Reklama
Motorky

Test motocyklu Honda CB500X: Africa Twin v kompaktním a cenově dostupném balení

Vyzkoušeli jsme modernizované cestovní enduro pro začátečníky
Zdroj: Robin Běhal

Ve světě automobilů vládnou trhu "SUVčka". V říši motocyklů jsou králem zase cestovní endura. Poslední roky se v České republice suverénně staly nejoblíbenější kategorií motorek. A proč jsou vlastě cestovní motocykly uzpůsobené do terénu tak moc oblíbené? Odpověď je velmi jednoduchá, jsou to všestranné mašiny, se kterými se dá pohodlně cestovat, každodenně jezdit po městě a krom toho nabídnou i slušnou porci adrenalinu jak na hladkých cestách, tak na nezpevněném povrchu. Nám se do redakčního testu dostalo cestovní enduro, které dokázalo zaplnilo díru na trhu. Honda CB500X je kompaktní adventure ideální pro náctileté nebo začínající dobrodruhy. 

Modelový rok 2022 přinesl zásadní změny

Malé cestovní enduro se na trhu poprvé ukázalo před devíti lety. V roce 2016 získal model CB500X v rámci první modernizace větší palivovou nádrž, lepší ochranu proti větru a vyšší plexi. Součástí těchto vylepšení byla také LED světla, možnost nastavení předpětí pružin přední vidlice a nastavitelná brzdová páčka. Evoluce v roce 2019 přinesla sofistikovanější enduro styl, výkonnější motor a celou řadu vylepšení podvozku. Před dvěma lety byl motor upraven tak, aby plnil emisní normu EURO 5.

Nový modelový rok 2022 přinesl spoustu technických vylepšení, které se podílely na tom, že motorka pro mladé dobrodruhy pocitově dospěla. Největší změny se odehrály na podvozku. Původní přední odpružení nahradila prvotřídní inverzní 41mm vidlice Showa SFF-BP. Vylepšení se dočkaly také brzdy. Nově se na předním kole nachází dva radiální dvoupístové brzdové třmeny Nissin, které se zakusují do kotoučů o průměru 296 milimetrů. Jízdní vlastnosti dále vylepšují lehčí ráfky kol a přepracované kyvné rameno. Japonští inženýři si vyhráli také s rozhozením váhy. Těžiště stroje se v porovnání s předchozím modelem posunulo nepatrně vpřed, čímž se zlepšila celková ovladatelnost motorky. Co se týče motoru, tak ten zůstal v podstatě stejný jako v roce 2020. 

Na první pohled Honda CB500X nevypadá jako malá motorka pro náctileté. Působí robustně a málokdo by si myslel, že se jedná pouze o pětistovku. Přitom papírově jde opravdu o kompaktní stroj. Na délku měří 2 155 mm, na šířku 830 mm a na výšku 1 410 mm, přičemž sedlo je posazeno ve výšce 830 milimetrů, což pro holky nebo menší motorkáře může být problém. Například osoba se 175 centimetry oběma nohama na zem nedosáhne. 

Při jízdě byla Honda CB500X nesmírně komfortní. Výborný pocit jsme měli z nového podvozku a především pak z prémiové přední vidlice Showa SFF-BP. Tovární nastavení tlumičů bylo velmi dobře vyvážené. Na polních cestách ani ve městě jsme se tak nemuseli obávat nerovností. Tlumiče je dokázaly bez problému vyžehlit. Podvozek skvěle fungoval i při svižnější jízdě na okreskách. Cestovní enduro bylo na hladkých i rozbitých silnicích stabilní a pohodlné. V zákrutách motorka padala do náklonů plynule a nemuseli jsme jí do zatáčení nutit silou. Jediné, co bychom mohli japonskému bajku vytknout, byla náročnější manévrovatelnost při nízkých rychlostech a vyšší těžiště (což je ale Achillova pata všech podobých motocyklů). 

Motor hezky táhne od spodu

Osmiventilový, kapalinou chlazený řadový dvouválec o objemu 471 kubíků má výkon 35 kW a točivý moment 43 Nm. To jsou maximální hodnoty, kterých mohou motocykly kategorie A2 dosahovat. Pro začátečníka bylo necelých 48 koní na 199 kilogramů váhy naprosto dostačujících. Chápeme ale, že pro vyježděné motorkáře jezdící na cestovních endurech typu Africa Twin nebo BMW GS to jsou spíše úsměvná čísla. Nicméně charakter motoru nám v celku seděl. V nízkém a středním pásmu otáček byl na dvouválec překvapivě kultivovaný a měl slušný zátah "od spodu", což jsme ocenili převážně ve městě a při delších výletech. Naopak mírně nás zklamalo chování agregátu ve vysokých otáčkách (od sedmi tisíc otáček a výše), kde hodně rychle ztrácel dech i dynamiku. Raději jsme tak řadili na vyšší rychlostí stupeň už kolem šesti tisíc otáček, kde motorka měla nejvíce síly. 

