Reklama
Testy

Našli jsme lék na drahé pohonné hmoty i zacpaná města. Honda SH125i projede všude a za málo

Honda SH125i patří mezi nejoblíbenější městské skútry v Evropě, a to hned z několika důvodů
Zdroj: Robin Běhal pro Autosalon.tv

Dopravní zácpy, nekonečné hledání parkovacích míst, nejrůznější omezení a v neposlední řadě drahé pohonné hmoty. S tím vším se dnes a denně potýkají majitelé automobilů v přeplněných městech. Přitom lék na bezproblémovou osobní mobilitu existuje už desítky let. Ano, je to skútr! Nepřevezete s ním sice celou rodinu ani obrovský nákup z Makra, ale zato s ním projedete i zaparkujete úplně všude a ještě k tomu ušetříte. Některé skútry totiž dokáží jezdit i pod dva litry benzinu na sto kilometrů! A to nemusíme dodávat, že na dvoustopá vozidla se vztahuje minimum omezení a poplatků.

Dva litry na kilometr

Hlavním argumentem při koupi skútru je mimo jiné i možnost ho řídit s běžným řidičským oprávněním na auto. V takovém případě lze osedlat motocykl skupiny A1 do objemu motoru 125 cm3 a výkonu 11 kW. Podmínkou je také automatická převodovka. V této kategorii najdeme nespočet strojů, jeden však nad ostatními vyčnívá. Jmenuje se Honda SH125i. Prodává se už přes dvacet let a za tu dobu se stala jedním z nejoblíbenějších skútrů v Evropě.

V jejích útrobách pracuje vodou chlazený jednoválec o objemu 125 kubíků, výkonu 9,6 kW, tedy 13 koní, a točivém momentu 12 Nm, který je spřažený s variátorem. Motor má odspodu velmi příjemný a lineární zátah, takže plně akcelerovat může i úplný začátečník. S vyššími otáčkami přichází také vyšší výkon, který upadá až nad 100 km/h. Do té doby působí skútr stále hodně svižně a stabilně. Nad touto hranicí je ale už jízda poněkud nekomfortní. Nejvíce nás na pohonné jednotce nadchl naprosto hladký chod a hlavně nízká spotřeba paliva. Ta se v hustém pražském provozu držela na hodnotě 2,2 l/100 km. S klidnou rukou je však možné jezdit i pod dva litry, což je v dnešní době drahých paliv prostě boží!

Komfortní a hbitý zároveň

Skvěle funguje i systém stop/start, který rovněž nějaké ty desetinky litru ušetří. Opětovné nahození motoru je pak rychlé a zcela nepostřehnutelné. Stejně dobrou práci odvádějí bezpečnostní asistenty jako ABS a kontrola trakce. Samostatnou kapitolou je podvozek, jehož součásti jsou dokonale přizpůsobené městským nástrahám. Velká kola do hlubokých kanálů, rigolů či kolejí sice zapadají, ale tlumiče je stíhají perfektně pohlcovat. Komfortní svezení umocňuje ještě měkké sedlo, díky kterému se řidič cítí jako na nadýchaném polštáři.

Co se týče jízdních vlastností, je Honda SH125i králem městských skútrů. V rukách a pod zadkem působí i přes poměrně velkou hmotnost (138 kg) neuvěřitelně lehce a ovladatelně. Díky tomu je s ní možné proplétat se hustým provozem rychlostí blesku. Skoro jako na jízdním kole! Jeden ze základních hondích skútrů je prostě radost řídit, a to nejen ve městě, ale i mimo něj.

Na delších cestách potěší až 28 litrová schránka pod sedlem na uložení helmy či jiných věcí. Zde je také umístěná USB zásuvka. Vzadu se pak nachází přídavný odkládací box, který je pro SHčko typický. Skútr se dále pyšní bezklíčovým vstupem stejně jako auta nebo rozměrným digitálním displejem znázorňujícím jízdní data. V neposlední řadě nechybí stylový design celé karoserie, jejíž barevná paleta čítá hned několik slušivých odstínů.

Závěr a cena

Test Hondy SH125i nám jen dokazuje, jak jednoduchý, rychlý a úsporný může dnes pohyb po městě být. Na druhou stranu je vykoupen poměrně vysokou pořizovací cenovkou 95 900 Kč, samozřejmě v porovnání s ostatními skútry. Oproti novému autu je to sakra rozdíl. Počítat však musíte i s určitými kompromisy, které jednostopá vozidla mají. A že jich není málo. Myslíme tím například sezónní jezdění, přímé vystavení venkovním vlivům nebo méně prostoru. Každopádně co se Hondy SH125i týče, jde o opravdu špičkový městský skútr, jehož vlastnosti patří k těm nejlepším nejen v Evropě, ale i na světě!
Reklama

Diskuze

Vlado - 21.08.2022 19:47:45
Mám ročník 2016 a je to fajn přibližovadlo. Jezdi bez poruchy. Jen pravidelně měním olej. A spotřeba opravdu super. Přesně tak udává vyrobce.
Roman - 22.06.2022 13:13:02
Pane Jane, píšete bludy. Skútrů jsem měl několik, vždy jsem je prodal maximálně do měsíce. Bavím se samozřejmě o značkových strojích, ne skútrech typu van-li-huj. Svůj čas raději věnujte studiu pravopisu.

Test: Dacia Duster s naftou a pohonem všech kol? Skvělé auto, kdyby nebylo tak hlučné

Auto se s cenou vejde pod půl milionu korun. Díky velmi nízké spotřebě nabídne i solidní dojezd
13.05.2022 19:22
|
14
Reklama

Test elektrického Volva XC40 Recharge Twin: Sporťák a ekolog v jednom balení

Otestovali jsme první elektromobil švédské automobilky, který sází na jednoduchost a pořádný výkon
28.04.2022 07:45
|
0
Reklama

Test Opelu Grandland 1.5 CDTI: Německé SUV se snaží co nejvíce skrývat své francouzské kořeny

Vyzkoušeli jsme druhou generaci německo-francouzského SUV s naftovým motorem
29.03.2022 10:02
|
2

Test Lexusu NX 450h+: Konečně hybrid vyladěný k dokonalosti. Škoda té nadváhy

Otestovali jsme druhou generaci oblíbeného japonského SUV s elektrifikovaným motorem
23.03.2022 17:20
|
2

Nenápadná slepá ulice je pastí na řidiče. Kdo do ní vjede, tomu hrozí pokuta 20 tisíc korun

Majitel přilehlého objektu tady na nic netušících řidičích vydělává už léta. Teď ještě přitvrdil
24.03.2023 13:30
|
53

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
21.03.2023 07:30
|
23
Reklama

V Praze probíhají tři zajímavé veletrhy pro milovníky cestování současně. Vstupné se platí jednou

Na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech nebude chybět ani Fotr na tripu se svým Porsche
17.03.2023 16:14
|
0

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
17.03.2023 07:27
|
52
Reklama
Autosalon TV