Reklama
Nová auta

Octavia obsahuje přes 250 kg plastu. Automobilka ho chce získávat z PET lahví i míchat s bioodpadem

Ve zkušebnách jsou plasty s odpadem z cukrové řepy i kombinované s travinami
Zdroj: Jan Říha pro Autosalon.tv

Podle mladoboleslavské automobilky bylo do roku 1956 vyrobeno na světě osm miliard tun plastu, který se dá recyklovat jen z 10 procent. Navíc nově se každý rok „narodí“ 400 milionů tun nového plastu. Takže na čtyři kilogramy ryb teď aktuálně připadá kilogram umělé hmoty. Automobilový průmysl patří k největším odběratelům plastových materiálů, takže může k jejich redukci i novému životu výrazně pomoci. Automobilka Škoda dala Autosalonu nahlédnout do vývoje nových materiálů, které mají výrobu takových plastových dílů výrazně omezit.

PET lahve nejsou spásou

Asi nejznámější je recyklace plastů z použitých PET lahví. Ty se namelou a dají se z nich například vyrábět vlákna pro tkaniny použité na sedačkách. Třeba v modelové řadě Enyaq iV jsou potahy sedadel vyrobeny z kombinace střižní vlny a recyklovaných PET lahví. Na interiér Škody Enyaq iV Lodge padne dokonce 320 PET lahví.

I proto už dnes odborníci připomínají, že recyklované plastové lahve „ekologický průmysl“ poměrně brzy využije téměř beze zbytku. „Použité PET lahve se opravdu můžou stát spíš nedostatkovým zbožím, protože na ně cílí ve svých ekologických programech spousta firem,“ připomíná Lukáš Zuzálek z technického vývoje Škoda Auto a v ruce drží nárazník nové octavie, který je vyroben také z recyklovaného plastu, ovšem ze starých nárazníků. Ty se moderní technologií zbaví barvy a přemění v granulát, ze kterého se pak lisují nárazníky nové.

Úspora plastů ředěním biodpadem

Podle směrnice EU 2005/64/ES musí být nejméně 85 procent hmotnosti vozidla recyklovatelných a dalších 10 procent musí být alespoň energeticky využitelných. Škoda si v rámci koncernu Volkswagen dala tvrdší cíl a chce také zkoumáním nových materiálů dosáhnout víc než 95 procent materiálového využití a interní recyklace.

„Především chceme co nejvíce recyklovaných materiálů sami znovu použít a udržovat je v koloběhu. Proto neustále zkoumáme účinnější recyklační procesy a nové materiály, nejlépe z přírodních zdrojů, z obnovitelných zdrojů nebo dokonce z odpadních produktů. Typickým příkladem mohou být sedačky, přesněji řečeno jejich potahy,“ vysvětluje člen představenstva Škoda Auto za oblast Technického vývoje. Pro modelové řady Enyaq iV a Karoq už jsou k dispozici látky vyrobené až ze 70 procent z recyklovaných PET lahví.

V interiéru škodovek se ale do budoucna nejspíš uplatní i kompozitní materiály vyrobené z plastů kombinovaných s vlákny cukrové řepy i rákosu rodu Miscanthus (ozdobnice). Automobilka zároveň ve zkušebnách a laboratořích testuje použití rýžových slupek a konopných, korkových a kokosových vláken.

„Nejblíž je nám ale projekt, který využívá vlákna z cukrové řepy, která vznikají jako odpad v cukrovaru v Dobrovici nedaleko Mladé Boleslavi. Ta se používají k výrobě plniva pro plastové díly,“ upřesňuje Lukáš Zuzálek z technického vývoje Škoda Auto. Automobilka je prezentovala na demonstračním interiéru, kde čněly svým zbarvením do oranžova. Vizuálně se tak výrazně vzdalují ještě stále hojně využívajícím plastům imitujícím dřevo. Ale ukazují nové trendy, na které si hlavně ekologicky smýšlející řidiči rychle zvyknou. Škoda už si na tuto technologii podala patentovou přihlášku. Rákos rodu Miscanthus se zase využívá jako plnivo krémových ozdobných plastů využívaných jako obložení interiéru.

Designové plasty z pneumatik

U nedávno představeného koncepčního auta Škoda Vision 7S se konstruktéři pochlubili také šedivými nárazníky z recyklovaných plastů bez lakování, které zaujmou pigmentem. Nejenže se u nich ušetřilo na výrobě plastů, ale i na lakování. Interiér pak dostal podlahu odlitou z odpadu podle technologie používané v zámoří.

„Jde o na dotyk velmi příjemný materiál vytvořený mimo jiné ze starých pneumatik, které dnes už najdeme v jejich druhém životě také na dětských hřištích a používají se i do umělé fotbalové trávy. Pro tento měkčený materiál s bohatým pigmentem jsme si zajeli do Spojených států. A za nás designéry se na podlahy aut budoucnosti skvěle hodí i z pohledu snadné údržby,“ vysvětluje designérka Škoda Auto Katka Vránová.

Pohled na ekologii výroby se tedy nejen u plastů rozšiřuje z maximálního využití odpadního materiálu i na kombinaci tradičních materiálů s přírodními. Hlavním cílem zůstává, aby vznikaly vícekrát recyklovatelné materiály s jasným využitím do budoucna nebo i takové, které se dají průmyslově kompostovat.

Reklama

Diskuze

Karel - 29.09.2022 23:16:59
Odpad pattří do odpadu a to 3kodovka je. I dacie budeza chvilku kvalitnejší no vlastne už asi i je :D :D
Filip - 29.09.2022 17:42:26
a uctovat vam za to bude 1.2 mice, fakt nechapu kdo je ochotnej za tenhle strep utracet penize

Škoda Elroq je název pro nový elektromobil z Mladé Boleslavi. Bude levnější než Enyaq iV

Nejde ale o finální jméno. Přesné pojmenování totiž bude zřejmé až v poslední fázi vývoje
03.06.2022 11:50
|
7
Reklama

Němci ukázali na problematickou ekologičnost hybridů. Dieselová Octavia naopak všechny překvapila

Ne všechny hybridy jsou podle ADACu automaticky ekologické
04.05.2022 06:45
|
14

Škoda Fabia mezi premianty, do renaultů a dacií je o strach si sednout, ukázaly nové crash-testy

Až nepochopitelné selhání převedly modely Renault Zoe a Dacia Spring
08.12.2021 15:30
|
26

Komentář: Denní svícení dělá z řidičů nebezpečné ignoranty. Vůbec netuší, jakými světly zrovna svítí

Při mlze se jejich auta stávají nebezpečnými duchy, kteří se najednou vynoří z „neviditelna“
29.02.2024 08:19
|
20

Yeti pro radost, pro koho jsou velké vozy, motonovinky v Brně. Premiérový Autosalon už ve středu

V novém dílu otestujeme Opel Corsa, bazarovku Škodu Yeti a Audi Q8 i SQ8
26.02.2024 12:15
|
1
Reklama

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
23.02.2024 07:44
|
17

Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0
Reklama
Autosalon TV