K motoru neodmyslitelně patří převodovka, v případě Hondy CF500X manuální šestistupňová. Ta fungovala lépe, než jsme očekávali. Většinou jsme se u jiných konkurenčních pětistovek setkávali s tím, že se převodovka mezi kvalty zasekávala. To se nám naštěstí u cestovního endura nestalo ani jednou. Řazení šlo jako po másle a nepociťovali jsme žádné zasekávání převodovky mezi kvalty. Žádné výhrady jsme neměli ani k antihoppingové spojce. Naopak nás malinko iritovalo dávkování přední brzdy. Páčka měla citelnou vůli a hůře se s ní manipulovalo. Dobrzďování na křižovatkách nám tak v mnoha případech dělalo vrásky na čele (problém by možná vyřešilo preciznější přenastavení páčky).  

Shrnutí a závěr

Honda CB500X je velmi příjemná a všestranná motorka pro začínající motorkáře. Skvěle se hodí do města i na delší cesty. Letošní modernizace v podobě výkonnějších brzd a lepšího podvozku cestovnímu enduru náramně prospěla. Oproti minulému modelovému roku je Honda dospělejší a ovladatelnější. Dvouválcový motor sice nenabízí žádné velké charisma ani dynamiku, na druhou stranu je úsporný a příjemně kultivovaný. Celkově jsme byli s modelem CB500X velmi spokojeni a žádné zásadní vady jsme na něm nenašli. Někoho by ale mohla odradit pořizovací cena 174 900,-. Například konkurenční Voge 500DS se prodává od 15 tisíc levněji. 
Reklama

Diskuze

Hejter123 - 04.09.2022 22:58:44
Mne sa nepáči pri recenziách ako jemno hovoríte o chybach čínských motoriek. Keby to spravila japonská alebo iná značka hneď by ste vybuchli. Nechajte trh nech si vyberie a nie balamutiť hlavy. Tá Honda spraví 150 000km bez problémov. To Čína môže vieto č
Roman - 22.06.2022 12:48:21
Koupit si čínskou motku místo Hondy s tím, že ušetřím 15 000 Kč? A kolik pak prodělám při následném prodeji?

Honda CB500F je ideální motorka pro začátečníky. Nekouše a naučí je nebát se zatáček

Vyzkoušeli jsme modernizovanou pětistovku pro mladé jezdce. Výkon 35 kW je na řidičák A2 akorát
28.05.2022 20:15
|
1
Reklama

Honda letos válcuje trh s motocykly. Češi ve velkém počtu kupují také CFMOTO nebo Yamahu

Podívejte se na přehled nejoblíbenějších značek motocyklů na českém trhu v roce 2022
25.05.2022 19:10
|
2

Test motocyklu Honda Monkey: Funky mašinka s malinkými rozměry, ale velkým charakterem

Otestovali jsme jednu z nejkompaktnějších motorek na trhu. Ve městě je lepší než skútr
01.05.2022 20:13
|
3

V Goodwoodu se představilo nové MG HS. Má velký kufr a benzinový i plug-in hybridní motor

Na Festivalu rychlosti jsem si prohlédli novou generaci čínského SUV. Je prostornější a líbivější
12.07.2024 14:01
|
0

Naživo jsme viděli nová BMW M5 a X3. Sportovní sedan nabízí 727 koní a SUV běžné spalovací motory

Dvě mnichovské novinky se představily v Karlových Varech na filmovém festivalu
11.07.2024 11:00
|
0
Reklama

Tohle jsou ty nejsilnější čtyřkolky na českém trhu. Mají vyšší výkon než základní Škoda Fabia

Podívejte se na přehled těch nejsilnějších ATV čtyřkolek, které si můžete koupit v Česku
10.07.2024 14:01
|
1

Řada lidí o vodíku pochybuje, ale Toyota v něj stále věří. Hybridů a elektromobilů se ovšem nevzdá

Japonská značka prozradila podrobnosti o svém budoucím směru. Hájí vodík i elektromobilitu
09.07.2024 13:39
|
0
Reklama
Autosalon TV