Reklama
Nová auta

Nová SUV i elektrický sporťák. Toyota ukázala svá auta budoucnosti, stále věří vodíku a hybridům

Japonská automobilka představila řadu konceptů. Slibuje dojezd 1000 km do konce tohoto desetiletí
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Pick-up na vodík, elektrická dodávka s dojezdem přes 400 kilometrů, ale hlavně pětice nových konceptů, které ukazují budoucnost vozů Toyota a Lexus v nadcházejících několika letech. Japonská automobilka představila na bruselském fóru Kenshiki (v přehladu „porozumění“) své plány. Třeba takový, že se nebude na rozdíl od řady jiných výrobců zabývat jen elektromobilitou, ale půjde i cestou hybridů nebo vodíku. My jsme se konference osobně účastnili a tak vám teď můžeme zprostředkovat záplavu novinek, o kterých se tam hovořilo.

Nové crossovery, SUV i sporťák na baterky

Jedna za druhou padaly plachty z konceptů, které novinářům postupně odhalovali nejvyšší zástupci japonské automobilky. Označení nových vozů mnoho nenapoví – Lexus LF-ZC, Toyota FT-Se, FT-3e, Sport Crossover a Urban SUV. Některé z nich ale poslouží pro zcela jasnou představu toho, jakým směrem se bude střih modelů ubírat. Už dávno jsou pryč doby, kdy vozy Toyota byly spíš nudné, designéři vsadili na dynamický vzhled a aerodynamické linie, které jsou sice v přímém rozporu s tím, jak vypadá například nová Toyota Land Cruiser, ale zase dobře poslouží zamýšlenému elektrickému pohonu, který potřebuje to, aby karoserie co nejlépe procházela vzduchem.

Středem pozornosti se bezesporu stal koncept sportovního elektromobilu Toyota FT-Se. Nejen kvůli tomu, že stál na pódiu uprostřed, byl odhalen jako poslední a ještě zaujal svou výraznou oranžovou barvou. Auto je totiž velmi nízké, pouhých 1220 mm, široké je 1895 mm a dlouhé 4380 mm. Jde o pohled na výkonné zábavné vozy v době klimatické neutrality, ke které Toyota směřuje. O výkonech se ještě nehovoří, spíš o intuitivním ovládání nebo ideální pozici za volantem. Japonci tak ukazují, že auta se nemusí proměnit jen v „přemisťovadla“ z bodu A do bodu B, ale budou i dál dávat emoce.

Koncept Urban SUV zase naznačuje podobu kompaktního elektromobilu z kategorie B-SUV, který by měl přijít na trh už příští rok. K dispozici bude pohon samotných předních kol i provedení s pohonem všech kol. Sériový model také nabídne možnost výběru ze dvou různých baterií, což samozřejmě bude mít zásadní vliv na cenu a dojezd. Koncepty, které Toyota v Bruselu odhalila, si můžete prohlédnout v následující fotogalerii:

Dodávka s použitelným dojezdem

U elektromobilů ještě zůstaňme, protože ty samozřejmě hrály na konferenci hlavní roli. Velmi mile nás překvapil fakt, že Toyota do své nabídky zařadí další elektrickou dodávku, která nabídne konečně využitelný dojezd. Velké užitkové vozy totiž zatím ujedou okolo 200 kilometrů a tak je jejich praktičnost silně omezená třeba na rozvážkové služby po městě a jeho blízkém okolí. To by se ale během příštího roku mělo změnit.

V roce 2024 totiž Toyota na trh uvede novou dodávku Proace Max. Její design napovídá, že jde o výsledek spolupráce s koncernem Stellantis, podobně jako je to u ostatních modelů Proace. Dodávka, která se bude stejně jako vozy se spalovacím motorem nabízet ve třech délkách a třech výškách, dostane baterii o kapacitě 110 kWh. Taková velikost se dosud objevovala jen u osobních vozů luxusních značek. Díky tomu ovšem dokáže Toyota Proace Max ujet na jedno nabití až 420 kilometrů a tím by se měla stát využitelnou i pro firmy, které potřebují rozvážet na delší vzdálenosti.

Elektromobily nejsou jedinou cestou

Toyota je globální značka a tak se nedívá jen směrem, kterým se snaží vývoj směřovat Evropská unie. A netají se ani tím, že do plánovaného zákazu spalovacích aut chce stále nabízet vozy s nejrůznějšími pohony. Kromě elektromobilů půjde také o ty s vodíkovými palivovými články, plug-in hybridy a full-hybridy, kterých je Toyota průkopníkem. I proto se na konferenci poprvé objevil koncept pick-upu Toyota Hilux vybaveného vodíkovým pohonem. Jde zatím o jednoduché řešení, kdy se tři nádrže umístili do podvozku, článek na korbu a elektromotor místo spalovacího. Zrovna užitkové vozy jsou místem, kde by vodík v budoucnu mohl nalézt silné uplatnění. Kromě toho ale Toyota zkouší jeho aplikaci i v osobních autech, zatím jde ale spíš o luxusní modely, tedy u nás už jezdící Mirai s cenovkou přes 1,8 milionu korun (ceník najdete zde) nebo nedávno představený model Crown.

