Reklama
Nová auta

Automobilky se zbavují naftových motorů. Některé ale přišly na to, že to byla chyba. A tak je vrací

Elektrifikovaných jednotek je pod kapotou čím dál víc. Pro některé vozy byl jejich nástup likvidační
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

V uplynulém roce se hned několik osobních aut rozloučilo s některými spalovacími motory a jejich nabídka mnohdy znamenala přeorientování se pouze na pohonné jednotky dopované elektromotorem. Pár automobilek si to v roce 2023 kvůli nízkému zájmu naopak rozmyslelo a vrátilo zpět verze na ryze fosilní paliva. Přinášíme přehled těch nejzajímavějších změn.

Už jen plug-in hybrid

Francouzský výrobce Peugeot se postupně zbavuje naftových motorů. Jen letos byla vznětová patnáctistovka odstraněna u modelu 208, 2008 i manažerského liftbacku 508 a také karosářské varianty kombi s označením SW. Zatímco malý hatchback nabízí vedle zážehové atmosférické jedna-dvojky i přeplňovanou verzi, mild-hybrid a čistě elektrický pohon, elegantní „pět-set-osmička“ je dostupná už jen jako plug-in hybrid, a to včetně kombíku.

Ten momentálně vychází na 1,1 milionu korun, nicméně i přes vysokou částku patří k těm nejlevnějším, pokud samozřejmě počítáme pouze s motorizacemi do zásuvky. Celý žebříček naleznete zde. Podívejte se i na připravené porovnání. Stačí kliknout sem.

Nejmenší dostupné SUV Peugeot 2008 se motoru 1.5 BlueHDi zbavilo až po téměř půl roce od modernizace z letošního června, naproti tomu předchůdce ho stále vystavuje ve svém ceníku, kde vyjde na 675 tisíc korun. Jde ale už jen o skladové zásoby. Kdo dává přednost vůni benzinu, zaplatí za novější „dvatisíceosmičku“ rovných 470 tisíc korun. Jak je na tom konkurence? To se podívejte zde.

Elektrifikace na obtíž

Podobný trend zastávala i další francouzská automobilka Citroën. Vznětová pohonná jednotka letos zmizela u malého hatchbacku C3, u modelu C3 Aircross sice ještě zůstala, ale už nelze vybírat mezi manuální či automatickou převodovkou. A nejluxusnější vůz značky Citroën C5 X se dokonce zbavil čistě spalovacího motoru 1.6 PureTech o síle 180 koní. Zůstala tak přeplňovaná dvanáctistovka s výrazně menším stádem koní a k tomu ještě plug-in hybrid ve dvou výkonnostních verzích.

Negativní zkušenost s elektrifikací zažil evropský výrobce u oblíbeného rodinného vozu Citroën Berlingo, který musel kvůli emisím odejít z trhu a byl nahrazen svým bezemisním klonem, avšak nedosahoval takového úspěchu, a tak se automobilka rozhodla pro jeho vzkříšení. Udělala to ale fikaně. Berlingu stačilo pár drobných úprav pro umožnění oddělit zavazadlový prostor od části pro cestující, přenastavit podvozek tak, aby vzrostla užitečná hmotnost, a hned se z osobního automobilu stal užitkový, kde jsou normy mírnější. Letos dokonce výrazně zlevnil a startuje na 465 000 Kč.

K navrácení spalovacího motoru sáhla i značka Jeep, a to u svého ikonického offroadu. Wrangler se totiž od poloviny minulého roku neprodával jinak než jen jako plug-in hybrid, což na trhu nesklidilo zrovna velké nadšení. Prodeje výrazně klesly, a proto se také na podzim vrátil do nabídky zážehový dvoulitr s turbodmychadlem o výkonu rovných 200 kilowattů. Momentálně se prodává od 1,7 milionu korun.

