Reálných 75 km na elektřinu
Vůz jsme měli možnost i krátce otestovat, navíc jsme již týden předtím jako první médium zkoušeli Toyotu RAV4 plug-in hybrid, takže zkušeností máme celkem dost. Velkou výhodou vozu, který pohání celkem čtyři motory (benzinový čtyřválec o objemu 2,5 l a tři elektromotory), je reálně vysoký dojezd na jedno nabití na elektřinu. Výrobcem udávaný údaj podle normy WLTP 75 km působil reálně i v silných mrazech, které aktuálně panují, čímž je Across o pořádný kus napřed proti všem konkurentům, samozřejmě s výjimkou sesterské RAV4 plug-in hybrid. Umíme si představit, že v ideálních podmínkách v létě lze na jedno nabití na elektřinu lehkou nohou ujet i sto kilometrů.
S tím související výhodou jsou i parametry jízdy čistě na elektřinu. Výrobce garantuje zrychlení z 0 na 100 km/h za necelých 10 s a maximální rychlost 135 km/h (při testech ale bylo naměřeno až 149 km/h), což jsou opět v porovnání s konkurenty skvělé údaje.
Ač jde o vůz technicky velmi sofistikovaný a složitý, jízda s ním a jeho ovládání je velmi jednoduché. Řidič si zvolí buď jízdu čistě na elektřinu, nebo hybridní režim, který přibližně udržuje hladinu nabití baterií na stejné úrovni. V hybridním režimu lze volit mezi dalšími módy, přičemž ten sportovní dělá z Acrosse alespoň z hlediska akcelerace téměř sportovní auto. Z místa na stovku to benzin a elektřina zvládnou společnými silami za neuvěřitelných šest vteřin, za což se nemusejí stydět ani některé vozy Porsche. Baterie lze samozřejmě při jízdě i dobíjet, což je ale vykoupeno výrazně vyšší spotřebou benzinu.
Vlastnosti vozu se dost liší podle toho, jestli je akumulátor nabitý, nebo vybitý. V prvním případě působí auto velmi svižně a tiše. Jakmile se ale baterie vybijí a Across funguje jen jako klasický hybrid, najednou jsme měli pocit, že se bez pomoci elektřiny benzinový motor s těžkým autem trochu trápí. Bezestupňová převodovka CVT ho pak musí vytáčet do vyšších otáček, takže je i hlučnější.