Reklama
Nová auta

Šílenost, nebo vizionářství? Volvo bude do deseti let pouze elektrické a prodávané jen online

Ceníky budou jednotné a od prodejce tak už slevu nedostanete. Dealeři však končit nebudou
Zdroj: Volvo

Doba se mění a s ní se mění i zákazníci. A stejně tak není pochyb o tom, že současná koronavirová krize ukázala nový potenciál online prostředí ve spoustě odvětví, to automobilové nevyjímaje. Navzdory nelehké situaci se objevuje nový prostor pro vizionáře, kteří dohlédnou dále než na konec roku. Mezi takové lze už delší dobu počítat i automobilku Volvo, která se nebojí činit kroky, které se zdají být na první pohled rizikové až šílené (vzpomeňme třeba na omezovač rychlosti na 180 km/h), přesto se značce dlouhodobě daří prodávat čím dál více aut. 

Nyní Volvo oznámilo kromě ambiciózního plánu přechodu k elektromobilitě, také zásadní změnu strategie prodeje. Všechny čistě elektrické vozy Volvo si budou zákazníci objednávat pouze online. Znamená to konec dealerů?

Hakan Samuelsson, CEO Volvo

“Abychom byli i nadále úspěšní, potřebujeme profitabilní růst. Takže jsme se namísto investic do skomírajícího byznysu rozhodli investovat do budoucnosti, a ta je elektrická o online. Jsme neprosto soustředění se stát lídrem v rychle rostoucím prémiovém elektrickém segmentu."

Nové modely nekompromisně sází na elektřinu

Volvo se elektrické budoucnosti nebojí, naopak ji chce v prémiovém segmentu dominovat. Už za čtyři roky by měla polovinu prodaných švédských vozů tvořit čistě elektrická auta, zbylých 50 % pak budou plug-in hybridy. Zdá se vám to jako ambiciózní plán? To ještě není nic proti tomu, že v roce 2030 si zákazníci jiné než čistě elektrické volvo už nekoupí.

Volvo tak bude postupně rozšiřovat paletu svých elektrických aut. Právě dnes v pozdějším odpoledni se představí druhý elektrický model rodiny 40, který doplní současné XC40 Recharge. Vyrábět se bude v belgickém Gentu, kde Volvo masivně investuje na transformaci výroby směrem k elektrickým vozům.

Pokud odhlédneme od sesterské čistě elektrické značky Polestar, budou k dalším novinkám patřit malé elektrické auto s pravděpodobným označením XC20 a už v roce 2022 by měla být představena čistě elektrická verze velkého SUV XC90.

Online prodej bez smlouvání. Je to konec dealerů?

Ruku v ruce se změnou modelového portfolia jde také nově oznámená strategie týkající se způsobu prodeje. Volvo chce všechna čistě elektrická auta prodávat výhradně online. To jinými slovy znamená, že do deseti let si volvo ani jinak nekoupíte.

Je to konec dealerů? Podle dostupných informací ne. Značka s nimi i nadále počítá jako s důležitou součástí obchodního řetězce. Cílem přechodu do online prostředí je zjednodušení nabídky, realizace objednání auta v menším počtu kroků a rozšíření možností o široké portfolio služeb pod označením Care by Volvo. Zákazník si tak třeba bude moci z pohodlí domova zvolit, že chce auto pronajmout, po několika měsících ale zjistí, že mu tato forma mobility nevyhovuje, tak si ji opět online změní třeba na úvěr či koupi vozu.

Jakkoliv se role dealera změní, bude i nadále hrát v celém procesu důležitou roli, ať už při uskutečnění testovací jízdy, předání vozu, či jeho servisu. Samozřejmě bude i nadále možnost si vůz objednat přímo u dealera, který však bude hrát roli jakéhosi pomocníka ve vyplňování kroků v online objednávce. 

Volvo si od celého procesu slibuje také větší transparentnost, neboť již nebude možné s prodejcem individuálně smlouvat o cenových podmínkách.
Reklama

Diskuze

Evzen - 13.03.2021 14:53:01
Od r. 2025 bude platit Euro 7, v ramci teto normy jina auta nez 100 % EV nebo PHEV vyrobci uz vyrobit nebudou moci. Respektive je vyrobit mohou, ale nebudou je moci prodat.
Onyx - 04.03.2021 10:51:51
Az se svet z p_rdele zase vrati k rozumu, pak budou vsichni tihle PSEUDO EKOsilenci brani na zodpovednost a budou se dit veci! Za zamoreni a likvidovani zeme elektrosilenstvim budou vdecni za jenom dozivotni rozsudky..! Panove v Bruselu,prijde vas cas!

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
2

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1
Reklama

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5

Velký test 50 letních pneumatik dopadl jen pro pětinu z nich dobře, sedm absolutně propadlo

Testy pneumatik německého autoklubu jsou už půl století zajímavým vodítkem pro spotřebitele
06.03.2023 13:30
|
13
Reklama
Autosalon TV