Reklama
Nová auta

Třást strachy by se brzy mohla i Škoda Fabia. Vyzkoušeli jsme MG3, které má hodně co nabídnout

Poprvé jsme se svezli s malým čínským hatchbackem. A zaujal nás
Zdroj: Lukáš Dittrich

Čínsko-britská značka MG se těší čím dál větší popularitě, což se logicky odráží také na počtu prodaných aut. Loni jich v Evropě prodala už téměř 250 tisíc. Pro kontext, to je přibližně desetinásobek výsledku, kterého dosáhla v roce 2020. Bavíme se tedy o enormním růstu. S tím souvisí také velký nárůst dealerů, kterých je aktuálně v Evropě (bez Spojeného království) 1220 a i v ČR už najdete MG skoro na každém rohu. Další růst by měl navíc přijít letos, protože značka MG má připravenou spoustu novinek. 

Tu, která by měla ze všech nejvíce navýšit počty prodaných aut na evropském trhu, jsme nedávno vyzkoušeli v Řecku. Bylo to zajímavé svezení.

MG3 zaujme hlavně technikou

Řeč je o malém hatchbacku MG3. Automobilka už tento malý městský hatchback v minulosti vyráběla, teď ale přichází ve zcela nové podobě umožňující zástavbu hybridního pohonu. V reklamách a na plakátech asi často uvidíte dvě důležitá čísla: systémový výkon až 194 koní a zrychlení z nuly na 100 km/h za 8,0 s. U hybridů se obvykle vyzdvihuje spotřeba, ne vysoký výkon, i když to s ním nakonec není tak jednoduché. Ale o tom až za chvíli.

Nové MG3 je auto dlouhé 4113 mm, široké 1797 mm a vysoké 1502 mm. Rozvor má hodnotu 2570 mm. Malé MG tak má podobné rozměry, jako u nás tak populární Škoda Fabia. Ta je o 5 mm kratší, o 17 mm užší a o 43 mm nižší. Rozvor má kratší o 6 mm. Coby hlavní konkurent je ale v současnosti zmiňována především Toyota Yaris, protože i ta dnes hodně sází na hybrid. V našich končinách ovšem bude zajímavé srovnání s Fabií i proto, že na přelomu roku dorazí do prodeje nehybridní MG3 vybavené klasickým benzinovým čtyřválcem, které bude z logiky věci levnější než Hybrid+.

Hybridní ústrojí ale rozhodně stojí za pozornost. Jedná se o full-hybrid, jenže na poměry těchto tzv. „samonabíjecích hybridů“ má poměrně velký akumulátor. To připomíná právě ono plus v označení. Kapacita baterie je 1,83 kWh, zatímco třeba Yaris používá 0,76kWh akumulátor. O pohon se pak stará elektromotor (136 k, 250 Nm) v kombinaci s benzinovým čtyřválcem 1,5 l (102 k, 128 Nm). Systémový výkon je 194 koní a součástí celého ústrojí je ještě druhý elektromotor sloužící coby generátor. 

Dva motory, tři rychlosti

Fungování celého systému připomíná řešení z většího plug-in hybridního crossoveru EHS, kde převodovka používá 6 rychlostí pro spalovací motor a 4 pro elektromotor. Zde má ale elektromotor pouze jeden převod a spalovací motor používá tři převody. Systém může fungovat v čistě elektrickém režimu (kola přímo roztáčí pouze elektromotor), v režimu sériového hybridu (kola roztáčí elektromotor, spalovací motor dobíjí baterii) i jako paralelní hybrid (kola přímo pohání spalovací motor a pomáhá mu v tom elektromotor). MG3 se vždy rozjíždí na elektromotor, takže tu není nic jako hydrodynamický měnič nebo klasická spojka.

Obecně platí, že do rychlosti 60 km/h jede malý hatchback v režimu EV, pokud to nabití baterie umožňuje. V rychlostech 60-80 km/h funguje jako sériový hybrid a až od 80 km/h spalovací motor začíná přímo pohánět kola. Proto má převodovka pouze tři rychlosti. Pokud jde o převodové poměry jako takové, jednička zde odpovídá čtyřce u běžně řešeného pohonu. Vlastně se dá říci, že je zde polovina automatické převodovky, které zbyla čtyřka, pětka a šestka.

Kromě zmíněných režimů jízdy existuje také režim, kdy auto pohání pouze spalovací motor a elektromotor mu nepomáhá, přičemž čtyřválec zároveň dobíjí akumulátor. A samozřejmě zde je režim rekuperace, kdy elektromotor při zpomalování dobíjí baterii. Ta je uložena pod zadním sedákem, takže neomezuje zavazadlový prostor. Pod dnem ale přesto nemůže být rezerva, protože tam je uložena klasická 12V baterie, která se do od pohledu přecpaného motorového prostoru nevejde. MG3 je první model značky, který tento full-hybridní systém dostal a pro MG je to zároveň vstup do kategorie hybridů bez externího dobíjení. Dosud nabízelo pouze plug-in hybridy nebo rovnou elektromobily. Časem stejný systém dostanou další modely.

