Reklama
Nová auta

Nový Mercedes-Benz třídy C dostane pod kapotu jen čtyřválce. Na elektřinu ale umí až 140 km/h!

Změní se nejen motory, ale i technologie. Céčko dostane "hračky" z vyšších tříd značky
Zdroj: Mercedes-Benz

Třída C je komerčně nejúspěšnějším Mercedesem v historii. Jen z poslední generace, která je na trhu od roku 2015, se stihlo prodat na 2,5 milionu vozů. Samozřejmě, sem počítáme i verzi kombi, která například v Německu tvořila dvě ze tří prodaných céček. Není divu, že se obě karosářské verze se představují najednou a najednou se dostanou i do prodeje - objednávat je bude možné od 30. března 2021.

Čisté podání

Podobně jako nová "S-Klasse", prošla i třída C designovou očistou a zdobí ji jen nezbytné minimum zlomů a složitých křivek - to  aby prý lépe vynikly hry světla na karoserii. Nezapře však svého sportovnějšího ducha a na kapotě má dva prolisy, které dodávají autu svalnatější vzhled.

Líbí se nám, že se nové "céčko" nespoléhá na zbytečně obrovská kola, aby vypadalo dobře. V nabídce jsou relativně střízlivé rozměry v rozmezí 17 až 19 palců. Obě karosářské verze narostly do všech rozměrů kromě výšky, kde se jim podařilo ztratit necelý centimetr ve prospěch sportovnější siluety a lepší aerodynamiky.

Ta je na skvělé úrovni. Sedan má koeficient cx 0,24, kombi 0,27. Auto jezdí na novém podvozku se čtyřprvkovou nápravou vpředu a s multilinkem vzadu. Plug-in hybridní modely mají sériově vzadu vzduchové odpružení. Novinkou je natáčení zadní nápravy v rozsahu až do 2,5 °, což zmenšuje u mercedesů tradičně skvělý poloměr otáčení na 10,64 metru.
Reklama

Nová verze MBUX a otisky prstů

Uvnitř je podoba s třídou S ještě výraznější, ale zároveň je zde množství detailů, které céčko jasně staví do pozice auta orientovaného více na řidiče. Výdechy klimatizace připomínající trysky letadel mají technologický nádech. Hlavní multimediální displej s úhlopříčkou 9,5 (na přání 11,9") palce je natočen k řidiči a spolu s přístrojovým štítem s úhlopříčkou 10,25 palce (na přání až 12,3") tvoří digitální kokpit, který je však svým ovládáním geniálně jednoduchý a uživatelsky přívětivý.

Druhá generace systému MBUX, převzatá rovněž ze třídy S, nabízí zdánlivě nekonečné možnosti využití. Je tu i snímač otisků prstů, díky kterému si své céčko snadno a rychle odemknete podobně jako smartphone. Špičková technologie ale není vyhrazena pouze pro interiér - nové světla Digital Light obsahují až 1,3 milionu mikrozrcadel v každém světlometu, takže ze světelného paprsku dokáží přesně vysekávat okolní provoz a za příplatek mohou dokonce na vozovku promítat grafiku.

Jen čtyřválce s elektrickým dopingem

Novinku budou pohánět výlučně čtyřválcové motory na benzin a naftu, přičemž každý bude mít alespoň nějakou formu elektrifikace. V případě mild-hybridu se bude jednat o jemné snížení emisí a v nové generaci plug-in hybridů se už můžeme bavit o dojezdu až kolem 100 km čistě na elektrickou energii pomocí 95 kW (129 k) elektromotoru. Nový dieselový motor OM 654 M může mít maximální výkon až 195 kW (265 k). Dalších 15 kW dokáže dodat mild-hybridní generátor. Pro ultra nízké emise využívá motor až dva SCR katalyzátory za sebou.
Reklama

Novinky obsahuje i benzinový motor OM 254 s výkonem 190 kW značený jako C 300. Ukrývá speciálně upravený povrch stěn válců Nanoslide a speciální honování technologií Conicshape. Dostalo se sem i něco z F1. Mercedes-Benz vyvinul spolu s týmem Mercedes-AMG Petronas F1 nové turbodmychadlo s propojeným průtokem plynů. Je to něco jako evoluce dvoukomorového turba s vyšší efektivitou a lepšími reakcemi.

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že nové céčko je pouze menším eskem. Pravdou je, že využívá mnoho jeho technologií, obě vozidla jsou si tradičně blízká i designem. Mají však odlišný charakter. Zatímco Třída S je průkopníkem, Třída C ukazuje, že špičková automobilová technika není vyhrazena pouze pro automobilovou smetánku, ale dostává se k širšímu okruhu motoristů.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mercedes v Česku trhá rekordy. Kupujete čím dál více elektromobilů, libuje si jeho ředitel

Nejúspěšnější prémiová značka už netrpělivě vyhlíží luxusní elektrickou limuzínu EQS
17.02.2021 07:24
|
1
Reklama

Kompaktní elektrický Mercedes EQA má v hledáčku i Enyaq iV. Jeho parametry vypadají slibně

Letošní přísun elektrických novinek Mercedesu odstartovalo v lednu malé SUV s dojezdem přes 400 km
20.01.2021 14:05
|
0

Mercedes-Benz GLK umí víc než ostatní a nemusí být vůbec provozně dražší

Najít ojeté SUV, které vypadá stále dobře, nestojí ranec a nezruinuje majitele, není jednoduché
26.12.2020 09:28
|
4

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV