Zabavení auta hrozí i v Česku. Důvodem se můžou stát poměrně běžné přestupky
Zájem médií vyvolal rakouský zákon, který nově tamní policii umožňuje zabavovat auta při výrazném překročení maximální povolené rychlosti. V Česku už něco podobného přitom funguje dlouho, jen i v jiných případech než u našich jižních sousedů. Kdy vám policie může zabránit v jízdě a kdy zabavit celé auto? To jsme zjišťovali spolu s policejním prezídiem.
Někdy pomůže druhý řidič
V Rakousku byste museli povolenou rychlost v obci překročit minimálně o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h, aby policie měla pravomoci vám auto odebrat. O něco nižší limity jsou pak nastaveny pro piráty silnic, kteří mají záznam v trestním rejstříku například za účast na ilegálních automobilových závodech. Už dříve o tom informovala rakouská tisková agentura OTS.
Případů, kdy policie auto opravdu zabavila a následně vydražila u našich jižních sousedů, neustále přibývá. A že často jde o obzvláště zajímavé kousky (viz. přiložený odkaz). V Česku se za výrazné překročení rychlosti, v obci o 40 km/h, mimo obec o 50 km/h, zabavuje nikoliv auto, ale řidičský průkaz. Co tedy musí řidič v provést, aby mu policie zabránila pokračovat v jízdě použitím technického prostředku, respektive botičky, nebo odtažením vozidla?
„Je podezřelý ze zavinění vážné dopravní nehody, ujel z místa dopravní nehody, na které měl bezprostředně předtím účast a kterou byl povinen oznámit policii, je podezřelý, že řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky nebo se odmítl podrobit testům," informovala redakci mluvčí policejního prezidia Violeta Siřišťová.
Tím to ale zdaleka nekončí, zabavit auto pomocí botičky nebo jeho odtažením může policie i ve chvíli, kdy řidič usedl za volant, aniž by byl držitelem řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu vozidel, nebo pokud řídil motorové vozidlo, přestože mu byl uložen zákaz řízení. Ve všech těchto případech však stačí, aby na místě byl nebo na dané místo přijel jiný způsobilý řidič a auto odvezl.
To už ale neplatí v případě důvodného podezření, že vozidlo bylo odcizeno, je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích kvůli nebezpečné závadě, pokud řidič odmítl podrobit vozidlo technické silniční kontrole nebo jestliže bylo auto použito k nelegálním závodům. V takových situacích policista zajistí zabránění v jízdě vozidlu na náklady řidiče nebo jeho provozovatele.
Držet ho může i dva dny
„Zadržet vás může dokonce i strážník obecní policie, který je však následně povinen přivolat policii a řidič je povinen setrvat na místě do jejího příjezdu,“ dodala Siřišťová s tím, že výjimečně se pak může stát, že policie majiteli nebude chtít jeho auto nějakou dobu vydat.
Jakmile totiž řidič odmítá navštívit technickou kontrolu nebo by se chtěl účastnit nelegálních závodů, může policie vůz zadržet klidně i na 48 hodin. Celý proces ale samozřejmě lze urychlit uposlechnutím příkazů policistů.