Reklama
Nová auta

Auta se spalovacími motory budeme prodávat do poslední minuty, říká viceprezident Toyoty

Elektromobilita není jedinou cestou, šance je pro vodík i e-paliva. I to se dočtete v rozhovoru
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Japonská automobilka Toyota představila na svém velkém fóru v Bruselu nejen řadu nových konceptů, ale i vizi toho, kam bude směřovat v nejbližší budoucnosti. Protože jde o globální značku, spalovacích motorů se nebude zbavovat ani po roce 2035. Jak to ale bude v Evropě? A existuje šance i pro jiná paliva? Na otázky Autosalonu v rychlém rozhovoru odpovídal viceprezident Toyoty pro elektromobily, vodíkové vozy, plug-in hybridy a další technologie Andrea Carlucci.

Docela nás překvapila zpráva, že se Lexus rozhodl od roku 2030 v Evropě prodávat už jen elektrická auta. Jaké plány má Toyota?
My jsme naopak zaměřeni na co nejširší spektrum technologií. Zajímá nás také, co chtějí řidiči. A protože vyrábíme třeba hybridy, můžu vám slíbit, že auta se spalovacími motory tu budeme prodávat do poslední minuty roku 2034.

Ale co pak? Myslíte si, že je tu kromě elektromobility ještě jiná cesta? Hovoří se o syntetickém palivu.
To může být velmi dobré řešení. Samozřejmě auta jezdící na e-palivo nemají lokální nulové emise, ale pokud je vyráběno ekologickou cestou, tak je v celém cyklu uhlíkově neutrální. Hlavně to ale může být velmi dobrá cesta pro snížení emisí ve starých autech. Hrozí totiž nepoměr mezi poptávkou a nabídkou v oblasti elektrických aut, kdy lidé budou tíhnout k tomu, aby stále kupovali vozy se spalovacími motory nebo si drželi už své. Taková auta budou jezdit ještě dlouho pro roce 2035. A upřímně, třeba zábavné sportovní auto prostě musí mít zvuk, a tak je u něj syntetické palivo řešením. Dalším dobrým směrem je pak přímé spalování vodíku, na kterém také pracujeme.

Toyota pracuje na vývoji baterií s pevným elektrolytem, které by měly poskytnout lepší dojezd. Podle vás až 1000 km. Kdy je reálně uvidíme v osobních autech?
My jsme jednou ze dvou automobilek na světě, která si baterie sama vyrábí. Proto se můžeme soustředit i na jejich samotný vývoj. Je to ale ještě dlouhá cesta a navíc pro ně musíme najít perfektní vůz. Půjdeme prostě více směry a různé druhy baterií budou existovat vedle sebe. Nějaké pro auta, která budou zaměřena na výkon a dojezd, nějaké zase pro ta, která mají mít dostupnou cenu. Konkrétnější být ale teď nemůžu.

Některé značky už hovoří o dostupných elektromobilech s cenou pod 20 tisíc euro, tedy asi pod půl milionu korun. Budete mít také takový vůz?
Víte, myslím si, že dostupnost není úplně jediným faktorem, který by lidé u auta měli sledovat. Je potřeba si uvědomit, že zatím přináší nízká cena kompromisy. Třeba z hlediska dojezdu, rychlosti nabíjení nebo celkového pohodlí. Proto raději ještě počkáme, než začneme nabízet opravdu levné elektromobily. Ale řeknu vám to jinak. Yaris je velmi oblíbený brand, kterého se rozhodně nehodláme vzdát. Ani v době elektromobilů.

Aha, takže v budoucnu třeba bude existovat elektrická Toyota Yaris. Vy ostatně máte docela dost oblíbených jmen, budete držet i je?
Toyota v Evropě stojí na Yarisu, ale třeba i na Corolle, které se také rozhodně zbavovat nehodláme. Velmi se teď daří také CH-R, tenhle crossover je mezi Evropany opravdu populární. A na některých trzích jsme silně zabodovali s Camry, která má zase dlouhou historii. Když máte tradiční značku, máte také důvěru. Dostat ji s novými jmény není vůbec snadné, a proto si je hodláme udržet.
Reklama

Diskuze

Cyril - 04.12.2023 19:57:41
Správně. Královna automotive ví,co dělá A dělá to skvěle. Rostoucí prodeje hovoří za vše . Jen tak dále, pseudoekology zatracovaná královno.
PICHAV - 04.12.2023 15:59:19
JAPONSKA TOJOTKA !!!! ZREJME STALE NEVI CO JE TO !!!! CESKA TONETKA !!!! KDYBY VEDELA !!!! PRILEPI JI !!!! NA PLOCHOU BATERKU !!!! DVA ELEKTROMOTORY !!!! A BUDE NEJLEPSI ELEKTROMOBIL NA SVETE !!!! VEPREDU VOLANT !!!! OTOCIM SE A HLE AHA KLAVIR JAMAHA

Nová SUV i elektrický sporťák. Toyota ukázala svá auta budoucnosti, stále věří vodíku a hybridům

Japonská automobilka představila řadu konceptů. Slibuje dojezd 1000 km do konce tohoto desetiletí
04.12.2023 07:01
|
3
Reklama

Toyota bZ4x nadchne komfortem, rychlostí nabíjení ale ne. V rukávu má dva zajímavé trumfy

Jeden trumf je záruka, druhý cena. V rámci akce lze bZ4x koupit za 990 tisíc. Otestovali jsme ji
19.11.2023 19:05
|
5
Reklama

První dojmy: Toyota C-HR jezdí dobře a úsporně. Na českém trhu se prodává s obrovskou slevou

Vyzkoušeli jsme stylové SUV s full-hybridními motorizacemi, které jezdí se spotřebou pod 5 litrů
08.11.2023 12:00
|
4

Vyzkoušeli jsme, jestli je nová Toyota Prius praktické auto. Jedno jízdní kolo klidně spolkne

Nejde jen o praktičnost, ale je také tenhle slavný hybrid rychlý? I to jsme vyzkoušeli v testu
03.10.2023 18:30
|
0

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
1

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
4
Reklama

Motorkářská sezona odstartuje už o víkendu. Brněnský Motosalon ukáže řadu novinek

Připravili jsme podrobný přehled všech zajímavých motocyklů, které se v Brně představí
27.02.2024 17:45
|
0

Thule představilo svou první přepravní klec pro psy. Prověřilo ji při nárazových testech

Bezpečnost přepravy má zajistit deformační zóna, která by měla chránit psa i posádku vozu
27.02.2024 15:14
|
0
Reklama
Autosalon TV