Reklama
Nová auta

Dojezd 1200 kilometrů a nabití za 10 minut. Toyota chce do tří let změnit svět elektromobilů

Japonská automobilka dlouho s nástupem elektromobilů váhala. Teď se chce stát lídrem
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Toyota patřila k nejváhavějším hráčům automobilového průmyslu při vývoji čistě elektrického auta. O to větší je teď její úsilí při vývoji baterií, které by dojezdem dokázaly překonat běžné vozy se spalovacími motory. Jak automobilka informovala, vyvíjí novou generaci baterií s vyšší hustotou a lepším výkonem.

Klíčem je niklová katoda

Japonští vývojáři pracují v rámci strategie nazvané Battery 3R na výkonné bipolární lithium-iontové baterii s niklovou katodou, která by se ve vozech Toyota měla objevit už v roce 2027. Automobilka se navíc rozhodla přípravné práce ještě urychlit.

Aktuální elektrický model Toyota bZ4X nabízí dojezd až 500 kilometrů. Modely po roce 2026 by už ale měly zvládnout s vyvíjenou baterií víc než dvojnásobek, konkrétně 1100 kilometrů. A nabíjení z nuly na 80 procent kapacity by mělo trvat přibližně 20 minut. Což je u takhle silné baterky velmi zajímavé číslo.

Ještě lepší parametry slibuje další „větev“ vývoje baterií pro elektromobily v Toyotě. Inženýři v ní pracují na průlomové technologii baterií s pevným elektrolytem. Od nich si slibují ještě delší dojezd na jedno dobití na úrovni 1200 kilometrů

Mnohem zajímavější je ale parametr dobíjení 0-80 procent pod deset minut. To by znamenalo, že za každou minutu dokážete získat dojezd bezmála 100 kilometrů. To už se začíná blížit tempu, za jaké natankujete plnou nádrž spalovacího auta u čerpací stanice, vystojíte si frontu na placení a zaplatíte. (A možná ještě stihnete skočit na malou.) I v případě baterií s pevným elektrolytem chce Toyota začít s montáží do aut relativně brzy. Zatím odhaduje roky 2027-2028. . 

Ze starých nové

Projekt Battery 3R ale počítá i s efektivním využíváním trakčních baterií z elektromobilů během celého životního cyklu. Toyota se snaží recyklovat vyřazené baterie udržitelným způsobem, tedy se sníženým množstvím vypouštěného oxidu uhličitého a získáváním materiálu k výrobě nových baterií. Jakmile baterie přestanou být vhodné pro použití v autě, mohou najít další využití jako velké „powerbanky“ jak v automobilovém průmyslu, tak v jiných hospodářských odvětvích.

Strategie Battery 3R zahrnuje redukci, recyklaci a znovuvyužití použitých baterií ve spolupráci s partnery v celosvětovém měřítku, konkrétně nejen v Japonsku, ale i v USA, Evropě, Číně a Asii. Společně s energetickou společností JERA automobilka například vybudovala první víceúčelové úložiště energie Sweep Energy Storage, tedy zařízení z použitých baterií pocházejících z elektromobilů. Tento systém umožňuje využít celou dostupnou kapacitu každé baterie bez ohledu na její výkon, spotřebu či míru opotřebení.

Ve spolupráci s Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) vyvíjí Toyota stacionární úložiště energie o kapacitě 3 MWh, tvořené bateriemi získanými z hybridních a elektrických vozů Toyota, pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů, přeměnu stejnosměrného proudu na střídavý a jeho dlouhodobé využití.

Reklama

Diskuze

Radim - 22.12.2023 21:51:38
Ještě tak překonat zákon o zachování energie nebo do těch tří let postaví stovky nových nezávislých elektráren, které budou schopny dodávat potřebný výkon do sítě?

Výkon 845 koní, dojezd 550 kilometrů. Musk slavnostně odhalil parametry Tesly Cybertruck

Nejvýkonnější model začíná s cenou v přepočtu na 2,2 milionech korun. Bude ale i lidová verze
01.12.2023 10:25
|
1
Reklama

Tesla Model 3 Highland dorazila na český trh. Facelift zlepšil dojezd a sebral páčky pod volantem

Přepracovaná Tesla Model 3 se prodává od září. Příští týden dorazí do ČR první hotová auta
25.10.2023 12:01
|
5

Elektromobil s dojezdem 800 kilometrů za 600 tisíc korun. Xiaomi se chystá vyrábět vlastní auto

Čínská technologická firma se zatím soustředila jen na produkci mobilů. To se má ale nyní změnit
14.09.2023 07:30
|
1

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama

Chvíle, kdy jde o život, testování pneumatik, drzá Tereza. Nový Autosalon už ve středu na COOLu

V premiérovém dílu vyzkoušíme Porsche Panamera Turbo E-Hybrid, Voyah Dream i SUV SsangYong Torres
08.04.2024 12:00
|
0

Česká jednička značky Hyundai z Nošovic prošla omlazením. Model i30 mění tvář a posiluje výbavu

Výroba novinky se v Hyundai Motor Manufacturing Czech rozjede podle vyjádření automobilky v dubnu
26.03.2024 12:08
|
0
Reklama
Autosalon TV