Je to auto za 1,3 milionu?
Volvo patří k luxusním automobilkám, zároveň si ale nepotrpí na zbytečné kudrlinky. Švédský design je přeci zaměřen na jednoduchost. Tomu odpovídá kabina vozu, která je s XC40 prakticky totožná. Kromě toho, že jde o první model Volva, který je plně elektrický, je to také první auto se šipkou ve znaku, jež nemá ve své kabině ani kousek opravdové kůže. Vše je látka a zejména na sedadlech zkoušeného kusu velmi pěkná a příjemná. Jen kapsy ve dveřích jsou potažené vláknem připomínajícím kancelářský zátěžový koberec, ale na druhou stranu jde o praktické řešení, kvůli kterému se nikdo zlobit nebude. To se nám spíše nelíbí připomenutí, že i když je to první čistě elektrické Volvo, sdílí stále techniku se spalovacím XC40. Je tu totiž záslepka startovacího tlačítka nebo tunel uprostřed podlahy v druhé řadě sedadel, který rozhodně auto na elektřinu nepotřebuje.
Nastartování je ovšem velmi efektní. Otevřete dveře, sednete si, zařadíte lehkou pákou D a jedete. Nic víc! Auto je tiché, interiér přehledný a totéž lze říci o zábavním systému s displejem situovaným na výšku. Má minimum funkcí, navíc rozdělených do přehledných bloků, takže se okamžitě zorientujete. Jeho spojení s Androidem je navíc velmi praktické, protože máte od začátku k dispozici mapy Google s živými dopravními informacemi, aniž byste museli zrcadlit svůj telefon. Ten, kdo často naviguje, moc dobře ví, že se podle nich jezdí mnohem lépe než podle jakékoliv vestavěné navigace.
Střídmý design, látka, umělá kůže a jednoduché ovládání zavdávají vždy otázce, zda si opravdu připadáme jako v autě za 1,3 milionu korun. Nebo v případě námi zkoušeného kousku za 1,5 milionu. Inu, elektromobily jsou drahé a kabina působí spíš jako u vozu za 900 tisíc, kterým běžné XC40 opravdu je. Je to spíš na vašem soukromém posouzení, ale my jsme se uvnitř cítil dobře. Tedy až na tu trapnou záslepku startovacího tlačítka.