Reklama
Motorky

Nová Honda Hornet nabízí hodně zábavy pro začátečníky i pokročilé. Stojí tolik, co váží, tedy málo

Kompaktní stroj předvádí neskutečnou mrštnost ve městě i při ostré jízdě. Nepotěší jen detaily
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Honda Hornet je už ikonou mezi motocykly. Zná ji každý, většina z nás na ní alespoň někdy také seděla. Já se na ní například cvičil na získání řidičáku skupiny A. Není divu, šlo vždycky o velmi mrštný a zároveň dostupný stroj. A i když s příchodem nové generace nenechal japonský výrobce byť jen jediný šroubeček shodným, pořád si i novinka tyto atributy drží. Co na tom, že už nemá čtyři, ale jen dva válce. Jak jezdí jsme zjišťovali během týdenního testu na českých silnicích.

Je to pořád on?

Všichni máme ještě v dobré paměti toho klasického Horneta s kulatým světlem, když pak přišla další generace s podivně unylým vzhledem, který jste mohli zaměnit snad za řadu jiných motorek, vyvolala dost rozporuplných reakcích. Honda teď Horneta pár let v nabídce neměla, pracovala na novém. Lepším ve všech směrech a také jiném. Tedy ne tak úplně. Kulaté světlo se už samozřejmě nevrátí, bylo by to moc retro. Tohle je moderní naháč, ale konečně začínám té přídi přicházet na chuť. Ostatně v námi restovaném žluto-černém barevném provedení vypadá opravdu jako sršeň i s tou svou typickou hmyzí hlavou. Vyniká a lidé si toho všímají. V ostatních třech barvách si už tak jistý nejsem, ale budiž.

Honda musela udržet nízkou cenu, což se jí povedlo. Na motorce to je ale patrné, jakkoliv si k ní můžete dokoupit třeba doplňkový paket. My měli sportovní sadu, která přidává třeba plastový kryt spolujezdcova sedla s malou opěrkou, ale hlavně mnohem důležitější quickshifter (o něm podrobněji až za chvíli). Za 16 490 korun jde o dobrou nabídku a k mání jsou i další sady, cestovní s kufry nebo stylová se zajímavými doplňky, jako jsou třeba závažíčka na řídítkách a podobně.

Zpět ale k té určité levnosti. Třeba měkčí sedlo působí v té standardní výbavě (můžete mít lepší prošívané) poměrně odbytě, materiál je velmi náchylný na takové to upatlané špinění. Nálepky na kapotě nejsou schované pod lakem, takže pokud stroj vystavíte povětrnostním vlivům, bude to za čas na nich nehezky vidět. Adeptem na výměnu je pak vyloženě odbytý výfuk, který není hezký a podobně i zní. Raději tam dejte něco vyladěnějšího. Pak to bude v pořádku. To byly tedy ty detaily, které mi na novém Hornetu úplně nevoní.

Dobře sedíš, dobře jedeš

Fakt, že je nový Hornet levný, ovšem neznamená, že byste se na něm nedejbože cítili jako na nějakém čínském stroji. Kdepak, zpracování je kromě zmíněných detailů na slušné úrovni. Kapotáž sedí perfektně a motorka je připravena na to, abyste ji dozdobili. Sedlo je ve výšce 795 mm, což je příjemné nejen pro muže, ale troufám si tvrdit, že nejen díky tomu, ale i lehkosti Horneta, na něj budou rády usedat také motorkářky.

Jezdec má k dispozici pětipalcovou barevnou obrazovku, na které má opravdu velké množství informací. Vše se ovládá pomocí tlačítkového voliče na levém řídítku, jen se tu občas do cesty připlete tlačítko klaksonu. Ale to je o zvyku. Trochu zvláštní je vynulování počítadla, kdy nejdřív musíte najít to správné, pak dlouze podržet tlačítko funkce a pak znovu ještě tlačítko směrem nahoru. Prosím, s palubním počítačem si opravdu hrajte jen když stojíte. Za jízdy mu raději nevěnujte moc pozornosti, ale to je rada pro všechny moderní stroje, které toho na můj vkus chrlí na jezdce až příliš.

