Reklama
Nová auta

Kompaktní elektrický Mercedes EQA má v hledáčku i Enyaq iV. Jeho parametry vypadají slibně

Letošní přísun elektrických novinek Mercedesu odstartovalo v lednu malé SUV s dojezdem přes 400 km

Měl být oficiálně představen už vloni, ale pandemie a problémy s dodávkami baterií vše oddálily. Nyní ale přišla jeho chvíle - nový čistě elektrický Mercedes EQA je prvním prémiovým kompaktním SUV, které si chce uloupnout kus koláče z poměrně slibně se vyvíjejícího trhu menších crossoverů. jeho hlavními rivaly budou VW ID.4, Škoda Enyaq iV, Mazda MX-30 a možná i o něco menší Opel Mokka. Zapomenout nesmíme ani na Teslu Model Y. Vzhledem k tomu, že Mercedes umí u některých modelů konkurovat běžným značkám i cenově, může být bitva o přízeň zákazníků docela zajímavá. Tím spíše, že EQA vypadá k světu...

Na startu verze EQA 250 jako Edition 1

Na jednotlivé trhy by se měl mercedes EQA dostat v průběhu jara, a to jako verze 250 ve speciální edici Edition 1, která bude v nabídce po dobu jednoho roku. Navzdory tomu, že EQA 250 je plánováno jako základní motorizace bude tato speciální edice vynikat řadou výbavových i designových prvků včetně elementů AMG, které auto celkově zatraktivní.

Mercedes EQA má díky platformě MFA2 technicky blíže třídě A, ale vzhledově se spíše podobá modelu GLA. Baterie mají kapacitu 66,5 kWh a motor poskytuje výkon 145 kW (190 k) a točivý moment 375 Nm. Přes jednostupňovou automatickou převodovku jsou poháněna přední kola. 
Reklama

Gorden Wagener, šéfdesignér společnosti Daimler AG

„Progresivní luxus ve své nejsportovnější podobě. S kompaktním a moderním modelem EQA se zrodilo zcela elektricky poháněné SUV pro trvale udržitelnou mobilitu budoucnosti. Nová měřítka stanovuje perfektními proporcemi exteriéru a ohromujícím interiérem.“

Delší dojezd se stejnou baterií? Jak je to možné?

Základní verze Mercedesu EQA disponuje dle normy WLTP poměrně slušným dojezdem 426 km. Mercedes nicméně plánuje příchod ještě dalších provedení. Jednak půjde o verzi s pohonem všech kol a v plánu je také verze s dojezdem přes 500 km. U té je zajímavé, že konstruktéři Mercedesu tvrdí, že nebude nutné zvětšovat baterie, ale bude stačit aplikace dodatečných prvků efektivity pohonu.

Od již zmíněného modelu GLA se elektrické EQA liší z hlediska rozměrů jen minimálně. Na délku měří 4463 mm, široké je 1834 mm a jeho výška činí 1620 mm. Tak či onak mu však ve srovnání s GLA chybí 100 litrů objemu kufru. 

Kromě již zmíněného speciálního modelu Edition 1 se EQA bude nabízet ve třech výbavových liniích: Progressive, Electric Art a AMG.

Vychytaná navigace počítá i dobu nabíjení

Jednou z technologických lahůdek elektrické novinky je navigační systém, který díky komplexní konektivitě a propojení se systémy vozidla pomáhá minimalizovat strach z "nedojetí" díky promakané navigaci. Ta totiž nejen zohledňuje faktory jako je hustota dopravy, počasí či topografie mapy, ale do plánování trasy zahrnuje také vhodné dobíjecí stanice, u nichž jednak ověřuje dostupné místo k nabíjení a do výpočtu zohlední i odpovídající dobu potřebnou k nabití baterií.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mercedes-Benz EQC dostal českou cenovku

Další výrobce prémiových automobilů vstupuje i na náš trh s čistě elektrickým vozem. Prodejní cena modelu Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC začíná na částce 1 965 000 Kč.
07.05.2019 08:00
|
0
Reklama

Koncept Mercedes-Benz EQV nahlíží do elektrické budoucnosti

Mercedes-Benz v podobě konceptu EQV představuje na autosalonu v Ženevě své první prémiové, plně elektrické MPV. Sériová verze vozu založená na konceptu EQV bude odhalena na letošní výstavě IAA ve Frankfurtu nad Mohanem.
06.03.2019 08:39
|
0

Test odhalil nová auta, u nichž výrobci šetří na kvalitě a doufají, že si toho zákazníci nevšimnou

Šetření je skryté v detailech, a to i u drahých značek. Některé modely si mezigeneračně pohoršily
09.08.2022 07:32
|
4

Škodovka tento týden nečekaně změnila logo. Je duhové na znamení podpory akce Prague Pride

Automobilka se oficiálně připojila k festivalu LGBTQ+ lidí. Vypravuje vlastní skupinu ŠKODA Proud
08.08.2022 12:59
|
26
Reklama

Kvíz: Příteli chvátej SOS, aneb škodovky ve službách policie a dalších záchranných složek

Škodovky jsou u nás už více než 100 let nedílnou součástí vozových parků policie, záchranky i hasičů
07.08.2022 09:20
|
7

Karavanisté se děsí budoucnosti. Elektromobil s přívěsem „žere“ a má nepříjemný problém u dobíječek

Kromě několika výhod má elektromobil jako tažné auto i spoustu problémů. A nejde jen o spotřebu
02.08.2022 13:16
|
9
Reklama
Autosalon TV