Reklama
Nová auta

Nové škodovky umí samy odhalovat námrazu nebo díry na silnici. Varují před nimi ostatní auta

Data, která posbírají, se zobrazí v navigacích. Pomohou i silničářům při údržbě
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Společnost Škoda se v rámci koncernu Volkswagen rozhodla využívat anonymizovaná data ze svých nových vozů, aby varovala řidiče před nebezpečím na silnicích.

Množství zvyšuje kvalitu

Nový systém shromažďuje a vyhodnocuje anonymní data, na základě kterých infotainment dokáže upozornit na kluzký povrch vozovky, případně na její poškození. Služba je založena na chytrém využívání kolektivních dat. Takže platí, že čím víc aut se do systému zapojí, tím jsou varování a předpovědi budoucího stavu ke sjízdnosti přesnější.

„Systém využívá senzory vozů, aby předem určil, kde panují na silnici náročné podmínky. V praxi to funguje tak, že informační systém o lokálním nebezpečí detekuje sníženou přilnavost na úsecích silnice, kam vůz míří. A v případě, že hrozí nebezpečí, varuje řidiče přes infotainment,“ vysvětluje vedoucí produktové řady konektivity Škoda Sebastian Lasek.

A zároveň takový vůz automaticky poskytuje informace ostatním účastníkům provozu. Data se anonymně odesílají do cloudu. A z nasbíraných zpráv ze všech připojených vozidel je generován takzvaný datový roj, který se použije jako základ pro analýzu a zmapování nebezpečných úseků v bezprostřední blízkosti vozidla.

Nejen výmoly, ale i sníh a led

Díky akcelerometrům a snímačům ABS je možné získávat požadovaná data po celou dobu jízdy. Integrovaný software využívá taky virtuálních senzorů. Na základě prokluzu kol systém umí odhadnout koeficient tření mezi pneumatikami a povrchem vozovky. Agregované informace ze všech vozidel se následně kombinují s metadaty, jako jsou informace o počasí nebo předchozími měřeními. A díky tomu je pak možné zobrazit silniční síť jako přesný trojrozměrný model, který se používá pro zaslání upozornění do vozidla, jakmile se přiblíží oblasti, kde panují špatné jízdní podmínky.

Základní technologie se dá použít i pro další aplikace. Třeba silničáři mohou data využívat k zisku informací o aktuálním stavu silniční sítě. Lze tak rozpoznat i místa s výmoly nebo kde je mokrá vozovka a při mrazu hrozí tvorba náledí. A rozpoznat se dají i zasněžené úseky, případně ty, které už byly sněhu zbaveny.

Reklama

Budoucnost je v přenosu dat

Už letos bude v Evropě údaje ze senzorů poskytovat více než 1,7 milionu vozidel koncernu Volkswagen a do konce roku 2022 by měly přesáhnout hranici tří miliónů. Informace o lokálním nebezpečí budou k dispozici pro aktuální generaci modelů Škoda Fabia, Scala, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq, Kodiaq a Enyaq iV. Službu Škoda Connect je možné využít v celkem 30 zemích, pokud je vozidlo vybaveno systémem infotainmentu Amundsen nebo Columbus.


Diskuze

Overal - 28.05.2021 14:47:52
Kdo sleduje provoz, tak díry nebo sníh vidí. Upozornění na led zní zajímavě, mnohdy není led či námraza vidět vůbec, nebo vypadá jen jako mokrá vozovka a poznáte ho až když potřebujete udělat korekci rychlosti či směru jízdy.
tom t - 27.05.2021 19:37:01
a já hlupák si myslel že důležitý je podvozek a kvalitní motor a minimum zbytečností aby se to nesr..kazilo. Jsem to ale hnup přitom stačí tablet na palubce, upozornění na námrazu a škrbka a nejlepší bourák na světě s reprákem na zvuk motoru je na světě

Test nového elektromobilu Škoda Enyaq iV 80 z pohledu rodiny, která migruje mezi Čechami a Moravou

Za týden jsme najezdili 1000 km a zaplatili za palivo pár desítek korun. Nervy? Ne. Plánování? Ano
22.05.2021 07:16
|
44
Reklama

První Škoda Fabia vznikala i jako kupé a kabriolet. Hrozilo, že se bude vyrábět v Mexiku

O konečnou podobu vozu soutěžili tři designeři. Čecha a Belgičana předčil Brazilec
16.05.2021 08:43
|
5

Škoda přestala nabízet akční provedení pro novou Octavii, takže ji zdražila. Prodává se až moc dobře

Na mladoboleslavský bestseller jsou dlouhé čekací lhůty
14.05.2021 16:02
|
13

Yeti pro radost, pro koho jsou velké vozy, motonovinky v Brně. Premiérový Autosalon už ve středu

V novém dílu otestujeme Opel Corsa, bazarovku Škodu Yeti a Audi Q8 i SQ8
26.02.2024 12:15
|
1

Obtěžující start-stop lze v autě vypnout natrvalo. Řidiči mohou zkusit hned několik způsobů

K vypnutí stop-start systému pomůže tlačítko, relé i softwarový zásah. Má to ale svá rizika
23.02.2024 07:44
|
17
Reklama

Nostalgie nad kapotou, nehoda není náhoda, jak se natáčí Autosalon. Nový díl už ve středu na COOLu

Tentokrát otestujeme VW Caddy 2,0 TDI, bazarovku Kia Sportage a představíme revoluční Porsche
19.02.2024 12:00
|
0

Deset tlačítek v autě, která mohou mást řidiče. Kresby i nápisy vždy nemusí pomoci k odhalení funkce

Nejen v amerických vozech mohou ikony na tlačítkách zamotat motoristům hlavu. Projděte si je s námi
12.02.2024 17:21
|
1
Reklama
Autosalon TV