chybí logo. Shodný je i elektronický volič automatu pod volantem, což je takový dnešní trend. Palubka může být samozřejmě tmavá, ale jsme rádi, že se Hyundai nebojí ani světlého nebo zeleného (!) dekoru. Sice pak bude nutné volant často čistit, ale kabina prostě při pohledu dovnitř vypadá luxusně.
Stejně tak je potřeba pochválit ovládání klimatizace, kterému zůstala fyzická „kolečka“ na nastavování teploty. Zbytek se ovládá na samostatném dotykovém displeji. Parádní je i dvojité bezdrátové nabíjení pro mobilní telefony, které je vybaveno odvětráváním, aby se přístroje nepřehřály. Ostatně, odkládacích prostor je tu opravdu hodně, třeba před spolujezdcem najdeme odshora nízkou schránku vybavenou modrým světlem pro sterilizování (vyzkoušíme s dudlíkem), poličku pro rychlé odložení drobností i klasickou přihrádku. Pod středovým tunelem je další. A v levé části přístrojového štítu je magnetická plocha, dá se sem dát třeba držák na mobil.
Stačí podržet a nepípá
Hyundai Santa Fe má za úkol jako velké rodinné SUV nabídnout co možná nejvíc prostoru pro posádku a její zavazadla. K dispozici jsou tři verze interiéru. Jde o pětimístný vůz, šestimístný (dvě „kapitánská“ křesla ve druhé řadě) a klasický sedmimístný ve třech řadách. Prodloužení délky vozu se projevuje třeba v prostoru na nohy ve třetí řadě sedadel. A hranatost zase v kufru, který má v základním uspořádání 711 litrů prostoru, což je o 77 litrů mezigeneračně navíc. Dovnitř by se tak měly pohodlně vejít třeba čtyři golfové bagy nebo tři silniční kola s demontovaným předním kolem. Sedadla se sklápí do roviny. Páté dveře jsou samozřejmě elektrické.
Že jde opravdu o „vlajkovou loď“, ukazuje zásadní zaměření na komfort. Sedadla lze například nastavit do odpočinkové polohy, a to včetně řidičova. Vyjíždí podpěrka nohou, opěrka se sklápí. Do třetí řady se dostanete tak, že na sedačce ve druhé řadě stisknete tlačítko, což uvolní „vystřelovací“ mechanismus, který ji rychle odsune dopředu. Elektricky se pak mírně naklopí.
Auto je napěchované množstvím elektronických asistentů. Ten nejotravnější, tedy evropský „pípač“ při překročení rychlosti, lze nově vypnout pomocí přidržení tlačítka „mute“ na volantu na několik sekund. Podobně obtěžující upozorňování na bdělost řidiče už ale musíte vyhledat hlouběji v menu zábavního systému.
Už jen hybridy
Nový Hyundai Santa Fe začíná v Česku na ceně 1,1 milionu korun a naftu už u něj nenajdete. K mání je totiž buď jako full-hybrid s motorizací 1.6 T-GDI HEV, která je vybavena buď pohonem předních, nebo všech kol, a také jako plug-in hybrid 1.6 T-GDI PHEV, který je vždy 4x4. Ten startuje na ceně 1 349 990 korun. Kompletní ceník najdete v našem katalogu, stačí kliknout na tento odkaz.
My jsme si na zhruba 50 km dlouhou seznamovací jízdu po pěkných okreskách na Berounsku vzali hybrid se čtyřkolkou. Má výkon 158 kW, ale auto v této konfiguraci váží už přes 1,8 tuny. To znamená průměrnou dynamiku 9,8 sekundy z nuly na 100 km/h. Auto nicméně slibuje průměrnou spotřebu 7,1 litru benzinu na 100 km. Výsledek ukáže až týdenní test, my jsme ale jízdu, kde jsme zkoušeli různé jízdní režimy, končili na 8,8 litrech. Dobrou zprávou je, že palivová nádrž je dostatečně velká, pojme 67 litrů.
Motor je v běžném provozu poměrně tichý, ve městě se často přepíná do elektrického módu. Standardně je zapnutý jízdní režim Eco, ve sportovním je už vždy spalovací jednotka v pohotovosti, aby vydalo soustrojí všechny koně, které má k dispozici. Pod plným plynem je už čtyřválec celkem slyšet, nejde ale o nepříjemný zvuk, spíš takový jadrný. Automat řadí velmi hladce a plynule, výjimkou je jen kick-down, kdy mu podřazení a zátah zabere o něco déle, což bývá u hybridů pravidlem. Třeba konkurenční Renault Espace má ale mnohem větší prodlevu a to i při případě běžného přidání plynu, třeba při předjíždění na okresce.
Z vozu je cítit, že je nastaven na komfortní cestování. Tlumiče tomu odpovídají, stejně tak samotné řízení. Za volantem se sedí vysoko, hranatá kapota je před vámi jasně viditelná, což je příjemné. Auto se v zatáčkách projevuje náklony, ale nejde o žádné velké kymácení. Každopádně na rozbitých okreskách s proláklinami je v kabině cítit určité přešlapování dáno stavbou vozu, hladký asfalt Hyundai Santa Fe naopak vyloženě sedí. Dojmy z prvního svezení jsou tedy veskrze pozitivní a je patrné, že tohle bude dobrý stroj hlavně na velkou rodinnou dovolenou.
Co na to konkurence?
Nový Hyundai Santa Fe vstupuje do kategorie velkých SUV s hodně nabitou zbraní. Hlavní je, že se dokáže od konkurence jednoznačně odlišit a pěkně se vymezit, ať už hranatými tvary nebo nabízeným prostorem. Díky tomu, že to není „jen další SUV“, by mohl zaznamenat třeba i větší úspěch, než jeho předchůdci. A to navzdory tomu, že stojí proti přesile v čele s domácí Škodou Kodiaq.
Jak je na tom při srovnání s konkurencí, to jsme zjišťovali i pomocí našeho porovnávače. Tam jsme Hyundai Santa Fe postavili proti Renaultu Espace a právě Škodě Kodiaq. Výsledek najdete pod tímto odkazem. Nezapomeňte, že si v porovnávači můžete auta měnit a přidávat podle vlastní libosti.