Reklama
Nová auta

Když se mýty vyvrací mýty: Zastánci elektromobilů často používají absurdní nesmysly jako argumenty

Stejně hloupě jako odpůrci elektromobilů argumentují i jejich fanatičtí zastánci
Zdroj: DALL-E, Autosalon.tv

Na téma vyvracení mýtů o elektromobilitě existuje dlouhá řada článků, které zarytí fandové aut do zásuvky rádi sdílejí s tím, jak to těm „fosilním dezolátům“ nandají. Sami se přitom často dopouštějí informačních faulů, které obecnému povědomí o elektromobilitě rozhodně nepomáhají. Obviňovat někoho z manipulace a sám se jí přitom dopouštět, není ta správná cesta.

Nebudeme se tady pokoušet rozhodnout, jestli má elektromobil nižší emise CO2 než spalovací motor po 10, nebo po 100 tisících kilometrech, ale podívejme se na pár zbytečných manipulací, na které jsem narazil při pročítání různých elektromobilních fór a diskusí. Odpůrci elektromobility se v tomhle článku nedočtou, jak je elektromobil špatný, jen tzv. „nastavujeme zrcadlo“ fandům elektroaut.

S fotovoltaikou nabíjím zadarmo

Fotovoltaika je pro majitele elektromobilů samozřejmě ideální věc, zvlášť pokud můžou nabíjet i přes den, kdy svítí slunce. Pokud jezdí převážně krátké vzdálenosti, odpadá jim dobíjení na veřejných stanicích a ohromnou výhodou je, že nejsou závislí na výkyvech cen veřejného nabíjení a změnách ceníků hlavních dodavatelů elektřiny. Ale je nesmysl tvrdit, že nabíjejí „zadarmo“.

Pořízení fotovoltaiky na rodinný dům stojí řádově pár set tisíc, část lze financovat z dotace, ale člověk tyhle peníze musí vynaložit. Jen najednou předem a ne při každém zasunutí kabelu do auta. Stejně tak by mohl majitel dieselového auta říct, že když si pořídí na zahradu cisternu s naftou, tak potom „tankuje zadarmo“.

Jasně, podle toho, kolik člověka fotovoltaika stála, kolik najezdí kilometrů, s jakou cenou za veřejné nabíjení by dělal srovnání atd. se možná v nějaký okamžik vstupní investice vyplatí, ale nebude to hned. Výhody fotovoltaiky pro elektromobilisty jsou zkrátka jinde než v dobíjení „zadarmo“. Skvělá je právě zmíněná nezávislost na změnách cen, při výpadku proudu apod.

Fosilové musí jezdit 1000 km v kuse

Elektrofanatici mdlého rozumu často opakovaně sdílejí „velmi vtipné“ obrázky s PET lahví integrovanou do sedačky či přímo sedačkou se záchodovou mísou, aby se vysmáli „fosilům“, že s tímhle konečně můžou jet pohodlně 1000 kilometrů bez zastavení. Tím ale záměrně překrucují skutečnost.

Možná se najde pár hazardérů, co takovou vzdálenost ujedou na je jeden zátah. Ostatně i Tomio Okamura dokáže mluvit ve sněmovně 10 hodin v kuse bez přestávky na toaletu. Ale drtivá většina lidí, kteří odmítají elektromobil na dlouhé cesty, k tomu má absolutně jiný důvod. I oni dělají přestávky, ale ne tam, kde to vyžaduje auto, ale tam, kde se chce na záchod jim, jejich dětem. Dělají přestávku někde u dětského hřiště, v přírodě, ne na parkovišti. Když jede víc dospělých, můžou se za volantem vystřídat po párminutovém natankování.

Dlouhá cesta s elektromobilem? Jde to

S výše uvedeným souvisí i další bod. Elektrofandové často sdílejí informace, jak dojeli elektromobilem do Chorvatska, do Švédska, do Španělska… a používají při tom formulace, jak tím dokázali, že „to jde, vidíte, vy fosilové, co spalujete dinosaury“. Jasně, „jde to“. Můj soused se skoro každý víkend ráno sebere a jede na kole z Prahy do Brna, do Olomouce nebo do Drážďan. Je třeba u toho trochu plánovat, ale nevypouští v podstatě žádné emise, ani na výfuku, ani v elektrárně, emise pevných částic minimální, neobtěžuje nikoho hlukem a ještě bude asi zdravější než průměr populace, tak sekundárně šetří i zdravotní systém. Zkrátka „jde to“.

