Dojezd 1200 kilometrů a nabití za 10 minut. Toyota chce do tří let změnit svět elektromobilů
Toyota patřila k nejváhavějším hráčům automobilového průmyslu při vývoji čistě elektrického auta. O to větší je teď její úsilí při vývoji baterií, které by dojezdem dokázaly překonat běžné vozy se spalovacími motory. Jak automobilka informovala, vyvíjí novou generaci baterií s vyšší hustotou a lepším výkonem.
Klíčem je niklová katoda
Japonští vývojáři pracují v rámci strategie nazvané Battery 3R na výkonné bipolární lithium-iontové baterii s niklovou katodou, která by se ve vozech Toyota měla objevit už v roce 2027. Automobilka se navíc rozhodla přípravné práce ještě urychlit.
Aktuální elektrický model Toyota bZ4X nabízí dojezd až 500 kilometrů. Modely po roce 2026 by už ale měly zvládnout s vyvíjenou baterií víc než dvojnásobek, konkrétně 1100 kilometrů. A nabíjení z nuly na 80 procent kapacity by mělo trvat přibližně 20 minut. Což je u takhle silné baterky velmi zajímavé číslo.
Ještě lepší parametry slibuje další „větev“ vývoje baterií pro elektromobily v Toyotě. Inženýři v ní pracují na průlomové technologii baterií s pevným elektrolytem. Od nich si slibují ještě delší dojezd na jedno dobití na úrovni 1200 kilometrů
Mnohem zajímavější je ale parametr dobíjení 0-80 procent pod deset minut. To by znamenalo, že za každou minutu dokážete získat dojezd bezmála 100 kilometrů. To už se začíná blížit tempu, za jaké natankujete plnou nádrž spalovacího auta u čerpací stanice, vystojíte si frontu na placení a zaplatíte. (A možná ještě stihnete skočit na malou.) I v případě baterií s pevným elektrolytem chce Toyota začít s montáží do aut relativně brzy. Zatím odhaduje roky 2027-2028.
.
Ze starých nové
Projekt Battery 3R ale počítá i s efektivním využíváním trakčních baterií z elektromobilů během celého životního cyklu. Toyota se snaží recyklovat vyřazené baterie udržitelným způsobem, tedy se sníženým množstvím vypouštěného oxidu uhličitého a získáváním materiálu k výrobě nových baterií. Jakmile baterie přestanou být vhodné pro použití v autě, mohou najít další využití jako velké „powerbanky“ jak v automobilovém průmyslu, tak v jiných hospodářských odvětvích.
Strategie Battery 3R zahrnuje redukci, recyklaci a znovuvyužití použitých baterií ve spolupráci s partnery v celosvětovém měřítku, konkrétně nejen v Japonsku, ale i v USA, Evropě, Číně a Asii. Společně s energetickou společností JERA automobilka například vybudovala první víceúčelové úložiště energie Sweep Energy Storage, tedy zařízení z použitých baterií pocházejících z elektromobilů. Tento systém umožňuje využít celou dostupnou kapacitu každé baterie bez ohledu na její výkon, spotřebu či míru opotřebení.
Ve spolupráci s Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) vyvíjí Toyota stacionární úložiště energie o kapacitě 3 MWh, tvořené bateriemi získanými z hybridních a elektrických vozů Toyota, pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů, přeměnu stejnosměrného proudu na střídavý a jeho dlouhodobé využití.