Reklama
Nová auta

Trpké rozčarování z výsledků crash-testů nových dacií. Nízká cena pouhé dvě hvězdičky neospravedlní

Sourozenecká dvojice Dacia Logan a Sandero se v testech Euro NCAP opravdu moc nepředvedla
Zdroj: Tiskový servis Euro NCAP

Nezávislé nárazové testy Euro NCAP jsou z bezpečnostního hlediska spotřebitelský nejrelevantnějším vodítkem. Pravda, za uplynulé roky došlo k výraznému zpřísnění testovacích kritérií (naposledy vloni) a stále větší roli hrají asistenční systémy. Jejich implementace do aut je samozřejmě drahá, a tak mají značky jako Dacia v tomto ohledu problém. Pokud chtějí i nadále oslovovat zákazníky na spodních příčkách ceníků, musí někde slevit. Bohužel se ukazuje, že se tak děje i v oblasti bezpečnostní výbavy.

Aktuální sérií testů prošly kromě dvojice Dacia Sandero Stepway a Dacia Logan, také elektromobily Škoda Enyaq iV a Volkswagen ID.4. Ty naopak získaly maximální pětihvězdičkové hodnocení, Enyaq iV se dokonce stal nejlepším vozem v ochraně dospělé i dětské posádky vůbec.

Nedostatky u nouzového brzdění

Špatné hodnocení si Dacia Sandero odnesla zejména za ochranu "zranitelných" účastníků dopravního provozu, čímž jsou myšleni zejména chodci a cyklisté. zde rumunský vůz získal pouze 41 % z celkového možného maxima. Jen o procento více, tedy 42 %, si pak dacia odnesla z hodnocení bezpečnostních asistenčních systémů.

Kriticky se Euro NCAP staví především k funkčnosti systému nouzového brzdění. Dacia sice splní nutný standard, reaguje tedy na ostatní auta či pevné překážky, kvůli absenci kamery, která by doplnila radarové senzory, však nechrání chodce ani cyklisty. Chybí jí také systém udržování v jízdním pruhu. I ten bude od roku 2022 v nových autech povinný.

Michiel van Ratingen, Generální sekretář Euro NCAP

“Bezpečnost pokročila a největších pokroků se nyní dociluje používáním špičkových technologií, které zamezují tomu, aby k nehodě vůbec došlo. Je zřejmé, že Dacia si našla svůj trh, který si obhospodařuje, ale zisk pouhých dvou hvězdiček je málo i pro tento lacinější produkt. Jejich rozhodnutí nenabízet u nouzového brzdění v kombinaci s radarem také kameru je zklamáním a krokem zpět. Dacia bude mít rovněž problém dostát novým bezpečnostním standardům, které brzy vstoupí v platnost."
Zdroj: Tiskový servis Euro NCAP
Video zachycující nárazové testy Dacie Sandero budoucí zákazníky bohužel moc nepotěší. 
Reklama

Ochrana posádky ale zase tak špatná není

Bylo by sice snadné z celkového dvouhvězdičkového hodnocení vyvozovat dramatické a odsuzující závěry, ale při detailnějším rozklíčování výsledků jednotlivých testů se ukazuje, že na tom dacia zase tak špatně není. I samotná organizace Euro NCAP přiznává, že úroveň ochrany cestujících by stačila na čtyřhvezdičkové hodnocení a lze ji považovat za průměrnou. Jenže komplexní testovací schéma zkrátka musí zohlednit nejen ochranu dospělých cestujících, v níž dacia získala 70 %, a dětských cestujících (výsledek 72 %), ale i právě další dvě hodnotící kritéria. V takovém případě je matematika neúprosná a na lepší, než dvouhvezdičkové hodnocení to zkrátka není.

Chybějící centrální airbag zvyšuje riziko

Vzhledem k pozicioningu Dacie a zmíněné omezené výbavy nepřekvapí, že sandero není vybaveno ani centrálním airbagem. Jeho význam však dokládá výsledek testu bočního nárazu, který ukázal, že pokud sedí řidič v autě sám, může se při nárazu zboku hlavou vážně (až smrtelně) zranit o dveře na straně spolujezdce. Zní to možná až neuvěřitelně, ale síly, které na tělo při nárazu působí v kombinaci s deformací interiéru skutečně takovou situaci umožňují.

Vzhledem ke shodné technice i výbavě byl víceméně identicky hodnocen také model Dacia Logan. I on má tedy dvouhvězdičkové hodnocení, a to zejména kvůli absenci vyspělejších bezpečnostních technologií.
Reklama

Diskuze

Leo - 15.04.2021 14:15:29
Pri logike, ked vacsinu bodov v ncap (a tym prepocianiu na hviezdicky) su udelovane ZA JAZDNE ASISTENTY..blbosti, ktore kazdy ihned po nasadnuti vypne! a pri kupe auta prave preto zanho plati nesmierne a nezmyselne ceny -
Leo - 15.04.2021 14:18:25
- ..Je teda jasne, ze lacne auto, bez tychto europskouniou nanutenych nezmyselnych chujovin, bude okamzite mat o niekolko hviez ncap menej! A vobec na to nema nijaky vplyv narazova skuska a realna bezpecnost auta. Je mi z eu na grcanie..nekonecne grcanie

Test: Dacia Sandero 1.0 SCe vs. 1.0 TCe. Bez turba jezdí jako dacia, s turbem připomíná Renault Clio

Velký rozdíl mezi slabší (49 kW) a výkonnější verzí (67 kW) je i v řazení. Překvapil test spořeby
28.02.2021 10:02
|
14
Reklama

Nová Dacia Sandero má místo klíče tlustou kartu. Zdědila ji od Renaultu, není třeba s klíčem sportu

Inteligentní bezklíčový systém sám zamkne. Poznáte to podle „dvojbzuku“
10.02.2021 09:02
|
3

Laciné SUV za 230 tisíc korun? Bývávalo, Dacia Duster tiše zdražila

Duster je nyní nejlevněji k dostání za 279 900 korun. Bez klimatizace a na ocelových kolech
16.01.2021 18:13
|
2

Průzkum mezi majiteli elektromobilů odhalil závažné problémy. Stěžují si i přesvědčení a neochvějní

Cesta k pohodovému a rychlému dobíjení na cestách bude ještě trnitá, ukazuje dotazník ADACu
25.11.2021 18:45
|
17

Nové Suzuki S-Cross stojí přes půl milionu. Pojetím ovladačů klimatizace nutí konkurenci k zamyšlení

Novinka s délkou 4,3 metru nabídne hybridní pohon i 4x4. Sází hlavně na praktičnost
25.11.2021 15:57
|
8
Reklama

Čeští mechanici vybrali nejlepší ojeté škodovky do 200 tisíc. Přidali i tipy na spolehlivé motory

Téměř 240 automechaniků známkovalo 50 nejprodávanějších ojetých aut v Česku včetně škodovek
25.11.2021 07:46
|
17

Rodinná SUV zdražují napříč trhem. S koupí se nevyplatí otálet, pokud nevadí dlouhá dodací lhůta

Není měsíce, v kterém by automobilky neměnily své ceníky. Oblíbená rodinná SUV nevyjímaje
24.11.2021 14:59
|
0
Reklama
Autosalon TV