Pracně budovaná pověst Renaultu v troskách
Je tomu přesně dvacet let, kdy Renault Laguna jako první auto v historii získal pětihvězdičkové ocenění v nárazových zkouškách Euro NCAP a započal dlouhou éru francouzského výrobce, který si na bezpečnosti svých modelů zakládal a náležitě ji komunikoval i v médiích a reklamě. Nyní se však tato pracně budovaná pověst ocitla v troskách, a to kvůli tragickému výsledku Renaultu Zoe. Reputaci nepomohl ani výsledek modelu Spring od sesterské značky Dacia.
Byť je Renault Zoe prezentován jako druhá generace, ve skutečnosti je po technické stránce velmi příbuzný původnímu modelu. Pád z původních pěti hvězd v roce 2013 na nulu je zároveň jasnou ukázkou toho, jak se kritéria hodnocení v zájmu uživatelů zpřísňují, a pokud automobilka s těmito požadavky nedrží krok, nemá šanci na dobrý výsledek. Zoe má deficity nejen v oblasti bezpečnostních asistentů, ale selhává i při ochraně posádky při nárazu, nebezpečná je hlavně palubní deska. Auto neobstálo ani při nárazu zezadu, kdy došlo k velkému zatížení krční páteře a při nárazu zboku zase chyběl středový airbag. Je to právě zhoršení v oblasti airbagů, které Euro NCAP u tohoto vozu považuje za alarmující a nepochopitelné - vždyť by mělo naopak průběžně docházet ke zlepšování. ostatně, podívejte se na video pod tímto textem.
Jen o fous lépe je na tom elektromobil Dacia Spring. Také on je ukázkou toho, že se cíl uvést na trh co nejlevnější elektromobil nakonec obrátil proti uživatelům. Dacia Spring, jakkoliv je v Evropě prezentována jako nové auto, ve skutečnosti vychází z čínského Renaultu City K-ZE, což je pro změnu derivát Renaultu Kwid, který se už nějaký čas prodává na trzích v Indii a Brazílii. Při nárazových zkouškách tak auto vykazuje vysoké riziko život ohrožujících zranění posádky, stejně tak u něj absentují důležité asistenční systémy.