Monopol na plynový pohon

V tomto roce zmizely poslední motory na CNG, které držel ve své nabídce ještě Seat, jakožto jediná automobilka z německého koncernu. Hned zkraje února se malý hatchback Ibiza spolu s SUV Seat Arona zbavily litrového tříválce s označením TGI (Turbo Gas Injection). Následně v červnu se k nim přidal Seat Leon s oběma karosářskými variantami, kdy přestal nabízet přeplňovanou patnáctistovku na stlačený zemní plyn. Z českého trhu tak odešla poslední pohonná jednotka na CNG. Nyní se dají pořídit pouze motory na LPG, ovšem pouze u DacieRenaultu.

Omezení nabídky se letos týkalo i jednoho z nejprodávanějších SUV u nás. Škoda Karoq se prodává nyní jen se čtyřválci, o litrový motor totiž přišla s nástupem léta, čímž se její dostupnost zhoršila o desítky tisíc. O třídu menší konkurent Opel Crossland to udělal podobně, rovněž odstranil základní motorizaci. V jeho případě šlo o atmosférickou dvanáctistovku o výkonu 61 kW.

Překvapivě zavrhl vznětové pohonné jednotky Hyundai Tucson, i když jen dočasně. Oblíbené SUV o délce 4,5 metru na podzim vyřadilo z ceníku šestnáctistovku, která se nabízela ve variantách s 85 kW a 100 kW, přičemž silnější provedení bylo možné pořídit včetně pohonu všech kol. Současný seznam motorů zahrnuje už jen benzinovou přeplňovanou jedna-šestku s různým stupněm elektrifikace i bez ní a startuje na 579 990 Kč. Po modernizaci by se nicméně měl naftový motor znovu objevit.

Kompletní ceník naleznete zde. Podívejte se také do našeho porovnávače, kam jsme zařadili nejprodávanější vozy na českém trhu. Stačí kliknout zde.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Aut pod 300 tisíc je překvapivě více než na začátku roku. Mohou za to poslední změny

Mezi nejlevnějšími vozy je pouze jediný Evropan. Do seznamu se nakonec dostala i Toyota
20.12.2023 12:15
|
0
Reklama

Toyota na českém trhu slaví 30 let. Objednávky přijímala faxem a ze strachu pořizovala satelitní telefony

Kulaté výročí se japonskému výrobci nadmíru povedlo. Letošní rok je pro něj nejúspěšnější v historii
19.12.2023 10:01
|
2
Reklama

SsangYongu výrazně stouply prodeje. Nepotřeboval k tomu ani desetitisícové slevy

Úpravy ceníků i rozsáhlá obměna modelů, asijský výrobce byl letos mimořádně aktivní
13.12.2023 16:59
|
1

Na trh přijíždí modernizované MG HS. Má novou verzi i lákavější cenu

Starší provedení oblíbeného SUV výrazně zlevnilo a je na historickém minimu
07.12.2023 14:15
|
0

Dacia Spring po modernizaci výrazně dospěla. Hlavní předností zůstává nízká cena

V okolí Bordeaux jsme se svezli v nejlevnějším elektromobilu na trhu. Přiváží řadu praktických prvků
12.07.2024 08:25
|
4

Seat zlevnil až o 80 tisíc korun a přidal výbavu navíc. Z nabídky ovšem odstranil několik motorů

Španělský výrobce nedávno upravoval ceníky svých modelů. Změny si připsal nejprodávanější z nich
09.07.2024 10:07
|
1
Reklama

Renault Captur se vydal za rámec běžné modernizace. Osobitým vzhledem to nekončí

Malé SUV si zachovalo širokou nabídku motorů i svou praktičnost. Cenou se ale blíží k půl milionu
01.07.2024 08:08
|
2

Nová generace Renaultu Master míří na český trh. Stále počítá s naftou, ve hře je i pohon na vodík

Jednička mezi užitkovými vozy se dočkala výrazného omlazení. Ceny ovšem zatím tají
26.06.2024 09:00
|
1
Reklama
Autosalon TV