Není tajemstvím, že Toyota chce být jedním z největších hráčů v oblasti vodíku. Sází na Evropu, kde se do roku 2030 očekává pořádný rozmach tohoto alternativního paliva, které umožňuje propojit čistou stopu elektrických aut s rychlým tankováním tak, jak ho znají řidiči z vozů na benzin či naftu. Proto automobilka zakládá lokální podnik Hydrogen Factory Europe. Ten bude koordinovat obchodní využití vodíkových technologií a systémů se zahrnutím všech aktivit od vývoje a výroby až po prodej.

„Evropa dlouhodobě dokládá svoji důvěru ve vodík, což platí i pro nás. I nadále budeme vyvíjet osobní vozidla i lehké užitkové vozy poháněné palivovými články a současně se stále více zaměřujeme na těžkou nákladní dopravu s cílem podpořit rozšiřování životaschopné vodíkové infrastruktury,“ řekl na konferenci Thiebault Paquet, viceprezident evropské divize Toyoty a vedoucí manažer pro oblast palivových článků. Mimochodem, hovoří se i o přímém spalování vodíku, které by mohla Toyota využít třeba u sportovních aut.

Čistá budoucnost pro Lexus

Není od zajímavosti, že zatímco Toyota jasně deklaruje svou snahu mít co nejširší portfolio pohonů, u Lexusu je to jinak. Luxusní odnož japonské automobilky svou budoucnost vidí v čistě elektrických autech, jakkoliv ji lze také považovat za průkopníka hybridních technologií v prémiovém segmentu. Už v roce 2030 chce v Evropě prodávat jen elektromobily. A nezastaví se ani u toho, v roce 2035 bude nabízet pouze auta do zásuvky globálně.

Je ale víc než pravděpodobné, že luxusní značka využije výsledky velkých investic Toyoty do vývoje elektromobility. Zástupci automobilky nám totiž na fóru nastínili zatím poměrně hrubý výhledový plán. Ten hovoří o nástupu rychlejšího dobíjení už v roce 2026 a příchodu dostupných modelů pro širokou veřejnost v roce 2026 až 27. V této době chce mít ale už i dražší vozy s dojezdem okolo 1000 km na jedno nabití a kolem roku 2028 plánuje také příchod solid-state baterií, které mají ještě zlepšit dojezd a zrychlit nabíjení. Zatím se ale tato technologie hlavně zkoumá a až čas ukáže, jak moc ji půjde použít.

Hlavní pro Toyotu nyní je, aby ještě zvýšila podíl svých elektrifikovaných modelů na evropském trhu. Už dnes mají 71procentní podíl v portfoliu značky, příští rok by to mělo být 75 procent. V roce 2026 se bude nabízet celkem 15 různých bezemisních vozidel. Vše směřuje k uhlíkové neutralitě, kterou Toyota vyhlásila na rok 2040.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 04.12.2023 15:59:54
JAPONSKA TOJOTKA !!!! ZREJME STALE NEVI CO JE TO !!!! CESKA TONETKA !!!! KDYBY VEDELA !!!! PRILEPI JI !!!! NA PLOCHOU BATERKU !!!! DVA ELEKTROMOTORY !!!! A BUDE NEJLEPSI ELEKTROMOBIL NA SVETE !!!! VEPREDU VOLANT !!!! OTOCIM SE A HLE AHA KLAVIR JAMAHA
Cyril - 04.12.2023 07:34:19
Ondro, už teď existují syntetické paliva pro ICEV. Za těch tvých , ničím nepodložených, 80 let budou syntetická paliva vyráběná z odpadu zcela normální záležitostí. Není třeba rabovat planetu kvůli baterkám.

Toyota bZ4x nadchne komfortem, rychlostí nabíjení ale ne. V rukávu má dva zajímavé trumfy

Jeden trumf je záruka, druhý cena. V rámci akce lze bZ4x koupit za 990 tisíc. Otestovali jsme ji
19.11.2023 19:05
|
5
Reklama

První dojmy: Toyota C-HR jezdí dobře a úsporně. Na českém trhu se prodává s obrovskou slevou

Vyzkoušeli jsme stylové SUV s full-hybridními motorizacemi, které jezdí se spotřebou pod 5 litrů
08.11.2023 12:00
|
4
Reklama

Vyzkoušeli jsme, jestli je nová Toyota Prius praktické auto. Jedno jízdní kolo klidně spolkne

Nejde jen o praktičnost, ale je také tenhle slavný hybrid rychlý? I to jsme vyzkoušeli v testu
03.10.2023 18:30
|
0

Toyota půjde u elektromobilů logikou spalovacích motorů. Chce mít nabídku baterií pro různé řidiče

Nejvýkonnější z nich má na jedno nabití nabídnout dojezd přes tisíc kilometrů
19.09.2023 11:55
|
4

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
1
Reklama

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama
Autosalon TV