Mám 193 cm a tak se na menší stroje skládám hůř, Hornet je ale i pro mě poměrně dobře navržen s mírně pokrčenými koleny a vzpřímenějším posezem než na o třídu ostřejších naháčích. Je to dobře, nerad na motorce ležím. Osobně bych ocenil širší řídítka, i řidičák jsem si ale dělal na starém kousku, který je měl upravená na širší. Tohle je prostě mrštná užovka.

Na čtyři válce rychle zapomenete

Je pravda, že se řada fanoušků po představení nového Horneta zhrozila. Místo čtyř má už jen dva válce. Jenže tohle je zbrusu nový motor, paralelní osmiventilový dvouválec Uni-Cam s objemem 755 ccm, který si se 190kg mašinou dokáže hravě poradit. Má výkon 92 koní v 9500 otáčkách za minutu a 75 Nm při 7250 otáčkách. Zvukově je příjemný, mohlo by to být ale zajímavější (na to je opravdu potřeba poladit ten výfuk!). Díky lehkosti motorky se při jízdě zdá, že má možná ještě víc síly, než co se píše v tabulce. Velmi pěkný je zátah hlavně v druhé polovině otáčkového spektra a těsně před tím, než na jezdce začne blikat displej, aby tam nakopl vyšší rychlost.

Když už jsme u toho kopání, spojení s qucikshifterem je přímo ideální. Funguje oběma směry, nahoru výborně pod plynem. Prostě jen držíte a až se přiblíží konec virtuálního budíku, kopnete tam další ze šesti rychlostí. Před zatáčkou zase jednou dvakrát zašlápnete. Nicméně spojka jde sama o sobě příjemně lehce a jen na krátké ťuknutí, takže si ji osaháte hned a meziplyny budete sázet raz dva. I to naznačuje onu příjemnou hravost a lehkost. Mimochodem, vedlejším efektem lehkonohého stroje je i průměrná spotřeba pod pět litrů na 100 km, takže na benzinku musíte tak jednou za 300 km, samozřejmě po ostrém svezení o nějakých 50 až 100 km dříve.

Jak to u moderních strojů dnes je, můžete si i u levného Horenta nastavit jízdní režimy. Buď jsou na výběr sportovní, standardní nebo do deště, popřípadě uživatelsky nastavitelný, kdy lze ve třech krocích řešit reakce motoru na plyn, chování stabilizace a brzdění motorem. Jezdil jsem nejvíc ve standardu a sportu, kdy už šel Hornet opravdu rychle na ťuknutí kupředu. Pokud bych byl odvážnější, mohl bych si klidně při nějakém tom rozletu zvednout přední kol. Naopak dešťový režim dává jezdci pocit, že motorka se nikam nežene. Zkusil jsem ho právě za špatného počasí a přineslo mi to onen pocit, že se nemusím bát nějakých zbytečných krizových situací. Můžu ale říct, že nejlepší pocit z jízdy nastal při vyváženém standardu.

Podvozek Horneta je naladěn sportovněji, ale nikterak tvrdě. Rozhodně to není lamač zad a drtič zadnic. Předek je řešen 41mm převrácenou vidlicí Showa s odpružením 120 mm, zadní „kyvka“ má 1500 mm. Motorka je stabilní a ochotně se vrhá do zatáček, ale dokáže vás uchránit i před hrubšími nerovnosti na cestě. Určitě se nemusíte bát ani města, kde má rovněž sebevědomé chování. Z její stavby je navíc jasně patrné, že se bude hustou dopravou proplétat mnohem lépe než kdejaký skútr. Je to prostě takový allrounder, někdy se také říká univerzální japonská motorka. To je vlastně dobrá zpráva pro všechny začátečníky a mírně pokročilé, protože se na ní mohou bezstarostně zdokonalovat už třeba jen tím, že ji budou prostě používat každý den. Ráno pojedou do školy nebo do práce, odpoledne nasadí páteřák a vyrazí pilovat svou oblíbenou okresku. Do zatáček to budou posílat jistěji než na kdejaké tisícovce a ven to pěkně vytáhnou pod plynem, přičemž mohou postupně ubírat na elektronické asistenci. Na konci „kurzu“ ji lze už i zcela vypnout.

