Do Chorvatska a zpět bez tankování: Volkswagen vyvíjí automobil budoucnosti s dojezdem 2000 km
Vodík jako jednoduchá alternativa
Zatímco běžné elektromobily mají obrovskou baterii, jejíž články uvolňují energii podle potřeb vozidla, vodíkové články jsou schopny vyrábět vlastní elektřinu. „Hlavní rozdíl oproti vodíkovým článkům Hyundai a Toyota je v tom, že místo obvyklé plastové membrány používáme keramickou membránu. To je velký rozdíl. Velkou výhodou našeho řešení je, že jej lze vyrobit mnohem levněji než polymerní palivové články a nevyžaduje žádný typ platiny, která výrazně prodražuje konečnou cenu produktu,“ řekl v rozhovoru pro Business Insider Germany Sascha Kühn, generální ředitel Kraftwerk Tubes. Vynecháním platiny by se tak předešlo finančním překážkám, které nyní znemožňují velkovýrobu vodíkových článků.
Podle tohoto návrhu by tak po všech zkouškách mohla sériová vozidla ujet skutečně až dva tisíce kilometrů. To by mohla být oproti klasickým elektromobilům velká výhoda zejména z pohledu uživatelů, kteří často zdolávají dlouhé trasy.
Nápad za všechny peníze
Keramická membrána má mnoho výhod. Jednou z nich je podle Kühna to, že se nemusí vlhčit. Nehrozí tak, že by v zimě zmrzla a naopak v létě vyschla. Zajímavým benefitem je také generování tepla, které by mohlo nahradit topení, což znamená další úsporu energie.
Patent je sice zapsán pod hlavičkou společností Volkswagen a Kraftwerk Tubes, oba subjekty ale ujišťují, že nebude sloužit výhradně jen pro ně. „Bez ohledu na výrobce je naším cílem, aby naše technologie byla uvedena na trh v sériovém vozidle do roku 2026. Hovoříme o sérii zhruba 10 000 vozidel několika výrobců automobilů,“ říká generální ředitel Kraftwerk Tubes.