Reklama
Nová auta

10 málo známých rad, informací a argumentů pro odpůrce i milovníky elektromobilů

Mohou být vybité, i když jsou nabité. Jak je to s odtahem, požáry, nebo rizikem poranění proudem?
Zdroj: Ondřej Běhal

Elektromobilita je realita - ať se vám to líbí, nebo ne. Počet nabízených elektrických aut na českém trhu roste stejně jako jejich prodej. A tento trend se rozhodně v nejbližších letech nezmění. Přinášíme tedy několik dosud nepříliš často publikovaných informací a rad týkající se elektrických aut, které mohou do budoucna přispět při rozhodování o tom, zda si takový vůz pořídit, nebo ne. Hodit se budou i zarytým odpůrcům elektromobilů. Vždyť nejlepší strategií, jak uspět nad nepřítelem, je sehnat o něm co nejvíce informací.
Reklama

Nedobíjejte do plné

Zájemci o elektromobil chtějí, aby po několika letech a stovkách tisíců ujetých kilometrů ztratila baterie jejich vozu co nejméně kapacity. Některé značky na to poskytují záruku (často se uvádí 70 procent kapacity po 150 tisíci ujetých kilometrech), ale ve skutečnosti to nejvíce ovlivníte sami.

Jednou z nejdůležitějších zásad šetrného zacházení s baterií je její dobíjení pouze do osmdesáti procent kapacity. Od této hladiny výše při dobíjení baterie mnohem více trpí, navíc je mnohem pomalejší. Systém totiž musí pracně vyrovnávat dobíjení jednotlivých článků.

Představte si to tak, že lijete vodu do stovek skleniček najednou a nesmíte dopustit, aby některá přetekla, nebo aby v některé bylo vody příliš málo. Ze začátku je to v pohodě, ale čím více se všechny skleničky blíží plné kapacitě, tím je to těžší. Někde musíte opatrně odlévat, jinde přilévat. U článků baterie v elektromobilu je to podobné.

Pomaleji znamená déle. I co se týká životnosti

Pokud budete v zájmu úspory času dobíjet výhradně na rychlonabíječkách, počítejte, že vám baterie moc dlouho nevydrží. Opět je ideální představit si analogii s vodou. Naplníte bez poškození více nafukovacích balónků, když je budete plnit proudem z vodovodní baterie, nebo z hasičského děla?

Nejvíce tedy baterie elektromobilu pošetříte, když je budete nabíjet doma přes noc. Ti, kdo bydlí v činžácích, nebo panelácích, tak zatím ideálními adepty na elektromobil nejsou.

S citem na "plynu"

Možná se budete divit, ale elektromobil je náchylnější na drsné zacházení, než například spalovací motor s turbem. Baterie i elektromotor mají tendence se prudce zahřívat a k elektromobilům patří sofistikovaná termoregulace s několika obvody chlazení i vyhřívání. Čím méně ji budete namáhat, tím déle vám elektroauto vydrží.

Elektromobil není pro divočáky a styl "brzda-plyn". Akcelerace s okamžitým nástupem maximálního točivého momentu je sice opojná, ale autu škodí. Nemluvě o tom, že rozdíl ve spotřebě u klidné a sportovní jízdy je u elektromobilů ještě mnohem vyšší než u těch nejcitlivějších aut se spalovacím motorem. Totéž platí i při rozdílu mezi jízdou pomalu a rychlou. Na rozdíl od vozidla na klasická paliva platí, že čím pomaleji pojedete, tím menší spotřebu budete mít. Takže elektromobil je ideální a efektivní auto do městských dopravních tlačenic.

Není dobré přijet k nabíječce po intenzivním upalování po dálnici a hned chtít vůz dobíjet. Lepší je nechat ho trochu "vydýchat". Může se stát, že systém bude mít plné ruce práce s chlazením a nebude chtít pouštět do baterií žádnou "šťávu". 
Reklama

Rychlá výměna baterií? Utopie

Některé společnosti se snaží vymýšlet koncept, který by u elektroaut umožňoval rychlou výměnu celé baterie - vybité za nabitou. Bude to nejspíš slepá ulička.

Proti hraje například obrovská hmotnost baterií - například u Audi e-tron je to 699 kg, což je prakticky váha tradičního miniauta. A dále pak již zmiňované komplikované chladicí systémy, které se nesmějí při odpojení zavzdušnit.

Ojetý elektromobil? Ještě větší ruleta

Pořízení každého ojetého auta je sázka do loterie. U elektromobilů ale bude těžší vystopovat reálný stav vozidla než u obyčejného automobilu - týká se to zejména baterií. Zjištění jejich kondice vyžaduje komplikovanou proceduru zahrnující několikanásobný cyklus úplného vybití a nabití ve specializovaném servisu. Laik nemá šanci zjistit skutečný stav akumulátorů nějakým jednoduchým fíglem.

1. plachtění, 2. rekuperace. Brzdit? Výjimečně!

Jak jezdit s elektromobilem s co nejnižší spotřebou? Nebrzdit! A když brzdit, tak pouze rekuperačně.
Plachtění bez odporu motoru je u těžkých elektromobilů ještě důležitější než jízda na neutrál u běžných aut. Pokud to jde, snažte se předvídat, nebrzdit a plachtit.

