Reklama
Nová auta

Česká stopa na veletrhu e-Salon aneb i v době elektrické platí, že zlaté ručičky jsou ty české

Tuzemské společnosti nabízí třeba elektrickou Multikáru, malotraktor nebo lepší baterky do BMW i3
Zdroj: Lukáš Dittrich

Aktuálně probíhající veletrh e-Salon samozřejmě není pouze o velkých značkách. K vidění jsou i různá řešení dobíjecí infrastruktury, ale také řada dalších elektricky poháněných strojů. České společnosti mnohdy takovéto stroje dováží z celého světa. Narazit můžete například na komunální elektromobily původem z Číny nebo z Německa, nebo také na elektrokola z Nového Zélandu. V některých případech ale platí, že vystavené produkty vznikají přímo v České republice. Několik málo z nich jsme si blíže prohlédli. 

Elektrická Multikára

Všichni si určitě dobře pamatujeme Multikáru, která mohla být využívána na tisíc různých způsobů a často měla kabinu lakovanou v brčálově zelené barvě. Právě na tento stroj chce navázat elektrické komunální vozidlo, které se jmenuje ET City II a které u nás vyrábí společnost TPC Industry. Vůz má sloužit jako univerzální nosič různých nástaveb. Na veletrhu je k vidění sklápěč, alternativami ale může být všechno možné skříně po kropicí nástavbu. 

V základní verzi ujede ET City II 100 km a má pohon dvou kol, v rámci příplatkové výbavy je ale možné sáhnout po větší baterii s dvojnásobným dojezdem nebo pohonu všech kol. Bez DPH stojí tato „elektrická Multikára“ necelých 1,3 milionu korun, přičemž cenu může výrazně snížit dotace. 

I malotraktor je dnes elektrický

Na stejném stánku, kde je prezentována česká „elektrická Multikára“, je k vidění i malotraktor. Jmenuje se Brlos 1000 a designově připomíná stroje z dávné minulosti. Podle představitelů společnosti bylo cílem nabídnout stroj například pro menší sadaře, který svým vzhledem půjde trochu proti proudu a na první pohled si nebude hrát na nejmodernější technický výstřelek. 

Brlos 1000 má výkon 2 kW, dvourychlostní převodovku a váží 230 kg. Opět je k dispozici mnoho prvků dalšího příslušenství podle toho, k jakému účelu má elektrický malotraktor sloužit. Základní cena je zhruba 100 tisíc bez DPH. 

Do terénu na české elektrické motorce

Z Vrbna pod Pradědem pochází elektrická motorka od společnosti RevX. Stroj určený primárně pro zábavu mimo zpevněné cesty, váží 52 kg a nabízí výkon až 17 kW. Nejvyšší rychlost je 90 km/h a dojezd je teoreticky až 100 km. Základem tohoto elektrického stroje je unikátní hliníkový rám, s jehož výrobou má společnost Bohumila Mrázka velké zkušenosti, stejně jako s elektrickou mobilitou. 

Zajímavý stroj nabízí také některé vlastní patenty a velmi kvalitní zpracování. S použitím v běžném provozu se ale nepočítá. Elektrickou terénní motorku najdete vystavenou na stánku Autosalonu, tak se neváhejte zastavit. 

Pohodlná elektrokola z Uherského Brodu

Elektrokola samozřejmě na akci typu e-Salon nemohou chybět. Ostatně v posledních letech zažívají obrovský boom. Móda elektrického pohonu ale dorazila už i do kategorie takzvaných lehokol a „ležatých tříkolek“. Právě takový stroj ukazuje na svém stánku česká společnost AZUB z Uherského Brodu. 

Tříkolku Ti-FLY přehlédnete jen těžko. Oficiálně má jít o světově nejpokročilejší celoodpruženou tříkolku, přičemž pro výrobu byl použit například letecký titan. Elektrický pohon dodává společnost Shimano. 

