Technologie privilegovaná zákonem je špatně
Podle představitelů AŘOV jsou hlavními problémy dnešní doby norma Euro 7, stanovený zákaz prodeje spalovacích motorů pro rok 2035 a také obchod s emisními povolenkami (ETSII), které se budou vztahovat i na paliva pro auta a na otop pro domácnosti. „V případě paliv podle našich propočtů, pokud se vyšplhá cena emisní povolenky za tunu podobně, jako je to u ETSI, tedy na úroveň 90 až 100 euro, můžeme očekávat zdražení paliva zhruba na úrovni 8 Kč na litr,“ uvedl na tiskové konferenci zakladatel organizace Josef Pátl. Zároveň dodal, že švédské předsednictví EU dodalo motoristům určitou naději na to, že už i zdánlivě hotové normy lze pořád ještě revidovat a měnit. Narážel tím na změkčení normy Euro 7 a vyjednanou výjimku pro spalovací motory v podobě syntetických paliv.
Jedním z důvodů vzniku organizace AŘOV je ale také fakt, že zastánci elektrické mobility a různé ekologické organizace jsou oproti řidičům v jasné menšině, ale jsou velmi dobře slyšet a naslouchají jim i politici. Zájmy řidičů v našich končinách naopak nikdo podle AŘOV pořádně nehájí. „Řidiči jsou dodnes mlčící většina, přestože každoročně přibývá 80 až 90 tisíc nových žadatelů a majitelů řidičských oprávnění skupiny A a B. Tahle většina spoléhá na to, že vyhraje zdravý rozum a někdo si s tím poradí,“ uvedl Pátl.
„Proč to děláme? Máme rádi auta a uvědomujeme si jejich skutečnou společenskou hodnotu, která není jen v nadvýrobě kapitalistického průmyslu, ale je to především nutný dopravní prostředek pro ty lidi, kteří ho potřebují pro svou práci, pro naše manželky, které rozváží děti, pro seniory. Chceme, abychom se mohli za deset patnáct let rozhodnout, v jakém autě budeme jezdit,“ vysvětluje důvody vzniku organizace.
„Nechceme, aby technologie byly privilegované zákonem a dotacemi a to vyrovnávalo neschopnost jich samotných vyrovnat se s předchozí technologií. Cítíme diktát nejen ze strany politické scény, ale teď už i ze strany automobilek, které násilně prosazují jimi zvolené technologie, u nichž mají pocit, že z nich budou mít velké zisky. Obáváme se omezování osobních svobod v této volbě,“ připomíná Josef Pátl nevýhodu dotací a fakt, že i v dnešní době řada lidí elektromobily odmítá, protože jim nevyhovují.
Spolek chce vytvářet odborné materiály a vnášet do celé diskuze ohledně elektrické mobility racionální přístup a má být protiváhou hlasitých ekologických organizací. Cílem je, aby si řidiči mohli i za deset až patnáct let pořád svobodně vybrat, jaký automobil si chtějí pořídit. Asociace se teď bude snažit nabrat co nejvíce nových členů, přičemž členství bude placené a bude možné ho zakoupit v několika úrovních. Podle zvolené úrovně se pak mají odvíjet různé výhody vztahující se ke členství.