Jak už bylo řečeno, systémový výkon je bezmála 200 koní, ale z popisu fungování systému je jasné, že tolik koní dostane řidič k dispozici pouze tehdy, pokud budou kola přímo pohánět oba motory. Do rychlosti 80 km/h, kdy kola roztáčí elektromotor a spalovací motor maximálně dobíjí baterii, tak máte k dispozici 136 koní. I to je ale slušné číslo, a hlavně se MG3 v těchto rychlostech chová jako elektromobil, takže je příjemně živé.

Druhý dech silnější než první

Takto malý hatchback s takto vysokým výkonem vypadá mimořádně slibně, ale pojďme si na rovinu říci, že hot-hatch typu Polo GTI to není ani náhodou. MG3 je totiž spíše o pohodlí. To je dáno jednak měkčím podvozkem, ale také tichým pohonem. Zejména ve městě je auto velmi příjemné a pohon velmi plynulý. Nakonec ani spalovací čtyřválec není vyloženě hlučný, ačkoliv jízdu po dálnici, kde se dostane do hry více, jsme na prezentaci nevyzkoušeli.

Při běžném tempu do řekněme 100 km/h se čtyřválec zapojuje jen velmi málo, většinou vůz jede v elektrickém režimu. Stačí totiž malé zpomalení a baterie se okamžitě trochu dobije. Když se ale čtyřválec připojí ke kolům a vy budete požadovat plný výkon, auto to doslova nakopne. Působí to, jako kdybyste zapnuli nějaký boost. Tohle je bez debat velká výhoda. Hybridy obvykle s rostoucí rychlostí spíše vadnou, jenže tady je to přesně naopak. Kolem 80 km/h se motor připojí, což zní, jako kdyby převodovka podřadila, protože se motor roztočí do vyšších otáček a auto najednou vystřelí jak utržené. Systém doslova chytne druhý dech a MG3 až tady naplno ukáže, co opravdu umí. Předjíždění na okreskách rozhodně nebude problém. Otázkou bude řazení. U EHS totiž není nejrychlejší, v Řecku ale nebyl prostor rozjet auto tak moc, aby muselo přeřadit pod plynem z jedničky na dvojku. Uvidíme, co přinese klasický test. Každopádně dynamika je v nižších rychlostech slušná a v těch vyšších vyloženě nadprůměrná. To se nám líbí!

Jenže první svezení také ukázalo, že se sportovnější jízdou bude mít problémy podvozek. MG říká, že evropská verze prošla zásadními úpravami zahrnujícími také ladění podvozku a možná to bude i pravda, jenže výsledek výkonovému potenciálu pod kapotou úplně neodpovídá. I na suché silnici má při prudším rozjezdu přední náprava velké problémy s trakcí kvůli přívalu točivého momentu od elektromotoru. Na mokru to bude chtít citlivé zacházení. A při rychlé jízdě zatáčkami auto rychle ztratí jistotu, začne se hrnout ze zatáčky ven, zatímco při prudším nájezdu do zatáčky má zase tendenci se zhoupnout a přejít do přetáčivého smyku. Jízdní vlastnosti mimochodem na prezentaci hodnotil velmi pozitivně i samotný Ben Collins, kterého určitě mnozí budete znát z pořadu Top Gear jako Stiga, ale my mu to moc nevěříme. Asi se nedá čekat, že ambasador placený značkou bude kritizovat auto, které ta stejné značka prezentuje. Nerovnosti každopádně filtruje MG3 velmi obstojně, a to je nejdůležitější.

Plastu je snad až příliš

U značky MG jsme si zvykli na velice slušné zpracování, které jsem já osobně očekával také u MG3. Jenže hned první otevření dveří vám jasně ukáže, že tohle má být levné auto. Výplně dveří jsou téměř kompletně plastové a plast vládne také palubce i skoro všemu, čeho se posádka dotýká. Plasty navíc působí lacině, stejně jako třeba čalounění sedadel, která mají dosti krátké sedáky. Vnitřní prostor je ovšem velmi slušný. V příčném směru se sem v pohodě vejdou dvě velké osoby, na poměry malých hatchbacků je solidní místo i vzadu. Zavazadelníkem MG3 na Fabii ztrácí docela dost, nicméně i uváděných 241 litrů (Fabia má 380 l) bude při běžném používání určitě stačit.

MG bude lákat zákazníky také na bohatou výbavou. I ta nejnižší úroveň obsahuje automatickou klimatizaci, sedmipalcový přístrojový štít a 10,25palcový středový displej. Stejně jako u jiných modelů značky si ale budou muset uživatelé zvyknout na určité nedokonalosti. Například klimatizace se musí ovládat přes displej, tlačítek tu je jen pár sloužících pro přímý vstup do různých menu, jenže když budete mít připojený telefon přes Apple CarPlay, tak tyhle zkratky nefungují a vy si nenastavíte ani teplotu. Některé funkce bude možné ovládat i přes telefon s příslušnou aplikací. Díky relativně velké baterii například lze na dálku zapnout vyhřívání interiéru. MG3 tak vlastně má nezávislé topení.

Bude se tedy Fabia třást strachy?

Argumentem pro koupi MG3 by mohl být i design. Jde totiž o docela pěkné auto, které při pohledu zepředu trochu připomíná Cupru a při pohledu zezadu zase Mercedes třídy A. Nebo takový je alespoň můj dojem. MG3 se bude prodávat ve třech úrovních výbavy a všechny budou dostupné v sedmi odstínech včetně pěkné žluté nebo „komunikační“ modré. Litá kola (16 palců) budou dostupná od druhé úrovně výbavy.

MG3 rozhodně má potenciál přebrat zákazníky jak Toyotě Yaris, tak i Škodě Fabia. Rozhodující ale bude cena. Až ta nakonec určí, jak moc se má Fabia třást strachy. Vozy MG byly obvykle levnější a vybavenější než konkurence, jenže zrovna u MG3 aktuálně panují obavy, že cena nakonec bude vyšší, než se čekalo. V Německu cena začíná v přepočtu částkou zhruba 500 tisíc. Důvody k tomu jsou celkem oprávněné, auto má nadprůměrně výkonný (ještě k tomu elektrifikovaný) pohon a nabízí hodně výbavy, takže si cenu asi obhájí. Ale zákazníci často mají cenovku jako ten nejvíce rozhodující faktor. A upřímně, u těchto městských hatchbacků skoro 200 koní moc zákazníků nepotřebuje, respektive by určitě vyměnili nižší výkon za nižší cenu. Nebo ještě jinak. Za 580 tisíc lze koupit nejrychlejší Fabii Monte Carlo, která sice má přeplňovaný čtyřválec o výkonu 150 koní, jenže stovku dá také za 8,0 s a nejvíce se rozjede na 222 km/h, zatímco MG3 končí na 170 km/h.  

O ceně na českém trhu se ještě bude jednat, jasno má být během týdne. Zahájení prodeje je naplánováno na srpen. Ať už bude stát MG3 více, či méně, ve verzi Hybrid+ to bude zajímavý příspěvek do kategorie klasických malých hatchbacků, nicméně na našem trhu má určitě větší prodejní potenciál chystaná čistě benzinová verze. A té by se nakonec mohla více bát i česká modla v podobě Fabie. 

Reklama

Diskuze

leon - 24.06.2024 13:27:01
Docela hezké pobřeží, nevíte někdo v jaké části řecka to je? Docela rád bych si tam zajel..
VÍT - 21.06.2024 15:16:26
Njn, něco špatně je, protože při prvním oznámení pro Evropu měla být cena v přepočtu pod 400k a najednou už v Německu přes 500k, njn EU.

Automobilka MG zlevnila vybrané modely až o 50 tisíc korun. Zájemce o SUV ale nepotěší

Červnové změny znamenaly vedle výrazného poklesu cen i zdražení oblíbeného vozu
06.06.2024 18:01
|
1
Reklama

Automobilka MG pokračuje v ofenzivě a připravuje smršť nových modelů. První přijede už v létě

Do konce roku se na trhu objeví dlouho očekávaný sporťák, ale i malý hatchback i nové generace SUV
03.06.2024 07:50
|
4
Reklama

První elektrický roadster dorazil na Legendy. MG Cyberster má 510 koní a brutální zrychlení

Čínsko-britská značka na pražskou automobilovou výstavu přivezla dlouho očekávanou novinku
31.05.2024 18:13
|
2

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0

Zelená značka s rychlostním limitem je naschvál, který uvádí řidiče do nejistoty. V praxi to funguje

Řidiči si často nejsou úplně jistí, co vlastně takový limit znamená, takže raději zpomalí
23.10.2024 07:45
|
5

Nový Nissan Qashqai je tak povedený hybrid, že teď už ta nafta snad opravdu patří jen do historie

Svezli jsme se japonským crossoverem a bylo z toho jedno velké překvapení. Hodně povedené auto!
22.10.2024 14:00
|
6
Reklama

Hezčí, ale pořád v první řadě šikovný. Peugeot Expert Furgon je i po faceliftu schopný pracant

Modernizace změnila přední část a pár dalších detailů. Diesel pořád tvoří základ nabídky. Naštěstí!
18.10.2024 17:10
|
0

Zajímavá alternativa to je, náhrada za diesel tak úplně ne. Otestovali jsme hybridní Dacii Jogger

Jako každý hybrid i ten v Dacii Jogger funguje nejlépe ve městě a nejhůře na dálnicích
03.10.2024 12:27
|
1
Reklama
Autosalon TV