Má ale tak jezdit do Brna každý? Asi by to nikoho nenapadlo. A většina těch, co nechtějí jet elektromobilem do Chorvatska, si nemyslí, že „by to nešlo“. Ale zkrátka nepovažují za pokrok to, že ke všemu plánování s ubytováním, jídlem, programem pro děti atd. si ještě dobrovolně měli přidat plánování nabíjení a případné komplikace s nefungujícím stojanem či aplikací – jakoby podobných stížností ostatně nebyla diskusní fóra elektromobilistů plná.

Elektromobil nikdy nehoří, prostě nikdy

Elektrofandové mají zvláštní úchylku zveřejňovat na svých fórech fotky hořících elektromobilů, aby se pak dokola utvrzovali v tom, jak to teď dezoláti zneužijí, jak si dezinformační média smlsou. V druhé vlně následuje smršť tvrzení, jak denně hoří desítky spalováků a „proč to sem nikdo nedá“. Vrcholem pak bývá rozbor, jak elektromobily vlastně skoro nehoří, případně jsem se setkal i se statistickým rozborem, jak elektromobily hoří asi 10x méně často než spalovací auta a celé to mělo titulek „Nehoří, prostě nehoří“.

Skutečnost je taková, že hořet můžou všechna auta, jak spalovací, tak elektrická. Porovnávat čistě počty požárů má jednu velkou mezeru v tom, že mnohem častěji hoří starší auta a takových elektrických moc není. Kdyby ale elektroauta nehořela vůbec, nebude řada výrobců montovat do elektromobilů speciální vpusť na hašení baterie. Kvůli hořlavému benzinu je spalovací auto k požáru náchylnější, elektromobil se zase déle a hůř hasí, prostě nejde o stejné technologie. Zkrátka vzplanout může každé auto, není to argument ani pro elektromobilitu, ani proti ní.

Ropná lobby všechno platí

Ne, že by se nějaká média občas nevyžívala v tom, najít si argument proti elektromobilitě za každou cenu a náležitě ho „rozmáznout“. Ale i když se objeví nějaký článek, který elektromobilitu neadoruje, ale jen konstatuje nějaký fakt typu, třeba že elektromobily rychleji ztrácejí na hodnotě nebo že v některém měsíci došlo k poklesu prodejů apod., téměř vždycky se najde elektrodžihádista, který za tím bude hledat spiknutí. Když nemá argumenty, napíše aspoň, že „článek je zaplacený ropnou lobby“.

Nic takového opravdu neexistuje. Samozřejmě výrobci paliv a spalovacích aut mají svoje zájmy, za které lobbují různými prostředky, ať už v politice nebo v médiích. Ale do redakcí fakt nechodí peníze od nějakých šejků se zadáním „napište článek proti elektromobilitě, pošleme vám 10 tisíc korun“.

Automobilky si platí inzerci nebo PR články, ale dnes většina automobilek vyrábí oba druhy pohonů a velká část dává víc peněz na podporu nikoli dieselů, ale elektromobility. Výrobci a distributoři elektřiny také lobbují za své zájmy a zadávají inzerci nebo mají PR oddělení či agentury. Takže všichni platí za různé formy propagace svých produktů. Ale do redakcí chodí spoustu poptávek na to, aby novináři napsali něco o elektromobilitě, ale žádná poptávka, aby na ni plivali.
Reklama

Diskuze

K49 - 19.06.2024 10:05:17
Elektro je prostě nesmysl.Vozit půl tuny těžkou baterku,která každým dnem ztrácí kapacitu.Až bude baterka vážit 100 kg,cenovka do 30000 kč a životnost 20 let tak klidně si to koupím.Chce to ještě 20 let vývoje.Dnes je to vhodné tak do elektrokol.
Honzas - 22.05.2024 11:45:31
S fyzikálního hlediska je úplný nesmysl aby auto které má uvést 80 KG vocasa mělo mít přes 2 t.

Záruky na baterie v elektromobilech se téměř neliší. Někteří výrobci tvrdí, že vydrží déle než auto

Čistě elektrická auta a plug-in hybridy mají ve většině případech záruku na akumulátor 8 let
20.03.2024 18:15
|
8
Reklama

Elektromobil, čtyřkolka i sportovní SUV. Opel Grandland GSe jsou tři auta v jednom

Honza Říha otestoval auto do zásuvky, které má výkonu na rozdávání a jezdí přitom za pár litrů
02.01.2024 18:05
|
0

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV