Reklama
Nová auta

Nový elektromobil z Nošovic je velký jako Karoq. Podobá se mu i jízdně, stojí jen o 150 tisíc víc

Druhou generaci modelu Hyundai Kona Electric jsme testovali v okolí Nošovic, kde se vyrábí
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Poprvé jsme otestovali nový Hyundai Kona Electric. Druhá generace modelu se bude opět vyrábět v Nošovicích. Na rozdíl od té první hned od začátku, a český závod se zároveň podílel na jejím vývoji. Proti první generaci auto po všech stránkách vyrostlo a nabízí víc komfortu, ale neztratilo jízdní agilitu a předvídatelnost. Nejvíce nám vadily jeho otravné a neodbytné asistenční systémy.

Rodinná zvenčí i zevnitř

Čím dál víc českých motoristů tvrdí, že vezme elektromobily na milost tehdy, až budou stát stejně jako auta se spalovacími motory. První dojmy z jízd s novým Hyundaiem Kona Electric jsme tak částečně vnímali i optikou porovnání s podobně velkými SUV se spalovacím motorem.

Hyundai sice řadí ve své paletě novou Konu mezi menší SUV, ale vzhledem k tomu, jak moc ve všech směrech mezigeneračně povyrostla, tak už ji lze považovat za plnohodnotné rodinné auto. Vždyť měří na délku jen o tři centimetry méně než fenomén tuzemského trhu Škoda Karoq. A sportovně laděné provedení N Line je na chlup stejně dlouhé jako nejprodávanější rodinné SUV na českém trhu od Škodovky - 4,39 cm. Kona a Karoq jsou si velmi blízko i z hlediska prostorových parametrů, které jsme naměřili v interiéru. Škodovka vyčnívá pouze hlubším kufrem a větším místem nad hlavou, ale třeba prostor na nohy na zadních sedadlech má o dost lepší hyundai. Na porovnání Hyundaie Kona Electric s menší baterií a základní výbavou s podobně výkonnou a vybavenou Škodou Karoq 1.5 TSI DCT Fresh se můžete podívat ZDE. Cenový rozdíl těchto aut činí 150 tisíc korun, tedy přibližně 20 procent.

Pro porovnání navíc nemusíme ani chodit ke Škodovce. Nový Hyundai Kona nabízí širokou paletu motorů. Kromě elektrické verze i hybrid, nebo benzinový tříválec a čtyřválec. Právě čtyřválcová Kona 1.6 T-GDI s automatickou převodovkou a pohonem předních kol stojí ve srovnatelné výbavě o 210 tisíc korun méně než Kona elektrická. 

Jízda nejen komfortní, ale i zábavná

Zajímavé je, že druhá generace modelu Hyundai Kona vznikla nejdříve jako elektromobil, a teprve pak se dodatečně adaptovala na spalovací motory. A na jízdních vlastnostech elektrické Kony je to hodně znát.

Na rozdíl od elektromobilů, které naopak vznikly jako deriváty aut se spalovacími motory, má mnohem lepší jízdní vlastnosti. I když se jedná o auto s pohonem pouze přední nápravy, netrpí přehnanou nedotáčivostí a jízda s ní je v zatáčkách a serpentinách vyloženě zábavná a zároveň bezpečná. Síla a točivý moment elektromobilu umožňují ze zatáčky doslova vystřelit. Jakmile se auto začne hrnout přes předek ven, stačí lehce povolit plyn a elektrická kona se poslušně srovná do požadované stopy. Skvělé je řízení - lehké, ale zároveň chirurgicky přesné a překvapivě citlivé s odezvou od kol.

Zatím jsme vůz testovali pouze na suchu. Na mokru a v zimě to bude s nedotáčivostí asi horší, ale určitě pomůže, že na rozdíl od některých konkurentů není nová elektrická kona přehnaně těžká. Pohotovostní hmotnost bez řidiče činí u základní verze 1615 kg, což se příliš neliší od aut se spalovacími motory. Námi testovaná varianta s větší baterií může mít maximálně necelých 1800 kg, což stále na elektromobil není špatné. 

Také bychom měli zmínit důležitý faktor - a to velikost kol a šířku pneumatik. Novinku jsme zkoušeli na devatenáctipalcových kolech se sportovním rozměrem pneumatik 235/45 R19, standard nejvyšší výbavy Style. A právě s nimi nás jízdní vlastnosti auta bavily a zaujaly. Základní verze vyjíždí na sedmnáctkách s výrazně užší pneumatikou a vyšším profilem - 215/60 R17. Tady předpokládáme mnohem horší jízdní vlastnosti, ale na druhou stranu by auto mělo mít výrazně nižší spotřebu (až o 20 procent) a nájezd na baterii delší až o 60 km.

