Reklama
Nová auta

Šílenost, nebo vizionářství? Volvo bude do deseti let pouze elektrické a prodávané jen online

Ceníky budou jednotné a od prodejce tak už slevu nedostanete. Dealeři však končit nebudou
Zdroj: Volvo

Doba se mění a s ní se mění i zákazníci. A stejně tak není pochyb o tom, že současná koronavirová krize ukázala nový potenciál online prostředí ve spoustě odvětví, to automobilové nevyjímaje. Navzdory nelehké situaci se objevuje nový prostor pro vizionáře, kteří dohlédnou dále než na konec roku. Mezi takové lze už delší dobu počítat i automobilku Volvo, která se nebojí činit kroky, které se zdají být na první pohled rizikové až šílené (vzpomeňme třeba na omezovač rychlosti na 180 km/h), přesto se značce dlouhodobě daří prodávat čím dál více aut. 

Nyní Volvo oznámilo kromě ambiciózního plánu přechodu k elektromobilitě, také zásadní změnu strategie prodeje. Všechny čistě elektrické vozy Volvo si budou zákazníci objednávat pouze online. Znamená to konec dealerů?

Hakan Samuelsson, CEO Volvo

“Abychom byli i nadále úspěšní, potřebujeme profitabilní růst. Takže jsme se namísto investic do skomírajícího byznysu rozhodli investovat do budoucnosti, a ta je elektrická o online. Jsme neprosto soustředění se stát lídrem v rychle rostoucím prémiovém elektrickém segmentu."

Nové modely nekompromisně sází na elektřinu

Volvo se elektrické budoucnosti nebojí, naopak ji chce v prémiovém segmentu dominovat. Už za čtyři roky by měla polovinu prodaných švédských vozů tvořit čistě elektrická auta, zbylých 50 % pak budou plug-in hybridy. Zdá se vám to jako ambiciózní plán? To ještě není nic proti tomu, že v roce 2030 si zákazníci jiné než čistě elektrické volvo už nekoupí.

Volvo tak bude postupně rozšiřovat paletu svých elektrických aut. Právě dnes v pozdějším odpoledni se představí druhý elektrický model rodiny 40, který doplní současné XC40 Recharge. Vyrábět se bude v belgickém Gentu, kde Volvo masivně investuje na transformaci výroby směrem k elektrickým vozům.

Pokud odhlédneme od sesterské čistě elektrické značky Polestar, budou k dalším novinkám patřit malé elektrické auto s pravděpodobným označením XC20 a už v roce 2022 by měla být představena čistě elektrická verze velkého SUV XC90.

Online prodej bez smlouvání. Je to konec dealerů?

Ruku v ruce se změnou modelového portfolia jde také nově oznámená strategie týkající se způsobu prodeje. Volvo chce všechna čistě elektrická auta prodávat výhradně online. To jinými slovy znamená, že do deseti let si volvo ani jinak nekoupíte.

Je to konec dealerů? Podle dostupných informací ne. Značka s nimi i nadále počítá jako s důležitou součástí obchodního řetězce. Cílem přechodu do online prostředí je zjednodušení nabídky, realizace objednání auta v menším počtu kroků a rozšíření možností o široké portfolio služeb pod označením Care by Volvo. Zákazník si tak třeba bude moci z pohodlí domova zvolit, že chce auto pronajmout, po několika měsících ale zjistí, že mu tato forma mobility nevyhovuje, tak si ji opět online změní třeba na úvěr či koupi vozu.

Jakkoliv se role dealera změní, bude i nadále hrát v celém procesu důležitou roli, ať už při uskutečnění testovací jízdy, předání vozu, či jeho servisu. Samozřejmě bude i nadále možnost si vůz objednat přímo u dealera, který však bude hrát roli jakéhosi pomocníka ve vyplňování kroků v online objednávce. 

Volvo si od celého procesu slibuje také větší transparentnost, neboť již nebude možné s prodejcem individuálně smlouvat o cenových podmínkách.
Reklama

Diskuze

Pepca - 03.03.2021 14:08:31
Nejdriv z toho udelaji sneky s maximalni rychlosti 180Km/h a ted toto? Hmm skoda volva, minimalne predni partie maji ty auta krasne
Milan - 03.03.2021 19:22:55
Volvo bude za deset let jen elektrické ?,Asi ale jen v muzeu elektrika je šílenost !Kilometrové řady na nábíjecích stanicích ?????Nebo budou mít namontované benzinové elektro centrály v kufru

Mikro karavan Life Style Camper je perfektní parťák pro cesty za hranice všedních dnů

Promyšlená konstrukce umožňuje výlety do terénu s plným komfortem
16.06.2021 11:44
|
2

Tohle se vašemu dítěti nesmí nikdy stát. Německý autoklub odhalil pět nebezpečných dětských sedaček

Náročné testy včetně nárazových absolvovalo 26 sedaček. ADAC má pro rodiče výrazné varování
15.06.2021 20:19
|
0
Reklama

Srovnání dne: Renault Clio vs. Peugeot 208. Dvě oblíbená francouzská auta se utkala ve třech verzích

Porovnání nejlevnějších provedení, zlaté střední cesty i sportovních variant. Který vychází lépe?
15.06.2021 06:39
|
0

Dálniční známky po Evropě jsou zase dražší. Pokuty za jejich absenci vyrážejí dech ve Slovinsku

V osmi evropských zemích se platí poplatek za dálnici formou známky. Zde je přehled
11.06.2021 07:01
|
10
Reklama
Autosalon TV