Pololži a polopravdy, ideologie i další problémy
Sdružení AŘOV hned na své úvodní konferenci vyjádřilo obavy nad jednostrannou sázkou na jednu politicky zvolenou technologii, ačkoliv se bavíme o výhledu na několik desítek let dopředu a nikdo dnes nemůže ani tušit, jak daleko postoupí vývoj v různých oblastech. Právě v tom profesor Macek vidí jeden z hříchů dnešní doby. Tento konkrétně se vztahuje k faktoru času.
„Dnes je u nás průměrný věk aut šestnáct let, v Evropě zhruba jedenáct a spíš se to zhoršuje. To znamená, že celá změna bude trvat desítky let a za ty desítky let se může stát cokoliv. Je těžké teď stanovit na třicet až čtyřicet let to, která cesta je jediná správná,“ uvedl Jan Macek během tiskové konference sdružení AŘOV a pokračoval: „My potřebujeme dlouhodobou strategii, ale potřebujeme několik cest, které poběží paralelně tak, aby se dalo investovat do všeho, co něco slibuje a na konci se ukáže, co je nejslibnější. Nechceme zatracovat elektrická auta, ale jsou oblasti, kde jsou špatně použitelná.“
Podle profesora Macka by z pohledu produkce emisí bylo paradoxně užitečnější, kdyby se zákaz prodeje spalovacích motorů odložil třeba o deset let na rok 2045. „Kdybychom odložili zákaz spalovacích motorů o deset let, tak bychom na emisích skleníkových plynů ušetřili. Souvisí to s tím, že na výměnu vozového parku potřebujete vyrábět energeticky neobyčejně náročné bateriové vozy,“ vysvětluje. Zároveň také upozornil na problematiku energetického mixu. Právě na něm velmi závisí to, jak ekologický vlastně elektromobil nakonec je. Například v Česku dnes podle jeho názoru emitují elektromobily více emisí než moderní dieselové motory.
Velkým problémem je podle profesora z ČVUT také ideologizace. „Znamená to, že se kážou příznivé polopravdy a tím pádem se vlastně pololže. To je dobré krátkodobě pro politiky, ale zamezuje to hledání jakýchkoliv kompromisů. Když vám někdo řekne, že vám zajistí průměrnou spotřebu energií s celkem rozumnou plochou fotovoltaiky, tak je to polopravda. Jen vám nesdělil, že v létě nebudete vědět, co s tou energií dělat a v zimě si nezatopíte. Tohle je typické a používají to bohužel i někteří evropští poslanci,“ uvádí.