Když už jsme u té spotřeby, tak jsme s novou elektrickou konou jezdili po Slezsku lehce nad 15 kWh na 100 km. Hyundai udává necelých 15 kWh pro auta na sedmnáctipalcových kolech a necelých 17 kWh na devatenáctkách. To znamená, že ač jsme občas využili dynamický potenciál vozu, držela se jeho konzumace pod údaji udávanými výrobcem. Podle našich zkušeností se dá s plně nabitou větší baterií (v nabídce jsou verze 48,4 a 65,4 kWh) a devatenáctipalcovými koly ujet přibližně 300 až 350 km na dálnici průměrnou rychlostí 130 km/h a kolem 450 km mimo dálnice při běžné jízdě podle předpisů.

Největší devizou jízdy s novým vozem Hyundai Kona Electric je rozhodně jízdní komfort. Ticho na palubě zajišťuje nejen elektromotor, ale také aerodynamická karoserie s perfektně odhlučněným interiérem. Pohodlí zajišťuje rovněž naladění tlumičů, které si poradí i s hodně rozbitou silnicí. Materiály uvnitř auta si v nejvyšší výbavě Style zaslouží označení „prémiové“.

Potěší také opravdu bohatá standardní výbava. S ní ale souvisí i největší nevýhoda vozu - neustále obtěžující projevy asistenčních systémů. Řidič si připadá jako nesvéprávný, když ho častým pípáním a brněním do volantu obtěžují asistenty pro udržování pruhu, asistent hlídající překročení maximální povolené rychlosti nebo asistent bdělosti. Ten je asi ze všech nejotravnější. Celý tenhle cirkus se navíc hodně těžko vypíná, a když už se vám to konečně podaří, tak se s vypnutím a nastartováním auta spustí nanovo. Nadšeni jsme nebyli ani z voliče směru jízdy v podobě otočné páčky pod volantem. Ve stresu třeba při otáčení jsme se často rozjížděli dopředu místo vzad a naopak.

Ideální mama car

Nový Hyundai Kona Electric bude podle nás ideální „mama car“. Auto, které poslouží na nákupy, vyzvedávání dětí ze školy a z kroužků. Řidičky asi také více ocení množství bezpečnostních asistentů a jejich projevy. 

Na druhou stranu ale nelze říct, že by se nová elektrická kona nemohla vydat ani na delší cestu. O tom se přesvědčíte už brzy u nás na webu i v televizním Autosalonu, protože jsme s ní s Honzou Říhou absolvovali cestu na fotbal do Albánie a zpět. Je ale nutné dodat, že na dálkové cestování má Hyundai i na českém trhu mnohem víc vhodnějších vozů - na benzin i elektřinu.

Kompletní ceník a technické údaje nové Kony se spalovacími motory a hybridním ústrojím, naleznete ZDE. Všechny informace o nové Koně Electric objevíte ZDE.

A na závěr jsme námi testovaný Hyundai Kona Electric s větší baterií ve výbavě Czech Edition porovnali s jinými podobně velkými zbrusu novými elektrickými SUV Jeep Avenger, Kia Niro nebo Volvo EX30. Podívejte se ZDE.
Reklama

Diskuze

Roman - 28.10.2023 17:30:37
To auto přebere svým vzhledem pomyslnou korunu nejošklivějšího auta po starších modelech SsangYongu, alespoň podle mého vkusu. Forma pohonu tady nehraje roli, je to prostě pro Hyundai cesta do záhuby.

Hyundai mění ceny nejprodávanějšího SUV. Naftový motor u něj už ale nehledejte

Korejský výrobce se v rámci nedávných změn zaměřil na dva své modely. Zlevnil až o 50 tisíc
06.10.2023 13:35
|
3
Reklama

Nový Hyundai Kona dorazil na český trh. Vypadá jak z jiného světa a stojí 539 990 korun

Na výstavě Legendy jsme si na vlastní oči prohlédli novou generaci městského crossoveru
26.05.2023 17:00
|
27

Malý crossover s cenovkou do 400 tisíc korun. Jak je na tom Hyundai Kona a jeho konkurence?

V televizním Autosalonu jsme otestovali ojetý Hyundai Kona a porovnali ho s konkurenty
26.04.2023 16:00
|
2

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4
Reklama

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
3

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0
Reklama
Autosalon TV