Reklama
Nová auta

Nový Lexus LBX žehlí české silnice. Překvapil mrštností, jen bezstupňová převodovka ruší klid

Poprvé jsme vyrazili s nejlevnějším lexusem na trhu na české silnice. Toto jsou naše první dojmy
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Šlo by ho šmahem shodit ze stolu jen jako navoněnou verzi Toyoty Yaris Cross pro snoby, kterým záleží na značce a trošce toho luxusu navíc. To by byl ale zásadní omyl. Nový Lexus LBX, tedy nejdostupnější model japonské automobilky, je mnohem víc. Poznali jsme to během prvních jízd na českých silnicích. Na svezení jsme měli sice jen 10 minut, ale i tak nám to stačilo k tomu, abychom si odnesli veskrze pozitivní dojmy. Tady jsou.

Pár dojmů za krátký čas

Uspořádat novinářské jízdy s novým vozem, kdy na každého účastníka zbude pouhých 10 minut za volantem, to je od automobilky hodně odvážné. Kratší už to opravdu být nemohlo, ale na druhou stranu nám to příliš nevadilo. Lexus LBX jsme si už totiž jednou prohlédli staticky a podruhé se s ním svezli na mezinárodní prezentaci v zahraničí. Všechny detaily o novince se tak dočtete v článku vedle tohoto textu. My se teď budeme soustředit na dojmy, které nám pár minut za volantem LBX na českých silnicích přineslo.

Předně je to podvozek, který je na velikost daného vozu docela komfortně nastaven, ale zároveň ne tak moc, aby se auto v zatáčkách přehnaně naklánělo. Kromě toho je také velmi dobře odhlučněný a ani na horším povrchu jsme se nedočkali nějakých nepříjemných rázů. A co víc, řízení působí ostřeji než u Toyoty Yaris Cross, navíc auto reaguje i hbitě na sešlápnutí plynového pedálu. Je to díky nastavení hybridního systému, kdy se první spouští elektromotor a vůz tak poslušně vyrazí kupředu. Všechny tyhle věci mají za následek jedno – Lexus LBX je pocitově mrštným vozem, který nás v zatáčkách docela bavil a dokážeme si představit, že s ním bude velmi příjemné cestovat v městském provozu, pro který je určen.

Toyota i Lexus už léta vybavují své vozy bezstupňovou automatickou převodovkou, v případě hybridů jde o e-CVT. Ta je na palubě i tohoto modelu, což je asi jednou z mála jeho zásadních slabin. Systém se totiž stále nedokázal úplně zbavit svého klasického jízdního projevu, kdy pod plným plynem hučí a ruší jinak poklidnou atmosféru na palubě. Celé to pak směřuje k motivaci, aby byl řidič klidnější a rozvážnější. Což je vlastně z podstaty dobře. Jen si pamatujte, že když budete potřebovat někde jet ostřeji, zvuk motoru se vám líbit nebude.

Kufr? Místa víc než dost

Během těch 10 minut jsme se ještě stihli rozhlédnout po interiéru. Více informací najdete v článku vedle, kde popisujeme první statické dojmy. Nicméně kabina námi zkoušeného vozu ozdobená Alcantarou je prostě pěkná a voňavá, takže víte s jistotou, že sedíte v prémiovém autě. Před časem jsme řídili skoro základní Toyotu C-HR a tak dobře jsme se v ní rozhodně necítili.

Prostorově je samozřejmě nutné počítat s tím, že vpředu problém nebude ani pro dva urostlé dospělé, na zadních sedadlech bude méně místa pro nohy. Ale to je pochopitelné, když hovoříme o voze dlouhém ani ne 4,2 metru. I z tohoto hlediska je velkým překvapením kufr o objemu 402 litrů. Číslo mu nedělá reklamu tolik jako reálný pohled dovnitř, který za elektricky ovládanými pátými dveřmi odkryje poměrně hlubokou díru, kam se pohodlně sbalíte i na delší cestu.

Víc jsme toho za tak krátký čas nestihli pochytit, takže se budeme těšit na redakční test. Lexus LBX už samozřejmě zná české ceny, ty najdete v našem katalogu pod tímto odkazem.
Reklama

Diskuze

Nikoloki - 13.03.2024 09:19:52
Pouze osoba fyzikou totálně nepolíbená může kritizovat pohonné ústrojí za to, že dodává maximální výkon ve chvíli, kdy je po něm požadován maximální výkon …

Elektrický Lexus UX jezdí výborně. Pomalé nabíjení ho ale odsoudilo na cesty kolem domu

Facelift přinesl povedenému elektromobilu baterii s kapacitou 73 kWh. Dobíjí ale jen 50 kW
26.12.2023 08:56
|
2
Reklama

Řídili jsme nastupující bestseller. Malý Lexus LBX jezdí i vypadá luxusně, konkurence mu vymřela

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávané japonské novinky. Je to plnokrevná kapesní prémiovka
22.12.2023 11:43
|
0
Reklama

Lexus srazil cenu skladových aut, nabízí slevu i 356 tisíc korun. Akce ale trvá jen týden

Začíná Lexus Business Week, kdy české zastoupení značky nabízí modely UX, ES a RX v akci
03.12.2023 19:00
|
0

Nový elektrický Lexus je jedním z nejlépe zpracovaných aut současnosti. K majiteli je upřímný

Většina elektromobilů ukazuje na palubním počítači naprosto nereálný dojezd. Lexus RZ nikoliv
19.10.2023 16:08
|
5

Prodloužený Volkswagen ID. Buzz se poprvé objevil v Česku. Prohlédli jsme si ho a změřili

Novinka bude k mání se třetí řadou sedadel. Vylepšení dostala i technika pod kapotou elektromobilu
12.04.2024 16:30
|
0

Takhle teď budou vypadat všechny vozy značky Alfa Romeo. Milano je její první model do zásuvky

K mání budou hned dvě výkonnostní varianty elektrického pohonu i hybrid s tříválcem
11.04.2024 10:04
|
0
Reklama

Řidiči se často zbytečně plouží tam, kde mohou svištět. Nevědí, co znamená tato značka

Víte, jakou rychlostí se smíte pohybovat na silnici pro motorová vozidla ve městě? Řada lidí ne
09.04.2024 14:00
|
8

Elektromobilem z Prahy do Stockholmu a zpět. Kia EV9 nás zahrnula komfortem, nabíječky stresem

Ano, autem na baterky lze dojet hodně daleko. Ale chce to trpělivost a nadšení pro věc
08.04.2024 14:00
|
14
Reklama
Autosalon TV