Poprvé za volantem elektrického Macanu. Jihoevropské silnice ukázaly, že je to pořád pravé Porsche
Nový Macan mi znovu pro jednou potvrdil to, že fotografie zkrátka někdy klamou. Když jsem viděl obrázky z představení nejnovějšího „Baby-Porsche“, nic to se mnou neudělalo. Takové - ani dobré, ani špatné. Prostě nic zvláštního. První setkání s malým SUV mě utvrdilo v tom, že osobní kontakt je prostě potřeba. Fotogenický Macan si mě během jednoho dne získal. Ale úspěšná byla už první generace, která se začala vyrábět v roce 2014 a za deset let produkce si našla 844 tisíc majitelů.
Zkosená záď opticky pomáhá dynamice
Myšlenka vozu se nezměnila, jeho celkové vzezření ale trochu ano. Jak už je v této době běžné, auto narostlo, a to téměř o šest centimetrů. Dostalo se tak na 4,78 metru. Jeho příď má díky novým dvouúrovňovým lehce přimhouřeným světlometům roztomilejší rysy, vážnost ji ale dodává hlubší prolis kapoty a výrazný nárazník.
No a dál samozřejmě to klíčové, z tradiční zádě se stala záď lehce zkosená, nově také s vyklápěcím křídlem, které se otevírá na povel v menu. Designu to výrazně pomohlo, Macan si zanechává své Porsche DNA, přitom vypadá sportovněji a víc dynamicky. A 540 litrů zavazadlového prostoru je také přesvědčivých.
O dalších detailech stuttgartské novinky, například třech displejích, minimalistickém a velmi poctivě zpracovaném interiéru, či možností personalizace a výběru z více než 70 barev (tohle jistě ocení hlavně řidičky se dočtete v tomto článku. Nás tedy zajímá hlavně jízda.
Ostrá zkouška na jihu Evropy
Stejně, jako si prémiová značka precizní kvalitou dlouhé roky hýčká své zákazníky, hýčká také ty, které jejich vozy testují. Proto jsme se novinku vydali projet až na jihozápad Černé Hory, nedaleko malebného Kotorského zálivu, který je největším přírodním zálivem na jihu Jaderského moře.
Důvodem k výběru této lokality nebyla jen kopcovitá krajina s dechberoucími výhledy, ale hlavně místní silnice. Kotorské serpentiny s pětadvaceti ostrými zatáčkami měly bez výhrad prověřit schopnosti vozu. Na úzkých cestách, které na navigaci vypadají jako čmáranice a v praxi trochu jako Stelvio Pass na steroidech, se mělo ukázat to, co nám bylo prezentováno dříve.
Během tiskové konference v předvečer jízd se nám zástupci značky snažili vštípit mantru, se kterou by nás Macan měl oslovit. „Důležité při vývoji bylo, aby řidič měl za volantem pocit, že řídí sportovní vůz,“ řekl nám produktový manažer Colin Gold.
To je přece solidní výzva. Porsche navíc nechalo celou oblast uzavřít, a to jen proto, aby nám - řidičům - udělalo prostor pro bezpečný průjezd. Nepřehledné zatáčky a testované vozy s výkonem mezi 360 až 639 koňmi by mohly vykonat pořádnou neplechu. Také proto nás všechny až nahoru vyvedl zkušený zástupce značky s modelem Panamera.
Neloudal se a i Macan zvládl proplétání se s rychlými změny směru bravurně. Řízení je krásně citlivé, ale ne přecitlivělé. Tuhnout začne v ideální moment.
V zatáčkách to je pravé Porsche
Opravdové svezení přesto přišlo až po výjezdu na vrchol. Horské planiny a táhlé zatáčky s krásným a novým asfaltem! Mně dělal celou dobu společnost Macan 4, tedy druhý nejslabší model v nabídce, který ale i tak nabízí až 408 koňských sil, zrychlí na stovku za 5,2 sekundy a točivý moment dosahuje 650 Nm.
Těmito čísly do založení Porsche zapadá a brzy mě přesvědčilo, že to tenhle elektromobil zvládne i svými jízdními schopnostmi. I se zapnutým stabilizátorem umí vyjíždět ze zatáček pod plynem jako pravé Porsche a s dostatečnou řidičskou schopností zadek začne krásně ujíždět. A vůz si ho pak sám velmi poslušně srovná.
Snadno zjistíte, že je to návykové a neskutečně zábavné hnát tenhle rodinný stroj do prostor vyhrazených úplně jiné kategorii vozidel. Rázem je vidět, že i když může člověk ohrnovat nos nad tím, že mu chybí spalovací pohon a tradiční zvuk šestiválce, auto se opravdu řídí jako Porsche. A dozvučení je přinejhorším dostupné v menu.
Dojezd příjemným překvapením
Ještě víc mě auto překvapilo z pohledu uživatele elektromobilu. Macan během našeho ježdění nečekalo nic snadného, sice jsme se nedostali na žádnou dálnici, zato jsme díky specifickým silnicím jezdili slušnou část dne stylem brzda-plyn. A skutečně hodně jsme toho najezdili do kopce.
Během ranního startu jsem auto přebíral s dojezdem 601 kilometrů a vracel jsem ho po mnoha hodinách s 64% baterie. Víckrát se mi stalo, že jsem musel ukazatel doslova hypnotizovat a dlouhé kilometry nezmizelo ani procento dojezdu. Během stabilní městské jízdy Macan jezdil klidně za 13 kWh a celkově se jeho spotřeba ustálila na 20 kWh. A hlavně neztrácel "fantomové" kilometry, prostě dojezd nemizel do prázdna aniž byl řidič vlastně věděl kam. Tím stále trpí mnoho elektrických vozů.
První dojmy z novinky jsou tedy velmi pozitivní, jak jízdně, tak uživatelsky. Srovnávání s oblíbeným spalovacím předchůdcem se určitě neubrání, na silnicích ho ale rozhodně vídat budeme.
Cenovka této novinky už je v Česku známá, startuje na 2 071 286 korunách a také tím je i nadále pomyslným vstupním modelem k Porsche, ale to mu rozhodně neškodí. Jako představitel nové doby není o nic méně než ostatní modely značky.