Škodě Kodiaq roste konkurence. Nový Peugeot 5008 uvnitř ohromí, pohled pod kapotu ale Čechy nenadchne
Peugeot už do Česka přivezl první kusy nové generace modelu 5008. Sedmimístné SUV velikosti Škody Kodiaq jsme s předstihem před oficiální tuzemskou premiérou krátce otestovali na českých silnicích jak v hybridní variantě kombinující benzinový motor a elektromotor, tak jako čistý elektromobil. Cena zatím zůstává zahalena tajemstvím, předchůdce se doprodává od 719 tisíc korun.
Sedí se hodně vysoko
Autosalon se už v březnu podíval jako jediné médium na mezinárodní statickou prezentaci nového Peugeotu 5008 v Paříži. Dojmy z interiéru i základní technické údaje už jsme na našem webu prezentovali a přečíst si je můžete v článku, na který odkazujeme vlevo.
Tentokrát jsme se v předpremiéře dostali k prvním jízdám s novou generací sedmimístného SUV, které proti předchůdci vyrostlo do délky o 15 cm a přerostlo i novou Škodu Kodiaq. Zvenčí přitom nový Peugeot 5008 nepůsobí dojmem bůhvíjak velkého auta, může za to nejspíš i podobnost s menší 3008.
Zato první posazení za volant vyvolá wow efekt. Interiér z místa řidiče vypadá jak vnitřek katedrály. Sedí se nečekaně vysoko, částečně i proto, aby tradičně malý sportovně vyhlížející volant mohl být pod úrovní přístrojů. Ty se zobrazují na části gigantického displeje rozděleného na dva, který stejně jako u Peugeotu 3008 slouží pro přístroje i infotainment a dodává interiéru novinky high-tech vzezření. Stejně impozantně vypadá mohutný středový panel, do něhož jsou implementovány nejen početné a velké odkládací prostory, ale také některé ovládací prvky.
S těmi jsem měl zpočátku trochu problém. Jelikož jsem dosud netestoval nový Peugeot 3008 s totožnou přístrojovkou, trvalo mi dost dlouho, než jsem si spároval telefon, našel údaje palubního počítače se spotřebou, vynuloval je. Stejně tak mi nepřipadá úplně šťastné umístění voliče automatické převodovky na přístrojové desce. Musel jsem se po něm trochu natahovat. Naopak s pozicí posezu a volantu vzhledem k přístrojům jsem jako tradičně u nových peugeotů potíže neměl, i díky konfekční postavě.
Velké změny v kabině
Ve druhé řadě už nejsou tři samostatná sedadla jako u předchůdce a uprostřed chybí úchyty na Isofix. „Výrobce si udělal výzkum, podle něhož prostřední sedadlo pro převoz dětské sedačky využívalo jen 20 procent zákazníků. Většina by dala přednost komfortnějším krajním sedadlům,“ vysvětluje změnu mluvčí značky Peugeot Radka Matthey.
Pravdou je, že krajní cestující na změně rozhodně vydělali. V našem případě jsme seděli v křeslech z nadýchané perforované kůže, která poskytovala skoro stejně pohodlí jako ta přední. Prostřední místo sice už netvoří samostatné sedadlo, přesto je výrazně pohodlnější než u Kodiaqu. Sedák totiž není tak tvrdý ani vyvýšený. Může si sem bezpečně a relativně pohodlně sednout i dospělý cestující, takže se dá v prvních dvou řadách psát o plnohodnotných pěti místech.
Sedadla lze posouvat v podélném směru až o 15 cm a tím zvětšovat zavazadlový prostor. Vzhledem k velmi slušnému místu na kolena ve druhé řadě je to rozhodně užitečná funkce. Zároveň si posádka ve druhé řadě může nastavit sklon sedadel v pěti různých polohách.
Třetí řada sedadel není na rozdíl třeba od Kodiaqu placená opce, ale standard. Sedadla už nejsou vyjímatelná jako u předchozí generace, ale sklápějí se do podlahy. Tento přístup je sice komfortní a přivítají ho lidé, kteří třetí řadu občas používají. Zato bude na překážku těm, kteří by raději obří kufr. Udávaných 748 litrů není špatná hodnota, ale třeba pětimístný Kodiaq je na tom s 910 litry výrazně lépe. O dalších 50 litrů navíc přijde Peugeot 5008 s pohonem všech kol. „Pětimístnou variantu zvažujeme,“ reaguje na to Radka Matthey.
Dozadu se dobře nastupuje, ale místa je tady méně než u Škody Kodiaq. Bez posunutí sedadel druhé řady směrem vpřed tu mohou sedět jen děti. Chybí tu isofix. Jakmile se sedadla druhé řady posunou, vytvoří se místo na nohy, ale pro lidi s výškou od 165 cm bude málo prostoru i nad hlavou. Takže dospělí se tu svezou jen v případě nouze.
Hybrid, nebo čistá elektřina
Paleta motorů zřejmě bude v Česku diskutabilní. Na rozdíl od doprodávající se 5008 už totiž nelze zvolit čistě benzinový, ani žádný naftový motor. Základní pohonnou jednotku představuje benzinový hybrid s maximálním výkonem 100 kW. Všechny ostatní tři motorizace pro český trh jsou čistě elektrické, plug-in hybrid se importér rozhodl nedovážet. Elektrické provedení se bude lišit kapacitou baterie i výkonem, nejsilnější provedení dostane dva motory a pohon všech kol. Ostatní jsou předokolky.
Vyzkoušeli jsme hybrid i základní benzinovou variantu. Obě jsou příjemně tiché a korespondují s komfortním naladěním vozu. U hybridu sice posádka občas rozezná, že pod kapotou vrčí benzinový tříválec, ale příjemně mě překvapila plynulost soustavy s šestistupňovou automatickou převodovkou. Benzinový motor totiž dokonale vykrývá slabší momenty benzinového motoru. Dokonce zvládne auto pohánět i samostatně. Ve městě prý až v polovině času. To nemůžeme potvrdit, už proto, že jsme nebyli pokaždé s to poznat, jestli motor běží, nebo ne. Což je ale samozřejmě další pochvala pro odhlučnění pohonné jednotky.
Hybrid sice není žádný trhač asfaltu, ale čekali jsme to vzhledem k maximálnímu výkonu soustavy pouhých 100 kW u tak velkého auta horší. Točivý moment elektromobilu poskytuje slušné zrychlení jak při rozjezdech tak třeba při předjíždění. Nemile mě ale překvapila spotřeba. Výrobce udává rozumných 5,7 litru na 100 km, my jsme jeli ze zámku Loučeň do pražské Hostivaři za osm litrů. Nutno dodat, že jsme poměrně často testovali schopnost auta zrychlovat.
Podobný problém jsme zaznamenali i u základní elektrické verze, kterou jsme testovali cestou tam. Výrobce udává až neuvěřitelných 14,7 kWh na 100 km, naše realita byla 22 kWh. Při oživení auta před cestou ale naskočil při 96 procentech kapacity baterie dojezd 502 km, což je hodnota, kterou výrobce udává při plně nabité baterii.
Ceny zatím nejsou známé, výrobce je zveřejní v průběhu října. Lze ale očekávat poměrně velké mezigenerační zdražení. Už proto, že současný Peugeot 5008 se prodává za 720 tisíc korun s čistě benzinovým motorem, který už nebude k dispozici a se základní výbavou, která se už také nebude nabízet. Hybridní varianta se střední výbavou se aktuálně doprodává za 869 tisíc korun a lze očekávat mezigenerační zdražení. Základní cena by se tak mohla přiblížit Škodě Kodiaq (980 tisíc korun). Na skladech ještě zůstává poměrně velké množství kusů doprodávající se generace, jejíž podrobný ceník s technickými daty najdete v našem katalogu ZDE.