Když už brzdit budete muset, dělejte to postupně, s citem a pokud možno výhradně pomocí takzvané rekuperace, tedy přeměny kinetické energie zpátky na elektřinu. Podle některých výzkumů se dá devadesát procent všech brzdných manévrů v současném provozu zvládnout bez použití klasických brzd. Díky vhodné kombinaci plachtění a rekuperace lze dojezd elektromobilu na jedno nabití prodloužit při stejné rychlosti jízdy až o třicet procent.

Většinou se řidič musí kvůli rekuperaci plně věnovat řízení a předvíddat, žádný relax. Relativně vychytanou automatickou rekuperaci, která myslí za něj, jsme zatím zažili pouze u Audi e-tron. To její intenzitu nastavuje samo podle toho, zda se blížíte k vozidlo před vámi, nebo i podle dat z navigačního systému.
Reklama

Hoří? Písek, plachtu, nebo vodu

Elektromobily nehoří tak často, jak se může z některých zpráv zdát, ale stát se to může. A pak je to průšvih, protože jednotlivé články v baterii se taví postupně, zapalují se jeden od druhého, žhnou vysokými teplotami a velmi těžko a mnohem déle se zchlazují. Likvidace požáru elektromobilu trvá i profesionálům dlouhé hodiny.

Hasiči to řeší například zasypáním auta pískem, zatopením vodou, nebo překrytím velkou plachtou. O způsobu rozhoduje vždy na místě podle lokálních podmínek velitel zásahu.

Vybitý, i když je nabitý

Stalo se nám, že jsme nechali několik hodin otevřené dveře u testovaného vozu Hyundai Kona Electric, a pak se nám ho nedařilo oživit, i když byl velký akumulátor nabitý na 60 procent. Vybila se totiž malá dvanáctivoltová baterie, která slouží k "nastartování" auta.

Ano, zní to paradoxně, ale elektromobil můžete velmi snadno vybít jako kterékoli auto se spalovacím motorem, i když v jeho útrobách máte ve velkém akumulátoru energie, že byste z ní mohli týden živit rodinný dům. V klidovém stavu totiž u většiny elektromobilů nebývají nízkonapěťový a vysokonapěťový okruh propojeny. Pomůže klasika - startovací kabely, nebo dobíječka.

Lépe to má vyřešené například Audi e-tron, který dokáže v určitých intervalech "umírající" malou baterii oživit, ale musíte mít minimálně osm procent elektřiny ve "velké" baterii.

Táhnout ano, ale jen v nouzi a 50 na 50

Co se týká tažení vybitého elektromobilu na laně, najdete na internetu spoustu zajímavých informací. Od těch, že je to striktně zakázáno a hrozí požár až po ty, které to v nouzi doporučují jako velmi účinnou formu dobíjení.

Elektromobil Audi e-tron podle Zdeňka Hazdry z Porsche Česká republika táhnout lze. "Doporučuji ale takzvaný systém pade na pade. Tedy maximálně rychlostí 50 km/h na vzdálenost 50 kilometrů," říká Hazdra.

Vyšší rychlost odtahu by mohla způsobit zahřívání elektromotoru i baterie, v extrému tedy opravdu může hrozit i požár. Pokud nespěcháte, je rozumnější využít asistenčních služeb, které většinou majitelům elektromobilů nabízejí omezený počet zásahů zdarma.
Reklama

Rány proudem se nebojte

Vysokonapěťové okruhy jsou v autě velmi dobře chráněné a neúmyslné poranění proudem nehrozí. Všechny vodiče mají několikanásobné vrstvy izolace a jištění. I kdybyste se o úder proudem od elektromobilu brutálními metodami pokoušeli, měli byste problém uspět. Nebojte se ani v dešti, v myčce, nebo nedejbože při spadnutí s autem do vody. Pravděpodobně se utopíte, než že by vás zabil elektrický výboj.
Reklama

Diskuze

Milan - 08.07.2021 03:04:02
No to jsou blaboly ...?

Volkswagen slíbil osmiletou záruku na baterie do svých nových elektromobilů řady ID

Koncern zveřejnil i další technické detaily své plánované masové elektrifikace
18.06.2019 09:56
|
0
Reklama

Elektromobil Škoda Citigo e iV by mohl stát podnikatele a firmy méně než 300 tisíc korun

I jeho odhadovaná plná cena zřejmě nepřekročí půl milionu korun. Půjde o nejlevnější elektroauto
30.05.2019 13:45
|
0
Reklama

Další auto dostane elektromotor. Nabídka Audi Q5 se rozšiřuje o plug-in hybrid

Audi Q5 55 TFSI e quattro ujede čistě na elektřinu přibližně čtyřicet kilometrů
24.05.2019 11:39
|
0

Škoda vjela do éry elektromobility. Ukázala sériový Superb iV a Citigo e iV

Manažerský Superb zároveň prodělal facelift, může mít chytrá světla LED Matrix
23.05.2019 15:30
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV