Reklama
Nová auta

Nový Volkswagen Amarok umí být levný pracant i stylové rodinné auto. Řídili jsme obě verze

Na českém trhu se druhá generace oblíbeného pick-upu prodává od 1 102 893 Kč včetně DPH
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Volkswagen vpouští do pomalu vymírajícího segmentu pick-upů pořádnou dávku adrenalinu. Nový Amarok nejenže odvede velký kus práce a popere se i s tím nejdrsnějším terénem, on dokonce odolá i nejvyšším standardům dnešní doby. To znamená, že splňuje emisní normy, má nespočet bezpečnostních asistentů a přitom se řídí jako běžný osobák. Podobně příznivá je také cenovka, která na českém trhu startuje na částce 1 102 893 Kč. Jak se liší základní provedení oproti tomu vrcholnému? To jsme mimo jiné zjišťovali v rámci prvních jízd nedaleko Příbrami.
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Pojme i europaletu

Druhá generace oblíbeného pick-upu je výsledkem spolupráce mezi Volkswagenem a Fordem. Nový Amarok tak sdílí technologický základ včetně motorizací, pohonu všech kol nebo třeba převodovky spolu s novým Rangerem. I přesto všechno se ale snaží zachovat si DNA své značky. Vidět je to zejména na designu karoserie, který se výrazně liší nejen od Fordu, ale i od předchůdce.

Na úspěšnou první generaci novinka navazuje jen při pohledu z boku. Jinak jde o úplně jiné auto. Základním rozlišovacím prvkem v konkurenci pick-upů je vysoko umístěná kapota motoru, stejně jako horizontální lišty na masce chladiče. Nové LED světlomety teď patří do sériové výbavy všech verzí. Ve variantách PanAmericana (offroadový styl), Aventura (exkluzivní styl) a Style jsou navíc v základu chytré IQ.LIGHT LED Matrix světlomety.

Nový Amarok v porovnání s předchozí generací vyrostl do délky o 96 milimetrů, takže měří 5 350 milimetrů. Větší je i rozvor náprav (o 173 mm delší, celkem 3 270 mm). To přineslo více prostoru pro cestující na zadních sedačkách. Zkráceny byly převisy karoserie nejen pro hezčí designové vyznění, ale hlavně pro lepší průchodnost terénem díky příznivějším nájezdovým úhlům. Terénní schopnosti pak vylepšuje ještě vyšší brodivost (původní verze 500 mm, nová 800 mm). Otevřená ložná plocha stejně jako u předchůdce mezi podběhy snadno pojme europaletu napříč. Potěší také užitečná hmotnost až 1,19 tuny a hmotnost taženého přívěsu až 3,5 tuny.

Pod kapotou i šestiválec

Konstruktéři v interiéru zvolili kompromis mezi digitálními funkcemi a ergonomicky tvarovanými tlačítky i otočnými ovladači. Tlačítky se nastavuje například hlasitost infotainmentu nebo režim pohonu všech kol. Pro Amarok PanAmericana a Aventura je sériově dodáván audiosystém Harman Kardon vyvinutý exkluzivně pro tento model a taky přístrojová deska s povrchovou úpravou připomínající kůži s kontrastním prošíváním. Dotykový displej infotainmentu ve formátu tabletu může mít úhlopříčku o velikosti 10 nebo 12 palců, záleží na zvolené výbavě.

V ceníku najdeme výbav celkem pět. Cenově nejdostupnější se jmenuje Amarok, ta nejvyšperkovanější nese označení Aventura. Už zmíněné základní provedení za 1 102 893 Kč s DPH dostalo vznětový čtyřválcem 2.0 TDI o výkonu 125 kW doplněný o šestistupňovou manuální převodovku. I druhý výbavový stupeň Life spoléhá na naftový dvoulitr se čtyřmi válci, akorát posílený na 151 kW a s možností připlatit si za desetistupňovou automatickou převodovku. Ceny v tomto případě začínají na 1 169 914 Kč, respektive 1 202 112 Kč s automatem.

Ostatní výbavové linie, což jsou Style, PanAmericana a Aventura, už mají pod kapotou šestiválec 3.0 TDI o výkonu 177 kW s desetistupňovou automatickou převodovkou. Jejich základní ceny se pohybují v rozsahu 1 305 169 Kč do 1 504 497 Kč. Standardem všech Amaroků je pohon zadních kol s připojitelnou přední nápravou pomocí vícelamelové mezinápravové spojky. Ke třem základním režimům 2H, 4H a 4L se u technicky pokročilejšího systému vyšších variant přidává i mód 4A pro automatické rozložení hnací síly mezi přední a zadní kola.
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

V základu pohodlnější

My jsme v rámci prvních tuzemských jízd v okolí Příbrami měli možnost otestovat jak základní verzi Amarok s naftovým čtyřválcem a manuální šestistupňovou převodovkou, tak vrcholnou Aventura osazenou šestiválcem a desetistupňovým automatem. Značných rozdílů si lze všimnout od prvního pohledu. Zatímco nejdostupnější provedení sází na obyčejnou bílou barvu, spoustu ochranných plastů a takzvané „plecháče“, to nejdražší spíše něž pick-up připomíná stylové SUV s otevřeným zavazadlovým prostorem. Modrá metalíza, 20palcová kola i propracované detaily jsou jen zlomkem toho, co vylepšuje celkový design vozu. Uvnitř už je odlišností přeci jen o něco méně. Přesvědčit se můžete na fotografiích výše.

Co se týče motorizací, tak naftový šestiválec je rozhodně dynamičtější a kultivovanější. To se ale nedá říci o podvozku. Varianta Aventura na velkých kolech totiž nezvládá tak dobře filtrovat rozbité silnice. Do karoserie i do volantu přechází vibrace a celé auto se zvláštně natřásá. Základní Amarok na balónových pneumatikách je tedy v tomto ohledu komfortnější. Na druhou stranu nezvládá tolik izolovat posádku od aerodynamického šumu či dalších vnějších zvuků. Překvapivě jistě si oba Amaroky počínaly v zatáčkách, kde maskovaly výraznější náklony karoserie i terénní potenciál podvozku. Samotné řízení je u obou verzí špičkové, vlastně máte pocit, že řídíte běžný kompaktní osobák.

Fantastické je také řazení pomocí manuální páky. Má krátké dráhy, hladké přechody i příjemný tvar. U desetistupňového automatu je jediným problémem neustále hledání toho správného kvaltu. Holt je jich už prostě moc, jinak ale nemáme co vytknout. Terénní schopnosti jsme u obou verzí prověřovali na lesních cestách, které jim však nenadělaly žádné větší potíže. Musíme si tedy počkat do redakčního testu, abychom zjistili, co doopravdy dovedou. Pro kompletní ceník i technické údaje klikněte na tento odkaz. Pokud vás zajímá srovnání s konkurenty, pak klikněte sem.
Reklama

Diskuze

Ford patriot - 27.06.2023 11:51:29
Ford Ranger pokud vím je nejprodávanější pickup Evropy.Sjeďte si s Hiluxem a pak Wildtrakem Ford.Hilux je neskutečná hřebíkovka.Malá uskákaná bídně řadící koza.
Cyril - 16.06.2023 14:25:23
Na forda to je hodně drahé. Toyota Hilux je stejně nejprodávanější na světě a má to důvody, proč. Takže si ty přeznačkované fordy nechte.

Řídili jsme BMW XM. Má plug-in hybrid, extrémní výkon, téměř tři tuny a za dálnice platit nemusí

Dlouho očekávané BMW XM umí v zatáčkách divy, ale dynamika není tak drtivá, jak vypadá na papíře
05.05.2023 13:34
|
5
Reklama

Řídili jsme tank Leopard 1. Váží přes 42 tun a má spotřebu 500 litrů nafty na sto kilometrů

Německého obrněnce jsme si vyzkoušeli v areálu Tankodromu Milovice
26.04.2023 11:01
|
5
Reklama

Dálnice, zatáčky a kopce naftě nevadí. Řídili jsme velkou Mazdu CX-60, řekla si o 4,1 litru

Diesel do důchodu nepatří, hlásí Mazda. Svezli jsme se jejím novým šestiválcovým modelem
10.02.2023 14:00
|
9

První dojmy: Tohle už jsme někde viděli. Mitsubishi ASX má známou tvář a před sebou nelehký úkol

Na jihu Evropy jsme si poprvé vyzkoušeli dvojníka Renaultu Captur. Dodávat se bude se čtyřmi motory
06.02.2023 13:42
|
1

Soukromé parkoviště získává údaje o řidičích a pak jim posílá pokuty. Našlo skulinku v zákoně

Kontroverzní německé parkoviště se už dostalo i do Česka. Zákazníky pokutuje za příliš dlouhé stání
10.12.2024 07:45
|
17

Místa, kde se měří rychlost, lze vyčíst z mapy. Policie prozradila, jak si je vybírá

Policisté nemohou měřit kdekoliv se jim zachce. Někdy dokonce řidičům prozradí i konkrétní lokaci
05.12.2024 08:27
|
2
Reklama

Nové MG3 Hybrid+ je ještě úspornější, než uvádí výrobce. Poradilo si i se závodním okruhem

Každé auto testované v televizním pořadu teď musí projít náročnými testy. Co všechno zahrnují?
27.11.2024 16:00
|
0

Pokuta 10 tisíc korun za pouhé projetí. Čerpací stanice trestá řidiče, kteří u ní nenatankují

Čerpací stanici se nelíbilo, že si přes ni řidiči zkracují cestu. Tak se je rozhodla sama pokutovat
27.11.2024 08:00
|
44
Reklama
Autosalon TV