Reklama
Řidičův chleba

Česko do budoucna vsází na vodík. Tenhle nákladní vůz se má stát spásou bezemisní autodopravy

Prohlédli jsme si kamion jezdící na vodík. Ve Švýcarsku už je v provozu rok a zatím funguje skvěle
Zdroj: Tiskový servis Gebrüder Weiss

Do České republiky dorazil unikátní nákladní vůz značky Hyundai, který v sobě ukrývá vodíkový pohon. Jedná se o první stroj tohoto typu v ČR, který dokáže na jedno natankování ujet víc než 400 kilometrů a uveze až 5,7 tuny. Přitom neprodukuje žádné emise a je tak šetrný k životnímu prostřední. Důvod, proč vodíkový náklaďák přijel zrovna do naší země, je prostý. Stát chce tímto krokem dát veřejnosti najevo, že ve vodíku vidí obrovskou budoucnost autodopravy, i proto se v Praze a jeho okolí bude Hyundai Xcient Fuel Cell testovat. Na tiskové prezentaci jsme se též dozvěděli, že v Česku by do roku 2030 mělo vzniknout 80 nových plnících stanic. 

Vodíkový vůz je smysluplnější než elektrický

Nákladní vůz Hyundai Xcient Fuel Cell na vodíkový pohon sice nemá takový dojezd a neuveze tolik nákladu jako konvenční tahač s dieselovým motorem, ale rozhodně se může poměřovat s čistě elektrickými náklaďáky, které v sobě ukrývají rozměrné a těžké baterie, jejichž dobití zabere spoustu času. 

Hyundai Xcient je vybaven pohonným ústrojím o výkonu 350 kW a nádržemi na vodík o kapacitě 32 kilogramů. To nákladnímu vozu zaručuje slušnou tažnou sílu a také dojezd na jedno natankování až 420 kilometrů. Průměrná spotřeba se tak pohybuje okolo 7,7 kilogramu vodíku na 100 kilometrů. Řidičům kamionů mohou být tyto hodnoty možná pro smích, ovšem při pohledu na roční úsporu CO2, která činí okolo 80 tun na jedno vozidlo, jim nejspíše spadne brada.

Provoz vodíkového nákladního auta je totiž zcela bezemisní - do ovzduší vypouští pouze vodní páru bez látek škodlivých pro životní prostředí nebo lidský organismus. Na rozdíl od elektromobilů tu navíc odpadá komplikace s dlouhým čekáním u dobíjecích stanic. Vodík se "tankuje" podobně jako běžné pohonné hmoty. Kompletní naplnění nádrže tak zabere kolem 12 minut.

Jak vodíkový pohon funguje?

Do plnícího ventilu se natankuje plynný vodík pod tlakem 350 barů (u osobních aut 700 barů) do vysokotlakých nádrží. Tento čistý vodík se pak slučuje s kyslíkem nasávaným kompresory. K finální reakci pak dochází v palivovém článku, který vytváří elektrickou energii. Takto vzniklá elektřina následně pohání elektromotor. Jediným odpadem vznikajícím při této reakci je čistá voda. Zjednodušeně řečeno, ve vodíkových vozidlech má řidič k dispozici malou elektrárnu, která vyrobí tolik elektřiny, jak moc sešlápne plynový pedál.

Ve Švýcarsku funguje skvěle, u nás zatím ne

Hyundai Xcient Fuel Cell se v běžném provozu osvědčil logistické společnosti Gebrüder Weiss, která jej více než rok provozuje ve Švýcarsku pro maloobchodní distribuční dopravu. Podle slov zástupce firmy zatím jezdí vodíkový nákladní vůz bez jediné technické závady. Roční provoz také ukázal, že na Hyundai Xcient nemají vliv nízké teploty, jeho dojezd a výkon je tak stabilní v jakémkoliv období. 

Náklaďák ve Švýcarsku slouží na jednodenní trasy, které průměrně měří 300 kilometrů. Na celý den jim tak vystačí jedna nádrž. U nás se zatím vodíková auta využívat nevyplatí, jelikož Česká republika nemá v podstatě žádné plnící stanice a vodíková infrastruktura se teprve začíná tvořit. Už v blízké době by se ale měla otevřít vodíková "pumpa" na pražském Barrandově. Na tiskové konferenci jsme se dozvěděli, že Česko plánuje podobných stanic vybudovat 80, a to už do roku 2030. To naznačuje, že naše země vodíkovému pohonu opravdu věří a chce ho co možná nejvíce podpořit.

Největší překážkou tohoto druhu pohonu je zatím samotná výroba vodíku, která je zaprvé drahá a zadruhé nedostatečná. EU navíc tlačí na to, aby veškerý vyprodukovaný vodík byl takzvaně "zelený", to znamená, že by se pro jeho výrobu měly využívat pouze udržitelné zdroje. 
Reklama

Diskuze

PICHAV - 15.02.2023 20:55:50
TAK UZ JE TO TADY !!!! JIHOKOREJSKY KAMAZ NA VODIK !!!! TEN SPASI NOSOVICKY PODNIK !!!! ASPON TAMNI NEJZNAMNEJSI PRACOVNIK PETR KRAMNY !!! SI TAM PO ODPYKANI !!!! VYDELA NA DALSI ZAJEZD DO HURGADY
karel - 29.09.2022 23:34:38
A zase Hyundai Předběhl škodu. Ta by se mela učit od konkurence. a možná by jí kupovali lide a ne jen firmy

Nová Toyota Mirai ujede na jednu nádrž až 650 km a lidstvu se díky ní lépe dýchá. Má to ale háček

Japonská automobilka představila druhou generaci vozidla jezdícího na stlačený vodík
13.05.2021 19:05
|
1
Reklama

Auto superlativů jezdí na vodík a využívá kosmickou technologii od NASA. Jeho dojezd je z říše snů

Hyperion XP-1 chce změnit vnímání vodíkového pohonu stejně, jako se to podařilo Tesle u elektroaut
19.01.2021 10:40
|
18

BMW sází na vodík - měl by to být budoucí čtvrtý pilíř mobility mnichovského výrobce

Vodíkový pohon se i díky spolupráci BMW a Toyoty stává rok do roku realističtější
18.05.2020 16:15
|
0

Škoda pracuje na pojízdném semaforu a speciální přední masce, která má pomáhat chodcům na přechodu

Robot, který bude zastavovat auta. To není sci-fi, ale blízká budoucnost
24.03.2023 16:53
|
2

Test BMW 230e xDrive Active Tourer: MPV, které jezdí lépe než většina hatchbacků na trhu

Vyzkoušeli jsme kompaktní rodinný vůz s výkonným plug-in hybridním systémem
21.03.2023 17:09
|
2
Reklama

Vyzkoušeli jsme useknutý volant Tesly. Vyjet správně z kruhového objezdu je takřka nemožné

Americký elektromobil nabízí jedinečný tvar volantu, který se má stát revolucí. Není ale ideální
20.03.2023 13:26
|
13

Kvíz pro fanoušky Formule 1. Poznáte závodní okruhy pouze podle jejich mapy?

Vyzkoušejte si znalost tratí formule 1. Podle plánku zkuste uhodnout, o jaký okruh se jedná
19.03.2023 09:46
|
1
Reklama
Autosalon TV