Není na machrování

Po týdnu je mi jasné, že Honda CB750 Hornet je bezkonkurenční v tom, jakou hodnotu nabízí za svou pořizovací cenu. V Česku se prodává za 189 900 korun a případné příplatky ji nevyšponují o mnoho výš. To z ní dělá velmi dostupný stroj pro mladé jezdce, nebo třeba pro ty, kteří by si jen rádi občas zajezdili, ale nepotřebují machrovat s něčím, co je výkonem i cenovkou nad jejich síly. Hlavním konkurentem je Yamaha MT-07, která je mírně levnější, ale také slabší. Za pozornost ještě může stát CF Moto 800NK, která jde totožnými výkony přímo proti Hornetovi. Cenu ještě nemá, ale dá se očekávat podobná. Rozhodnutí je už ale na vás.

A jak vidí nového Horneta můj mnohem zkušenější kolega a závodník Lukáš Pešek? To se můžete podívat na následujícím videu:
Reklama

Diskuze

Pavel - 19.05.2023 14:40:21
Autosalon ma tohle tak nejak pravidelne, motorku misto testovani restuje, jak uz tu nekdo pise, ze ctyr valcu udelali ctyri. Mne vylozene rozciluje i hodnoceni barev. Neskodilo by dat redaktorum zakladni zurnalistickou prupravu.
Árny - 19.05.2023 14:34:58
Opravdu má kyvka 1 500 mm zdvih???? A místo čtyř válců má jen čtyři??? Redaktor se asi pos...!!

Ojetá Honda CR-V je velmi spolehlivé SUV s obřím kufrem. Pro české rodiny má i další lákadla

Naftový motor je dobrou volbou kvůli spotřebě i výkonu. Filtru pevných částic se není třeba bát
20.04.2023 18:16
|
9
Reklama

Přes čtyřicet motocyklů včetně čtyř novinek. Honda ovládla výstaviště v Praze

Japonský výrobce nezůstal jen u přehlídky motorek. Návštěvníci si jich mohou venku pár vyzkoušet
03.03.2023 07:48
|
7
Reklama

Honda bude vyrábět vodík z přebytečné energie ze solárů. Testovaný systém má i svou čerpací stanici

Soběstačnou jednotku na výrobu zeleného vodíku japonská automobilka letos zprovozní v Německu
14.02.2023 12:41
|
2

Českým autem roku 2023 se stala Honda Civic. Porotce z Autosalonu ukázal své hodnocení

Japonský kompaktní model se dvacítce českých porotců líbil nejvíc
07.02.2023 12:25
|
7

Hankook má speciální pneumatiky pro elektromobily. Slibuje delší dojezd i nižší hluk

Firma představila zimní i celoroční pláště. Oba druhy jsou vylepšené sadou zajímavých technologií
22.11.2024 14:08
|
0

Všude kůže, hodně místa a velký benzinový motor. Cadillac XT6 nabízí luxus ze staré školy

Koho nezajímají dotykové displeje a láká ho spíš bublání atmosférického šestiválce, ten se zamiluje
22.11.2024 11:56
|
2
Reklama

I majitelé benzinových aut by měli řešit zimní palivo. U dieselů zas hrozí zamrznutí AdBlue

Pokud tankujete do svého vozu jen občas, raději palivo před zimou vyjezděte. Vyhnete se potížím
19.11.2024 15:54
|
4

Tady je nebezpečné tankovat. ČOI rozdala čerpacím stanicím další pokuty za nekvalitní palivo

Desetitisícové pokuty od inspekce schytaly pumpy v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji
19.11.2024 14:00
|
15
Reklama
Autosalon TV