Baterku do BMW i3 vám vymění u Benešova

Sice nejde přímo o elektrický stroj, ale i společnost i3upgrade stojí za pozornost. Jde o malou firmu sídlící v obci Mrač kousek od Benešova, která ukazuje, že nástup elektrické mobility přináší velké příležitosti právě takovýmto dílnám. Tradiční automobilky totiž nechtějí dělat drobnější opravy, takže pokud se vám na elektromobilu něco pokazí, oficiální cestou se často mění jen velké technické celky a to stojí obrovské množství peněz. 

Jak napovídá název i3upgrade, tato společnost se zaměřuje primárně na BMW i3 a výměnu původních akumulátorů za baterie s vyšší kapacitou, které mnichovský elektromobil dostával v rámci různých modernizací. Upgrade na baterku s kapacitou 94 Ah stojí 4000-4500 eur, instalace baterie s kapacitou 120 Ah vyjde na 8000 až 13 900 eur. Jak nám sdělili zástupci této firmy na stánku, velká většina zákazníků je zahraničních.

Společnost má také připravený projekt, kdy by do i3 byl místo originálního akumulátoru instalován vlastní produkt osazený čínskými články. Výhodou by mohla být nižší cena i fakt, že se do auta dostane nová baterie. Zatím ale není jisté, jak to celé dopadne, protože problémy by mohly být kromě jiného i s legislativou. Zajímavé je, že lidé z i3upgrade si už stihli vytvořit i něco jako vlastní cirkulární ekonomiku. Vymontované staré baterie ze zákaznických BMW i3 dodávají kolegům, kteří z nich dělají bateriová úložiště.
Reklama

Diskuze

Tom T - 11.11.2022 12:36:36
Když to byla před 40 lety novinka tak se to jmenovalo Balkancar. byl Buď s volantem nebo pákovej. A nebyl to takovej cenovej nesmysl

Citroën ë-C4 X nabídne dojezd až 360 kilometrů. První auta dorazí do Česka na začátku roku

Francouzský výrobce to zkouší s atypickým vzhledem elektromobilu. Přitom cílí na rodiny i jedince
11.11.2022 07:35
|
2
Reklama

Volkswagen přivezl na e-Salon auto, které má praktické Čechy přesvědčit k elektromobilitě

Koncept vystavený v Letňanech má kufr s kapacitou 586 litrů. Slibuje dojezd 700 km na jedno nabití
10.11.2022 09:45
|
12
Reklama

Přehledně: Do Prahy se sjedou elektromobily. Co si na veletrh e-Salon připravily známé značky?

Na výstavišti v pražských Letňanech odstartuje ve čtvrtek 10. listopadu známý veletrh čisté mobility
08.11.2022 18:35
|
4

Tyto vozy psaly historii elektromobility. BMW i3 a Nissan LEAF obsadily i bazary

Je lepší jako ojetina futurističtější „bavorák“ nebo civilnější „japončík“?
29.09.2021 15:17
|
0

Z Číny do Česka. Na trh míří značka Omoda, ještě letos tu začne prodávat kompaktní crossover

Crossover Omoda C5 se už prodává třeba ve Španělsku. K nám se má dostat do konce roku
09.07.2024 15:44
|
0

Nabíjení za 5 minut, výdrž baterie milion kilometrů. Elektromobily se možná zbaví zásadních problémů

Společnost Nyobolt testuje velmi zajímavý elektrický prototyp. Výsledky jsou více než slibné
04.07.2024 17:05
|
4
Reklama

Audi ukázalo své historicky nejvýkonnější SUV vybavené spalovacím motorem. Jede přes 300 km/h

Audi RS Q8 Performance zvládne stovku za 3,6 s. Zájemci si musí připravit skoro čtyři miliony
27.06.2024 12:25
|
0

Drahé parkování v Česku je mýtus, patří k nejlevnějším. Někteří sousedé jsou na tom ale i lépe

Srovnání průměrných cen za hodinu parkování napříč Evropou ukázalo zajímavé rozdíly
24.06.2024 10:10
|
8
Reklama
Autosalon TV